Sari la conținut
Forum Roportal
anomalia

Murim. Bun, si?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E ca si cum ai stinge un televizor? Imaginea dispare si gata?Sau e doar inceputul unui drum..sau continuarea lui..

Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o intrebare fara sens, pentru ca nimeni nu stie (inca) raspunsul, desi toti il vom afla la momentul "potrivit" ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voi ce "credeti"...nu ce "stiti".eram curioasa doar care este parerea celor de aici.Ce isi imagineaza... nu intrebam ca sa aflu ce ma asteapta pe modelul "nu imi merge messengerul,ce ma fac?"

Sau poate ca asta faceam?...hm....

de unde stiti ca veti fi in masura sa si "aflati" la momentul potrivit?8)

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca si cum ai stinge un televizor? Imaginea dispare si gata?Sau e doar inceputul unui drum..sau continuarea lui..

Voi ce credeti?

[snapbacca]61684[/snapbacca]

Interesant. Un muribund de multe ori este constient pina in ultima clipa. Iar atunci cind constiinta se pierde, probabil este ca si atunci cind adormi. Un coleg a avut o data un accident grav de masina si a stat citeva zile in coma. Mi-a spus ca nu si-a adus aminte nimic, si n-a avut notiunea timpului. Deci, sa-a trezit direct peste...stiu eu...o saptamina...Aveam la un moment dat o carte care studia fenomenele la apropierea mortii, adica ce simte omul. Studii stiintifice, explicate oca, nu chestii cu paranormal si alte asemenea. Interesant, dar totusi, irelevant dupa parerea mea, pentru ca ei studiaza perceptia, or nu stim daca constiinta distorsionata din astfel de momente mai poate receptiona semnalele date de receptori. Mult mai interesant mi se pare inversul situatiei: dintr-o moarte lunga, te trezesti...la viata. Din acest punct de vedere, viata, apare ca un virus de calculator, dar de care ne pare rau cind ne despartim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da..iata o parere.

interesanta treaba cu statul in coma.Altii vad tunele si luminiu la capatul lor ,altii intalnesc persoane dragi care au decedat si cu care vorbesc.Altii ca si prietenul tau..nimic.De parerea asupra acestui lucru,cred ca sta si parerea asupra a ceea ce e "dupa, si "daca" e ceva.Daca crezi ca ceea ce vad este rezultatul a ceea ce au citit despre sau a ceea ce cred..sau este chiar ceea ce se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da..iata o parere.

interesanta treaba cu statul in coma.Altii vad tunele si luminiu la capatul lor ,altii intalnesc persoane dragi care au decedat si cu care vorbesc.Altii ca si prietenul tau..nimic.De parerea asupra acestui lucru,cred ca sta si parerea asupra a ceea ce e "dupa, si "daca" e ceva.Daca crezi ca ceea ce vad este rezultatul a ceea ce au citit despre sau a ceea ce cred..sau este chiar ceea ce se intampla.

[snapbacca]61713[/snapbacca]

efectul de tunel poate fi din cauza ingustarii cimpului vizual, din cauza slabei irigari cu singe ( circulatie deficitara), iar persoanele dragi apar din cauza instalarii starii de inconstienta, cind omul viseaza, iar din cauza elibararii spontane si nin cantitate mare a endorfinelor, se presupune ca omul simte o fericire si o liniste de nedescris in proximitatea mortii. Din faza asta sa-au recuperat subiecti care au putut descrie experientele lor. Din moarte insa- nu sa-a intors nimeni- in concluzie, cei care au povestit n-au fost morti, ci vii, deci au avut stari alterate ale constiintei. Desigur, asta nu exclude posibilitatea ca si alte fenomene sa fie cit se poate de reale. Chiar si cele mai greu de crezut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din moarte insa- nu sa-a intors nimeni- in concluzie, cei care au povestit n-au fost morti, ci vii, deci au avut stari alterate ale constiintei.

[snapbacca]61716[/snapbacca]

 

Si ce e cu Lazar care sa-a intors dupa patru zile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce e cu Lazar care sa-a intors dupa patru zile?

[snapbacca]61750[/snapbacca]

Lazar cine stie de unde sa-a intors.Nu trebuie sa crezi tot ce-ti servesc povestile astea...poate fi undeva un simbure de adevar, dar nu trebuie sa iei totul exact ceea ce se pretinde a fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si apropo domnule conte,de unde stiti ca veti fi in masura sa si "aflati" la momentul potrivit?8)

[snapbacca]61710[/snapbacca]

 

Ti-am dat acest raspuns pentru ca mi se pare o discutie la fel de inutila precum cea din topicul "vreau adresa de e-mail a lui Dumnezeu" . De stiut nu stie nimeni, iar daca e din nou sa isi dea cu parerea toata lumea, se va ajunge din nou la tot felul de fantezii care mai de care mai ciudate. Dar, eh, daca asta e dorinta ta - fie . 8)

Cu siguranta ca, la un moment dat, o sa afli si tu raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o, o sa il aflu si eu, o sa il aflam cu totii. Doar ca nu o sa mai avem ... "timp" sa il impartasim si altora ::yawn::

 

PS: Te-as ruga totusi ca micile ironii sa le lasi acasa data viitoare. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×