Sari la conținut
Forum Roportal
anomalia

Murim. Bun, si?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu m-as sinucide pentru ca imi e prea draga viata. asa cum este ea cu suisuri si coborasuri. Este foarte frumoasa. Pentru ca oricumnu vom gasi acum, cat suntem in viata, raspunsul la ce e dincolo prefer sa nu ma cramponez de aceasta intrebare. Si asa viata e plina uneori de "surprize". La ce mi-ar folosi sa ma tot intreb "Ce e dincolo?" Cred ca unii dintre noi ar trebui sa gaseasca mai intai raspunsul la "de ce ma aflu aici?".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord in chestiunea cu sinuciderea.dar sa nu te intreni,inseamna sa-ti negi natura umana....ca om este inevitabil sa nu te intrebi.Si atunci cand te intrebi,vii in secunda doi si-ti spui ceea ce ai spus mai sus?si trece...?

Normal ca nu are rost,normal ca nu o sa afli adevarul intrebandu-te.Dar este ceva atavic .Omul se intreaba ,in grupuri sau individual lucru acesta de tata timp,incat ar continua sa sao faca si dupa ce ar afla indubitabil raspunsul.Asa ca sa nu ne mai dezumanizam,zic eu 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca si cum ai stinge un televizor? Imaginea dispare si gata?Sau e doar inceputul unui drum..sau continuarea lui..

Voi ce credeti?

[snapbacca]61684[/snapbacca]

 

 

 

Draga Anomalia,

 

 

Biblia este singura carte care iti poate raspunde sincer la toate intrebarile...Daca totul sa-ar incheia atit de nefericit,care ar mai fi sensul vietii?Ce ne-ar diferentia de animale daca nu am avea suflet?Voi reveni...

post-6956-1125076614_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o intrebare fara sens, pentru ca nimeni nu stie (inca) raspunsul, desi toti il vom afla la momentul "potrivit" ...

[snapbacca]61706[/snapbacca]

 

Destul de sceptic...Cred ca fiecare si-a pus intrebarea asta cel putin o data.nici pe Dumnezeu nu la-am vazut si totusi credem in El.de ce nu am crede si intr-o viata de dupa moarte?! sunt multe concepte fara sens,multe mituri..dar cand lucrurile nu au o forma,poate au totusi un miros.cred ca merita sa ne intrebam ce si cum..macar asa,pentru sufletele noastre de muritori..

"moartea e un fenomen simplu in natura,numai oamenii il fac inspaimantator" Marin Preda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Anomalia,

 

 

Biblia este singura carte care iti poate raspunde sincer la toate intrebarile...Daca totul sa-ar incheia atit de nefericit,care ar mai fi sensul vietii?Ce ne-ar diferentia de animale daca nu am avea suflet?Voi reveni...

[snapbacca]63539[/snapbacca]

Dar ce, animalele nu au suflet??

Poate ca omul nu suporta sa stie ca totul se termina o data cu moartea si atunci a inventat viata de apoi, nemurirea etc..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ce, animalele nu au suflet??

Poate ca omul nu suporta sa stie ca totul se termina o data cu moartea si atunci a inventat viata de apoi, nemurirea etc..

[snapbacca]63699[/snapbacca]

 

Subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i cu moartea.. ce se afla dupa ea.. ? Mi se pare o intrebare destul de sterila, pentru ca nimeni nu a dat un raspuns concludent si mai ales umanim acceptat. Deci putem linistiti sa credem fiecare ce vrem si ce ne place. De aceea ni s-a dat liberul arbitru.

