Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Preston

Abuzul minorilor şi instinctul matern – cum se manifestă acest instinct si la ce se reduce de fapt?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ieri la stirile de la ora 19, pe Protv, a fost prezentat cazul unui adolescent in varsta de 16-17 ani, fugit de acasa de ceva vreme (in jur de cateva luni de zile).

 

Parintii disperati, il căutau
Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iosafat, tu esti? :roll:

nu, nu este iosafat.

 

dar eu l-as intreba pe cleric, daca tot ne tine o intreaga prelegere despre metoda negativa, care este metoda pozitiva de a creste un copil? ca teoria e ca teoria, dar ce te faci cu practica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu Cleric n-are copii acasa....asa ca...din punctul meu de vedere...ciocul mic :roll:

 

Din cazul prezentat la protv...cine stie care sunt motivele plecarii copilului de-acasa, poate parintii nu aveau o atitudine buna, poate nu comunicau indeajuns, sa dai bani nu e suficient, e nevoie de mult mai multe lucruri....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teoretic, nu pot spune ca nu are dreptate.

singurul lucru care ma deranjeaza in ultima vreme, este ca multi critica. dar metode constructive nu prea prezinta nimeni. una e sa privesti si sa analizezi din afara si alta e sa fi in miezul problemei (cresterea copilului).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
una e sa privesti si sa analizezi din afara si alta e sa fi in miezul problemei (cresterea copilului).

la asta ma gandeam si eu, nu poti stii care au fost cauzele plecarii copilului doar dupa un reportaj care poate pune intr-o lumina favorabila doar o parte (parintii sau copilul)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar eu l-as intreba pe cleric, daca tot ne tine o intreaga prelegere despre metoda negativa, care este metoda pozitiva de a creste un copil? ca teoria e ca teoria, dar ce te faci cu practica?

 

Ai citit toata postarea, inclusiv de la Cum ar trebui să fie?

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deductii a la Preston, caruia daca ii place atat de mult in tarile nordice, ii propun sa se mute acolo si sa-si faca copii acolo.

E mai greu de vorbit, dupa ce ai un copil.

Edit, pacat de bunul simt ce nu apare la psihologii ce iti vor spune ca devii ok , doar dupa 1 an 2 de terapie si niscavai pastile.

Si inca ceva, fiind analizata tot timpul din perspectiva tranzationala, fiind facuta responsabila pentru calcarea in picioare a nevoilor lui, pana la urma clachezi. Apoi, sa nu se mire domnii "pisologi" ca vor avea vieti marunte, singuratice, in care nu au iertat si nu pot ierta nimic partenerului, in care ei raman in final singuri.....aduc aminte de Berne .

 

Orice act de bunavointa, de indreptare, ei o vor interpreta ca un "Look how hard I`ve tried!".

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deductii a la Preston, caruia daca ii place atat de mult in tarile nordice, ii propun sa se mute acolo si sa-si faca copii acolo.

E mai greu de vorbit, dupa ce ai un copil.

 

Ne poţi expune deducţiile tale referitoare la mediul familial rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dear Preston, nu sunt nici pe departe atat de interesante decat deductiile tale referitoare la mediul familial in tarile nordice.

Lasa dragul meu, are si singuratatea un aspect pozitiv!!!!!!!!!! Poti scrie un doctorat in AT.

 

Eu zic ca e pacat de copilul ala, nu de mă`sa care bantuie cimitirele.

 

Eu zic ca nu stii tu de ce a disparut. Mari sunt sansele sa fie mort. De ce a disparut, nu am idee. Pentru parinti este necesar sa aiba closure. Nu vor putea nici accepta , nici sa se linisteasca pana nu deslusesc tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×