Sari la conținut
Forum Roportal
MEFIST0

Romanii sunt de acord cu amprentarea tiganilor, OPRITI MINCIUNA SI DENATURAREA ADEVARULUI !

Postări Recomandate

cum de le'or fi dat romanii voie aromanilor sa se numeasca asa?

 

in prostia mea , de om needucat , ma intreb daca o avea cineva bunavointa sa posteze totusi etimologia cuvantului...poate ne'om lamuri...

 

interesant mod d a privi lucrurile...ma gandeam , amuzat...ce pacat ca rusii is prea blonzi pentru a da vina pe tiganii lor...e mult mai greu sa fie confundati

 

cetatenia unui stat o primesc toti cei nascuti in acel stat...din cate stiu eu , e o lege ce se aplica in destul de multe tari ...

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vai de mine ,te pomenesti ca legea care le-a dat voie sa se numeasca rromi , sa aiba cetatenie romana , pasaport romanesc ,drept de vot si toate celelalte drepturi cu ale romanilor ii nedreptateste . Mai tai-o jos cu melodrama .

 

Poate imi spui si mie macar o singura "lege absurda " din Romania care ii discrimineaza pe tigani . Una singura macar.

Nu tin partea tiganilor, asta sustin si eu, legile au dus la aparitia acestor probleme, dar solutia nu este marirea mijloacelor de control sau rasismul, ci aplicarea in aceeasi masura pentru toti a legilor impotriva criminalitatii. Simplu.

 

cum de le'or fi dat romanii voie aromanilor sa se numeasca asa?

Si bineinteles ca oricine poate deveni cetatean al unei tari atata timp cat isi traieste viata acolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt tigani si tigani, nu le iau apararea, in adancul meu nici eu nu-i vreau in preajma, chiar mi-e teama de ei

si totusi ,cunosc tigani cu un bun simt si o crestere rar intalnite si printre romani, e drept sunt doi cei pe care ii cunosc, dar sunt si pot sa fie multi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar oare cum se simt oamenii aia cand aprioric au fost ocoliti...doar pentru ca au alta origine pe certificat?

 

si am mai pierdut un act...oare cand ne'or fi dat noua voie locuitorii Romei...sa ne numim 'romani' ...ca doar n'am fost singurii colonizati ( si nici macar atat nu prea am fost fata de altii ) :) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu tin partea tiganilor, asta sustin si eu, legile au dus la aparitia acestor probleme, dar solutia nu este marirea mijloacelor de control sau rasismul, ci aplicarea in aceeasi masura pentru toti a legilor impotriva criminalitatii. Simplu.

 

 

Si bineinteles ca oricine poate deveni cetatean al unei tari atata timp cat isi traieste viata acolo...

 

 

Pai acelsi lucru il doresc si eu , chiar nu am inteles de ce te-ai impiedicat de mine .

Dar a pretinde aceleasi drepturi si legi atat pt infractori cat si pt cetateni pasnici mi se pare nu numai o prostie ci si nedreptate si discriminare .

Pai exact din cauza acestor legi tampite "nediscriminatorii" sunt eu si tu ca romani etichetati tigani iar tiganii infractori , cersetori si vanzatori de copii sunt etichetati "romani". Iti convine?

 

dar oare cum se simt oamenii aia cand aprioric au fost ocoliti...doar pentru ca au alta origine pe certificat?

 

Exact asa cum ma simt eu cand sunt ocolita ( pe nedrept) doar pentru faptul ca sunt romanca. Caci pt ei a fi roman este sinonim cu a fi rroma adica cersetor , infractor , vanzator dee copii etc .

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai acelsi lucru il doresc si eu , chiar nu am inteles de ce te-ai impiedicat de mine .

Pentru ca problema nu este "amprentarea tiganilor" ci "aplicarea legilor impotriva criminalitatii pentru toti in mod egal, fara marirea masurilor de securitate si marirea urii rasiale ca de exemplu amprentarea tuturor tiganilor".

 

Exact asa cum ma simt eu cand sunt ocolita ( pe nedrept) doar pentru faptul ca sunt romanca. Caci pt ei a fi roman este sinonim cu a fi rroma adica cersetor , infractor , vanzator dee copii etc .

Dar nu trebuie sa te simti prost, trebuie sa-ti dai seama de jocurile politice... si atunci din pacate te simti mai prost, dar din alt punct de vedere.

 

E totul doar o lucratura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

baghera, din acele clipuri oferite spre vizionare, pe langa faptele romilor, iese in evidenta altceva.

indiferenta celor din preajma locului faptei, ca sa nu mai zic, de clipul cu copii romi, care faceau la buzunare, era facut in loc deschis, in lumina zilei, cu n spectatori.

iar daca tu imi zici mie ca o persoana civilizata sta cu mainile in san, in situatii de genul asta, asteptand sosirea trupelor swat, ca mai apoi cand sunt si ei in aceea situatie, sa se planga ca nimeni nu intervine, inseamna ca sunt cu adevarat prea civilizati..

cetatene, nu e frumos, cetatene, te rog....

http://www.youtube.com/watch?v=9kbvyajiY4E...feature=related

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
baghera, din acele clipuri oferite spre vizionare, pe langa faptele romilor, iese in evidenta altceva.

indiferenta celor din preajma locului faptei, ca sa nu mai zic, de clipul cu copii romi, care faceau la buzunare, era facut in loc deschis, in lumina zilei, cu n spectatori.

iar daca tu imi zici mie ca o persoana civilizata sta cu mainile in san, in situatii de genul asta, asteptand sosirea trupelor swat, ca mai apoi cand sunt si ei in aceea situatie, sa se planga ca nimeni nu intervine, inseamna ca sunt cu adevarat prea civilizati..

cetatene, nu e frumos, cetatene, te rog....

http://www.youtube.com/watch?v=9kbvyajiY4E...feature=related

Exact astea sunt problemele, nu se intervine, nu se face acolo unde trebuie facut ceva.

Foarte frumos exemplul celui din filmulet. Dar in multe cazuri, daca apelezi la asa ceva, risti sa sfarsesti chiar tu pe banca acuzatilor in societatea noastra "civilizata".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu trebuie sa te simti prost, trebuie sa-ti dai seama de jocurile politice... si atunci din pacate te simti mai prost, dar din alt punct de vedere.

 

E totul doar o lucratura.

 

Ai dreptate, jocul politic este acela de a nu se mai diferentia nici un om de altul, suntem bagati toti in aceeasi oala , se desfiinteaza granitele, se desfiinteaza sentimentul national, nu mai ai dreptul sa fii patriot ca esti imediat etichetat nationalist, nu ai dreptul sa spui adevaruri dureroase desprre alte culturi ca esti imediat "rasist" , nu ai dreptul sa spui nici alte adevaruri despre altii ca esti imediat politic incorect si asa mai departe ... Normal ca asta e jocul, ..... desfiintarea identitatii nationale , adica .....globalizarea.

Editat de bia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Ai grija ca aluneci pe panta "teoristilor" conspiratiei, cand incepi sa vezi adevarul esti bagat repede la "paranoia" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×