Este interesant de observat cate persoane isi pun cu curaj problema mortii si cate o rezolva; pentru ca rezolvarea acestei probleme ofera un raspuns ce tine de alte meleaguri, aflarea raspunsului inseamna ca ai descifrat un mister transcedental, si esti pregatit de acum sa intri in nemurire, cihar de crezi ca nimik nu mai vine dupa moarte. Asta pentru ca, fara sa vrem, lasam in ceilalti fragmente din noi si ii influentam mai mult sau mai putin. Asta conteaza. In rest, sa lasam religiile si filosofii sa ne ofere sistemele lor si explicatiile lor pentru moarte. Dak nu avem ceva de importanta capitala sa lasam celorlalti, sau daca ne-am incheiat misiunea aici, de ce ne-am teme ? Mi-e mila doar de omul sterp, care nu vrea sa traiasca decat pentru a supravietui; care traieste din inertie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-am dat acest raspuns pentru ca mi se pare o discutie la fel de inutila precum cea din topicul "vreau adresa de e-mail a lui Dumnezeu" . De stiut nu stie nimeni, iar daca e din nou sa isi dea cu parerea toata lumea, se va ajunge din nou la tot felul de fantezii care mai de care mai ciudate. Dar, eh, daca asta e dorinta ta - fie . :cry:

Cu siguranta ca, la un moment dat, o sa afli si tu raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o, o sa il aflu si eu, o sa il aflam cu totii. Doar ca nu o sa mai avem ... "timp" sa il impartasim si altora :lol2:

 

PS: Te-as ruga totusi ca micile ironii sa le lasi acasa data viitoare. :)

Nu cred k este o discutie inutila,avem dreptul la fantezii si la pareri....si cred k vom avea timp sa impartasim si altora,dar nu in viata asta....pentru toate exista un inceput,doar k tu nu crezi in viata de dupa....eu una cred!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Anomalia,

 

 

Biblia este singura carte care iti poate raspunde sincer la toate intrebarile...Daca totul s-ar incheia atit de nefericit,care ar mai fi sensul vietii?Ce ne-ar diferentia de animale daca nu am avea suflet?Voi reveni...

De animale ne deosebeste doar coeficientul de inteligenta si degetul opozabil. Pacat ca al unora e util doar pentru a le da o buna constipatie. De ce crezi ca animalele nu au suflet? Ce anume le impiedica sa aiba asa ceva? Incapacitatea de a avea un dialog cu tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-i cu moartea.. ce se afla dupa ea.. ? Mi se pare o intrebare destul de sterila, pentru ca nimeni nu a dat un raspuns concludent si mai ales umanim acceptat. Deci putem linistiti sa credem fiecare ce vrem si ce ne place. De aceea ni s-a dat liberul arbitru.

 

 

 

 

Este imposibil sa ajungi la pareri umanime cand mintile noastre sunt hranite dintr-o multitudine de surse care mai de care mai ciudate si atat de diferite: reincarnarea religiilor orientale, ateism, ocultism, Kabala, reminiscente platonice, crestinism, etc. Amestecalte va iesi un ghiveci de toata frumusetea.

Haosul ideilor de azi deruta si deprima in acelasi timp.

Alegeti un sistem de referinta in care poti avea cea mai mare incredere si formeazati crezul si convigerile personale conform acelui sistem. Eu personal mi/am ales Biblia ca reper sigur pentru convigerile mele, prin care pot analiza restul fara sa am simtamantul ca ma plimb pe nisipuri miscatoare. Desigur orice poate fi atacat si trebuie atacat pentru a-ti proba temelia, iar apoi sa cladesti.

Apropo am intalnit un tanar ca multi alti cu mintea imbibata de filosofii New Age care in acelasi timp facea caz de crestinismul sau; i/am argumentat biblic ca in gandirea sa era orice numai crestin nu, deoarece crestinismul si orientalismul yoghin sunt doua filosofii total opuse si nu pot coezista fara sa te conduca spre o schizofrenie spirituala.

PEntru mine Biblia imi raspunde foarte clar la intrebarea aceasta: Ce este dupa moarte? Voi reveni cu raspunsul meu...

 

Liberul arbitru ni s/a dat, dar suntem responsabili de fiecare alegere in lumina adevarului descoperit noua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×