Sari la conținut
Forum Roportal
RHS

Am nevoie de sfaturi pentru achizitionarea unor componente

Postări Recomandate

Am un intel pentium 4 la 3000+, 1 GB DDR 2 (nu sunt sigur 100% ca e ddr 2).

Placa de baza e Asus P5PE VM, procesorul cum am spus e intel iar placa video e nvidia siluro 5500.

De curad a plouat rau de tot aici unde stau eu si a traznit puternic. (asa ceva nu am vazut in viata mea)

Pc-ul e legat la un ups si totusi sa intamplat ceva cu el. De atunci pur si simplu nu se mai aprinde.

Acuma vreau sa schimba sursa, placa video, sa adaug 512 ddr 2 si sa schimb hhd-ul (momentan de de 80 ide)

 

Ceea ce vreau eu sa va intreb e daca urmatoarele componente ce vreau sa le cumpar sunt compatibile cu placa de baza sau nu:

 

SVGA nVidia Pointofview 7600GT 256MB AGP DDR2 - Tv-out - DVI output

 

ALIMENTATORE EXTREME 500 w VENTOLA 12cm 24 PIN

 

HDD 160Gbyte TOSHIBA SATA x Notebook 5400rpm - 8 Mbyte di cache (e compatibil si cel de laptop pe un pc normal?)

 

MEMORIA BRAND DDR II 512MB PC533

 

Astept sfaturi si pareri, multumesc :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un intel pentium 4 la 3000+, 1 GB DDR 2 (nu sunt sigur 100% ca e ddr 2).

Placa de baza e Asus P5PE VM, procesorul cum am spus e intel iar placa video e nvidia siluro 5500.

De curad a plouat rau de tot aici unde stau eu si a traznit puternic. (asa ceva nu am vazut in viata mea)

Pc-ul e legat la un ups si totusi sa intamplat ceva cu el. De atunci pur si simplu nu se mai aprinde.

Acuma vreau sa schimba sursa, placa video, sa adaug 512 ddr 2 si sa schimb hhd-ul (momentan de de 80 ide)

 

Ceea ce vreau eu sa va intreb e daca urmatoarele componente ce vreau sa le cumpar sunt compatibile cu placa de baza sau nu:

 

SVGA nVidia Pointofview 7600GT 256MB AGP DDR2 - Tv-out - DVI output

 

ALIMENTATORE EXTREME 500 w VENTOLA 12cm 24 PIN

 

HDD 160Gbyte TOSHIBA SATA x Notebook 5400rpm - 8 Mbyte di cache (e compatibil si cel de laptop pe un pc normal?)

 

MEMORIA BRAND DDR II 512MB PC533

 

Astept sfaturi si pareri, multumesc :lol2:

Omule,du'te pe site la Asus si vezi ce suporta si ce nu placa aia de baza - m'as duce eu dar mi'o lenee de ma doare -.Daca are slot video AGP iti iei o placa pe AGP.Daca fuge pe DDR1 iti iei DDR1 - asta are frecventa maxima 400 -.Daca fuge pe ddr2 iti iei ddr2 dar uita'te si ce frecvente poate suporta - placile de baza pentru intel care pot duce ddr2 in 800 sunt mai scumpe -.Repet,dai 3 click'uri ,ajungi pe site la asus,depistezi in product area placa respectiva si o iei la puricat.Mai simplu de atat nici ca se poate.

Editat de Vecinu'Ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×