Sari la conținut
Forum Roportal
George85

Certuri cu prietena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut , ma numesc George am 23 ani si am o relatie de 7 luni de zile , ne iubim reciprop dar nu pot sa inteleg cum de ne certam tot timpul din orice , nu exista 1 zi in care sa nu ne certam , inainte nu a existat asa ceva daca ne certam odata era un lucru foarte oribil acum cand ne certam mereu deja e ceva obijnuit , nu vrem sa ne mai certam , ne tot spunem unul la celuilant sa nu ne mai certam sa incercam sa fim amandoi calmi si sa lasam cearta de'oparte

Recunosc cateodata sunt si eu exagerat si o mai enervez dar nici ea la randul ei nu este nevinovata prin felul in care vorbeste , nu stim ce sa mai facem nu vrem sa ne despartim pentru ca ne iubim si daca tot continuam cu certurile acestea .... nici nu vrem sa ne gandim la capatul relatiei .

 

Ce putem face sa nu ne mai certam ? , eu de la un timp am inceput sa ma enervez din orice si sunt foarte reclacitat , am inceput s-a folosesc tablete de calmare si pentru somn , se poate sa fie si din cauza locului de munca unde lucrez cu multi oameni si galagie mare ?

Cateva sfaturi din parte celor care au trecut prin asa ceva ?

 

Va multumesc

Cu respect George din Ploiesti .

Editat de George85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunicare si vacanta , un concediu daca se poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O relatie e frumoasa atata timp cat curge de la sine, lin, calm, cu fericiri si cu impliniri. E foarte bine si atunci cand, peste anumite certuri si obstacole, se trece impreuna si cu brio, dar o relatie nu trebuie niciodata sa fie fortata, George. O relatie trebuie sa'ti faca placere, sa va completati, sa nu va saturati unul de altul.

Incearca sa lasi de la tine atunci cand va certati, lasa'te si de pastile pentru ca nu sunt bune la varsta asta. Ea o sa vada efortul tau de a face relatia sa mearga (efort pe care, daca ma intrebi pe mine, n'ar trebui sa existe - as in, termenul de EFORT intr'o relatie), si o sa iti urmeze exemplul. Daca nu o face, inseamna ca va trebuie cel putin o pauza de la toata tensiunea care s'a adunat in jurul vostru. Dupa pauza, o sa va dati seama amandoi daca aveti cu adevarat nevoie unul de celalalt.

De asemenea, vorbiti despre problema asta, asa cum a zis si rise_again. Chiar si schimbarea mediului e o idee buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi ,

God spui s-a las de la mine , dar dece trebuie eu si nu ea ? , de multe ori ii spun sa faca cum spun eu pentru ca stiu mai bine decat ea si nu ma asculta iar la sfarsit se vede cine a avut dreptate (eu) si asa mai incep certurile

 

un exemplu acum :

 

ea este plecata la parinti pentru 3 zile ca are probleme cu familia eu nu am putut merge din cauza locului de munca , inainte sa plece i-am spus "cum ajungi acolo dute si intereseazate s-a sti cum ai tren pentru intoarcere ca nu vreau sa stai 2 saptamani , si dupa aia poti sta cu familia cat vrei tu" si cum e ea incapatanata joi a zis ca se duce Vineri - vineri ca cica e tren sigur Sambata(azi 12) si acum dupa 30 min ma suna si imi zice ca nu e tren decat maine si deja se face o saptamana de cand e acolo (de cap nu isi face ca o cunosc foarte bine si plus ca este acolo cu sora mea daca eu nu am putut sa ma duc a luat'o pe ea )" , si in majoritatea lucurilor care se intampla ii spun nu face asa ca nu e bine si ea nu ma asculta si asa e cum am spus eu .

 

Cate'odata imi spun sa incep s-a o iau mai tare cu ea pentru ca s-a cam invatat (nu in sensul de a striga la ea sau a lovi'o ci a incerca sa ii spun lucrurile pe fata si sa nu ne mai vorbim pentru cateva zile dar cum noi locuim impreuna si dormin in acelasi pat ma cam indoiesc ...

