Sari la conținut
Forum Roportal
hora

Ganglioni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

(sunt fata)

Mi-a aparut o galma in zona inghinala care cica ar fi un ganglion inflamat.. Nu doare, n-are nimic...dar exista si ma sperie. O sa merg si la medic (nici macar nu stiu la ce fel de medic trebuie sa merg 8) ) daca nu trece singur, dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva asa ceva sau daca ati auzit, si care ar putea fi cauzele..

Editat de hora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(sunt fata)

Mi-a aparut o galma in zona inghinala care cica ar fi un ganglion inflamat.. Nu doare, n-are nimic...dar exista si ma sperie. O sa merg si la medic (nici macar nu stiu la ce fel de medic trebuie sa merg 8) ) daca nu trece singur, dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva asa ceva sau daca ati auzit, si care ar putea fi cauzele..

[snapbacca]61970[/snapbacca]

 

Ar trebui sa mergeti la medicul de familie care probabil va va da o trimitere spre o sectie de hematologie.

Sunt numeroase cauze care pot da adenopatie inghinala: infectii ale membrelor inferioare, veneriene, limfoame, neoplasm pelvin etc.

Fara un consult amanuntit:

- trebuie apreciata marimea, consistenta, mobilitatea si simptomele asociate adenopatiei;

- trebuie vazut daca sunt afectate si alte grupe ganglionare;

- sunt necesare anumite investigatii paraclinice;

nu se poate sti exact din ce cauza aveti aceasta adenopatie.

Nu cred ca trebuie sa va ingrijorati (este probabil ceva minor) dar ar trebui sa mergeti la medicul de familie (pentru a exclude afectiunile mai grave).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si multumesc pentru raspuns :"> ; dar am cautat cu google "adenopatie inghinala" si numai sifilisuri am gasit... 8) . Teoretic nu e cazul...dar practic...vom vedea. Thx again!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu pe cineva cu adenopatie inghinala si care pana la urma a fost operat de tumora de vezica urinara. Deci nu e intotdeauna sifilis. Speriata, ne-speriata prezinta-te la medic. E spre binele tau. sanatate iti doresc. :roll:

 

pe.sa. nu este obligatoriu insa in unele cazuri de Trichomoniaza (infectia cu Trichomonas vaginalis) apare si adenopatia inghinala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu 3 intrebari:

1. ce varsta ai?

2. de ce este deja acceptat ca e vb de un ganglion inflamat? ai zis "cica ar fi". adica asta poate insemna ca ti-a zis nus ce prieten, fara a avea o pregatire de specialitate.

3. faci vreun sport?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. 21 de ani

2. mi-a zis mama, care m-a palpat...n-are pregatire medica, doar si-a dat cu parerea

3. nu

 

si adaug eu:

4. n-am apucat sa va zic ce a fost...in caz ca e cineva curios: am fost la medicul de familie si mi-a zis ca probabil m-am intins prea tare la un moment dat, am facut o miscare brusca sau ceva de genul asta... (am cazut odata fix in partea aia si a doua zi la-am depistat...deci probabil asta a fost :spiteful: ). sa-a uitat daca mai am si altii si nu mai aveam nimic. Oricum deja mai scazuse cand am ajuns la medic.. (i-am zis ca a fost mai mare) si mi-a dat un unguent cu care cica imi va trece.

Multumesc pentru interes si pentru ajutor :-

Editat de hora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti oca. :spiteful: Vezi, de aia e bine ca mai intai de toate sa te vada un medic. Pentru ca cel ce vede, palpeaza si mai are si pregatirea necesara este cel mai in masura sa te ajute sa-ti rezolvi problema. (nu doar in cazul tau)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care de o buna bucata de timp are undeva sub ureche (intre gat si mandibula) un mic ganglion umflat. din cate am inteles, mai demult a avut nu stiu ce probleme cu ficatu`. si cica a vizitat`o de d`ra medic de familie (mi`a povestit el mie ca e blonda si ca arata trasnet!, da` asta`i alta poveste) si i`a zis cum ca trebuie operat. stie careva vre`o metoda de tratament alternativa?

ps: nu are probleme cu dintii, cica l`a intrebat si asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×