Sari la conținut
Forum Roportal
gohones

excel office 2007 -HELP!-

Postări Recomandate

am urmatoarea problema :

am construit un programel, care sa-mi faca anumite calcule, in functie de targhetele date, respectiv procentul realizat din targhet,necesar de vanzare zilnic...etc

in aceasta foaie de calcul se gaseste printre altele un tabel simplu cu 31 de celule numerotate de la 1 la 31 (insemnand zilele unei luni)

in fiecare zi din luna se completeaza cu o valoare reprezentand o vanzare din ziua respectiva....

in alta pagina am un tabel in care trebuie sa mi se intoarca valoarea vanzarii, din ultima zi completata....

nu reusesc sa scriu o formula adecvata pt problema mea..

ceva sugestii ???

 

poate ma ajuta cineva cu formula pe acest forum sau pe mail la adresa mea gheorghita_ionut@yahoo.com

 

multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai valorile in coloana A, deci de la A1 la A31.

 

=LOOKUP(10000; A1:A31)

 

 

10000 l-am pus aleator. Trebuie sa pui un numar care e mai mare decat orice numar care e posibil sa apara in A1:A31. Cu alte cuvinte, daca vanzarile pe zi nu trec de 500000, baga un milion sau mai mare, sa fii sigur, etc.

 

P.S. Luv the word 'targhet' :doh:

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai valorile in coloana A, deci de la A1 la A31.

 

=LOOKUP(10000; A1:A31)

 

 

10000 l-am pus aleator. Trebuie sa pui un numar care e mai mare decat orice numar care e posibil sa apara in A1:A31. Cu alte cuvinte, daca vanzarile pe zi nu trec de 500000, baga un milion sau mai mare, sa fii sigur, etc.

 

P.S. Luv the word 'targhet' :)

 

multumesc mult Fitzroy!!! am rezolvat cu ajutorul tau doar ca in formula ; se inlocuieste cu , la mine

multumesc inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×