Editat de George85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti prea orgolios!

scapa de orgoliu si o sa vezi cum o sa se inmoaie si ea.

las-o sa vada singura daca greseste si nu-i mai zice "ti-am spus eu"

iubeste-o si atat. e greu, dar straduieste-te sa faci asa si sa-mi spui ce-a iesit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mica spui ca sunt prea orgolios , acum sa nu crezi ca la orice ii spun "nu face aia ca nu e bine si (ti-am spus eu)

nu stiu cum sa ma explic .....

o las libera s-a se imbrace cum vrea etc , ii spun doar atunci cand sunt niste lucruri mai importante un alt mic exemplu

 

am fost plecati in italia (concediu) si la intoarcere pana sa plecam aveam cu noi un ghiozdan mic si i-am spus sa cumparam unul mai maricel ca nu o sa ne incapa tot si uite asa ma plimbam prin avion cu 3-4 pungi dupa mine , nu ne-am certat dar cum eu o ascult nu ar trebuii si ea sa ma asculte pe mine cand trebuie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca gandesti asa se simte in fiecare gest si cuvant al tau, crede-ma!

tu o judeci chiar dinainte de a gresi, ea simte asta si se incapataneaza mai tare. uneori mai facem si lucuri de genul asta de care nu suntem mandri, dar de la care nu ne putem abtine.

arata-i incredere si incearca sa-i intelegi punctul de vedere.

 

edit: ...iar daca nu merge si nu merge, inseamna ca nu sunteti potriviti.

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mica spui ca sunt prea orgolios , acum sa nu crezi ca la orice ii spun "nu face aia ca nu e bine si (ti-am spus eu)

nu stiu cum sa ma explic .....

o las libera s-a se imbrace cum vrea etc , ii spun doar atunci cand sunt niste lucruri mai importante un alt mic exemplu

 

am fost plecati in italia (concediu) si la intoarcere pana sa plecam aveam cu noi un ghiozdan mic si i-am spus sa cumparam unul mai maricel ca nu o sa ne incapa tot si uite asa ma plimbam prin avion cu 3-4 pungi dupa mine , nu ne-am certat dar cum eu o ascult nu ar trebuii si ea sa ma asculte pe mine cand trebuie ?

 

 

Din ce ai povestit reiese ca obisnuiti sa va contraziceti mai mereu,degenerati in cearta,sunteti doua firi incapatanate si relatia voastra pare a fi un concurs cine are dreptate si cine nu.Asta v-a adus in starea de stres de acum,unde mai pui ca tu esti stresat si la serviciu...

Incercati sa comunicati,sa discutati deschis despre problema care va afecteaza relatia,atat tu cat si ea trebuie sa lasati de la voi ca sa puteti fi impreuna.Relatia nu poate fi o competitie,o lupta continua,dimpotriva,altfel de ce mai sunteti impreuna?

Acordati-va un timp in care sa imbunatatiti situatia si daca nici dupa aceea nu va merge,nu e un capat de tara,pur si simplu nu va potriviti.

Nici ideea de a lua o pauza nu este de neglijat,stand departe unul de celalalt un timp poate iti va revela faptul ca iti e mai rau fara ea (sau mai bine) :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am revenit....

 

cam greu dar am zis dece sa nu incerc ...

am ascultat din sfaturile voastre si la telefon ieri mi-am cerut eu primu iertare pentru toate certurile care le-am avut pana acum si cum am trecut printre clipe mai grele decat certuri asa putem trece si de aceste incidente .. i-am mai spus cand ajunge acasa sa incepem sa vorbim mai deschis despre tot ce s-a intamplat pana acum si sa incercam sa nu ne mai intrecem care din noi are sau nu dreptate sau se ne mai certam din orice ... dupa care si ea la randul ei si'a cerut iertare si a spus ca unde a gresit i-a parut rau ca nu ma ascultat ca aveam dreptate si in majoritatea certurilor ea a fost de vina

 

multumesc ca mi-ati raspuns si pentru sfaturi .

alte sfaturi mai aveti ? pls

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×