Sari la conținut
Forum Roportal
slai

Maimutele de la E-ON Moldova, su cum poti trai in epoca de piatra daca esti cu plata la zi!

Postări Recomandate

Acum, cand scriu, e vineri :lol2: dupa-amiaza.

Miercuri, am ajuns pe la 7 seara acasa, nu e curent electric. Era un pic de vant afara, ma gandesc "iar a picat transformatorul" si stau linistit. Dar la un moment dat se aude muzica la un vecin. Ce mama masii? Sun la un alt vecin, "Ai lumina?" "Am." Ma duc la panoul electric de pe casa scarii, sigurantele in ordine. Sun la Call Center Deranjamente E-ON MOLDOVA, evident pe banii mei, nu au numar gratuit ca nu-si permit sarantocii. De aici imi spune ca sunt deconectat, ca am o factura de 4 RON restanta din ianuarie. EU SUNT LA ZI CU PLATA, ULTIMA FACTURA PLATITA FIIND DE 280 RON, IN MAI, FIIND SI CEA DE REGLARE A INDEXULUI, DECI PLATITA LA INDEXUL LA ZI, CITIT DE EI. Evident ca nervii au crescut, cocota de la celalalt capat al firului nefiind in stare sa gaseasca nici o solutie.

Ma duc a doua zi la boii de la E-On Botosani, dar aici nu prea ai cu cine vorbi, toti sefii sunt refugiati la sediul din Bacau, aici ramanand numai niste slugi lesinate care nu isi asuma raspunderea sa zica un da sau un nu. La casierie nu mai exista nici o factura de 4 ron din ianuarie, se evaporase peste noapte, dar aveam o datorie de 8 RON acum, nu se stia de unde.

 

EU NU AM PRIMIT ACASA NIMIC, NICI O FACTURA, NICI DE 8 RON, NICI DE 4, NICI NOTIFICARE, NICI VRE-O AVERTIZARE DE DECONECTARE, CEVA, NIMIC, EFECTIV MI-AU TAIAT CURENTUL DIN SENIN.

Efectiv vacile alea nu au stiut sa-mi spuna ce reprezinta suma DE 8 RON, daca exista vre-o factura care sa o contina (cum, zic eu, e normal) pur si simplu exista. S-au adunat vre-o doua basoalde grase ca porcul de ignat si-au inceput sa-mi ofere explicatii. Foarte clare, in stil "cred ca...", "se mai intampla", "nu sunteti primul", oricum dupa multe guitaturi au fost in stare sa debiteze in imensa lor inteligenta "probabil ca banca nu a livrat suma completa la ultima factura!" (platisem la cec). M-a furat cecul de 8 ron! Vinovati erau in opinia focilor acelora banca, posta, eu, bacaul (vinovat gasit de una din ele cu 'un sfert de gura,

spus in soapta de parca vorbea de rau niste zei) numai ele se vedeau niste ingerasi. Evident ca pe langa cei 8 ron pe care i-au pretins, a trebuit sa platesc si 920.000 ca sa-mi dea drumul la curent. Efectiv nu am reusit sa ma inteleg cu vaca cu neuronul spalat de la casierie, pentru ea situatia era absolut normala, nu stia decat una si buna "trebuie sa platiti". Am platit deci tot, am plecat si eu punand baza ca fraierul pe vorbele curvai aleia "vine si reconecteaza in doua ore". Ajung seara acasa, lumina din parti. Sun iar la Bacau, un imbecil imi spune ca "noi va conectam in doua zile lucratoare! sa platiti altadata la timp!" Sa nu-ti sara cateii cand vezi stupiditatea unora? Si asa, platitor la zi, petrec inca o seara romantica la

lumina lumanarilor... Evident multa carne am bagat si o sa mai bag in gura si frigiderul cretinilor de la E-on. din botosani, bacau, romania si a celor care isi incaseaza profiturile in Germania.

Dimineata, fuga la ei. Una de la "relatii cu fraierii" imi zice ca in dimineata asta dau drumul sigur la lumina." Evident dupa ce imi explica "nu se poate sa va deconecteze pentru suma asta, nu se exista asa ceva pentru asa o suma!" Sa nu faci un atac de apoplexie ?

Astazi, la amiaza am venit preventiv mai repede acasa, evident nu lumina. Plosnitele oricum erau in stare sa nu-mi dea drumul, si mai urmau si doua zile nelucratoare, pe care ei nu sunt in stare sa le numere. Ca e ca la cizmarie, au week-end sa se relaxeze dupa o saptamana de munca asidua, pe branci. Desi cred ca si la cizmarie au evoluat... Fuga la ei, cearta cu oligofrenii de la firma de paza, in sfarsit ajung la un tip care, evident nevinovat, (el numai face ce i se spune, vinovatii or fi cei de la bacau, sau poate cei de la CRC (ce'o fi nu stiu), oricum e prea greu de gasit vinovatul) parea cu un procent mai inteligent decat restul primatelor de pe acolo. NUMAI CA INTRE TIMP SUNA UN VECIN, CA A VENIT ELECTRICIANUL. Am asteptat acolo pana a urcat dupa el sa vada sigur ca-mi da drumul la lumina si nu cumva, realizand intr-un moment in care mintea scurta a gandit ceva, cat de prostanac este sa se arunce de pe bloc, in loc sa rezolve problema si cand mi-a confirmat ca mi-a reconectat instalatia am plecat profund scarbit de E-on moldova, calitatea angajatilor de acolo, de tara asta de rahat in care traim.

Asa ca fapt divers, frigiderul s-a dezghetat, mancarea a trebuit sa o arunc, apa rezultata a baltit o zi pe parchet (nou, de o luna, nici nu am apucat sa il zgarii) care acum s-a umflat. Astept sa vad daca isi mai revine.

La 5 minute dupa ce am platit la E-ON am fost la Protectia Consumatorului, am facut reclamatie, anexat facturile si chitantele ca eram la zi, astept rezultatul.

Mai vreau sa reclam la ANRE, E-ON moldova, sa trimit mail la E_ON Germania, caut sugestii unde mai pot reclama. In functie de raspunsuri ma gandesc foarte serios sa-i dau in judecata pentru despagubiri, in plus o sa depun plangere impotriva celui care a hotarat deconectarea si a celui care a executat-o, pentru abuz in serviciu. Alte sfaturi sunt binevenite, si scuze daca am deranjat pe cineva (evident scuzele nu se refera la maimutele de la E_ON)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ohohooo! :lol2:

eu am patit una si mai frumoasa acu' cativa ani cu cei de la Distrigaz Nord.

m-au deconectat de la gaz fiindca m-au confundat cu un vecin care nu platise si

Editat de bridget jones

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara civilizata asa ceva nu se intampla - si ar trebui sa ii dai in judecata ...

 

In :lol2: insa fiind problema, ma abtin sa iti dau sfaturi, iti inteleg insa perfect frustrarea

 

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×