Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

"Luminita de la capatul tunelului"

Postări Recomandate

La televiziuni se discuta persoane si metode de lupta politica intre partide, nu se discuta cauzele fenomenelor si masuri in avantajul populatiei.

 

Una din cauze am descris-o aici

 

As asemana electoratul cu un caine care incearca sa isi prinda coada.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una din cauze am descris-o aici

 

As asemana electoratul cu un caine care incearca sa isi prinda coada.

E interesant ce ai prezentat, dar de ce-i posibil asta?

Pentru ca politica e privita ca o alegere de persoane care primesc un CEC in alb, in loc sa fie privita ca o alegere de oferte de masuri cu efecte anticipate.

 

Politica poate fi abordata ca o competitie sau ca o lupta cu adversarii.

 

Intr-o competitie obiectivul este sa prezinti o oferta mai buna decat concurentii fara sa te preocupe competitorii, pe cand

intr-o lupta obiectivul este sa elimini adversarii si sa cuceresti titlul sau puterea in cazul politicii.

 

Oferta partidelor in viata politica democratica o constituie programele, prin care se incearca relansarea sau imbunatatirea vietii sociale a electoratului, pe cand in politica razbonicilor oferta este "conducatorul puternic".

 

Competitia se incheie cand ai castigat, lupta se finalizeaza in momentul cand ramane un singur invingator, adica un dictator.

Ceva idei am expus la Democratie sau atomizare, competie sau lupta

 

Daca electoratul si-ar orienta voturile in functie de masurile propuse, sa nu se uite la persoane democratia ar avea de castigat. Sistemul electoral uninominal intareste tocmai aspectul care bulverseaza electoratul, scoate in fata persoanele, actioneaza aspectul emotional, ca sa nu mai fim atenti la saracia de idei, la campania fara promisiuni.

La final dupa o campanie de marketing de persoane, cand vor ajunge la putere fara sa promita ceva, o sa spuna "am promis noi asta?".

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Politica poate fi abordata ca o competitie sau ca o lupta cu adversarii.

 

Intr-o competitie obiectivul este sa prezinti o oferta mai buna decat concurentii fara sa te preocupe competitorii, pe cand

intr-o lupta obiectivul este sa elimini adversarii si sa cuceresti titlul sau puterea in cazul politicii.

 

Tu ai inteles ce am scris eu acolo sau chiar esti gheorghe?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai inteles ce am scris eu acolo sau chiar esti gheorghe?

Sper ca am inteles, ca polticienii se dau victime, agresori si salvatori in raport cu adversarii si cu electoratul dupa caz, ca sa "impresioneze si sa seduca" electoratul.

Se actioneaza pe parghia sentimentala in detrimentul celei rationale.

 

Eu spuneam ca e un joc, un teatru prin care politicineii pacalesc un electorat care este convins ca e normal sa alegi persoane.

 

Daca electoratul ar intelege ca trebuie sa aleaga programe, nu ar fi impresionat de "teatru si telenovele politice", de "victimele politice", de "luptatorii invingatori", si de "lideri providentiali".

 

Imagineaza-ti ca la vot electoratul ar fi pus in situatia sa aleaga partide fara candidati, candidatii urmand sa fie desemnati ulterior alegerilor de catre partide.

 

Ar mai avea acelasi efect imaginea si notorietatea candidatilor?

Nu ar fi campania orientata mai mult pe problemele si solutiile propuse?

 

Daca electoratul si-ar cunoaste interesele nu ar putea fi pacalit.

Care sunt interesele electoratului?

Notorietatea si popularitatea candidatilor si pomenile electorale, sau masurile de functionare a institutilor statului in combatere a coruptiei, politicile fiscale si de ocupare a fortei de munca ?

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu spuneam ca e un joc, un teatru prin care politicineii pacalesc un electorat care este convins ca e normal sa alegi persoane.

 

Un electorat preocupat de propriul ego (sursa jocurilor) nu poate fi preocupat de programe ci numai de persoane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un electorat preocupat de propriul ego (sursa jocurilor) nu poate fi preocupat de programe ci numai de persoane.

Electoratul evolueaza mai repede sau mai incet.

Daca sistemul politic si politicienii il imping spre ingnoranta politica, ii repeta ca asa-i normal sa alegi persoane, si intelectualii nu fac nimic sa le deschida ochii, mai mult se inregimenteaza in slujba politicineilor, sigur ca evolutia e disperant de lenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca electoratul ar intelege ca trebuie sa aleaga programe, nu ar fi impresionat de "teatru si telenovele politice", de "victimele politice", de "luptatorii invingatori", si de "lideri providentiali".

 

Electoratul e format preponderent din indivizi cu g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca avem o mentalitate orientala, dar avem sansa sa fim in Europa si sa ne "molipsim" de democratie.

Electoratul nu-i chiar atat de inapoiat cum e prezentat in mass-media.

 

Cei care se duc in occident nu sunt inadaptabili.

Sistemul iti formeaza conduita.

Cand toata ziua ti se repeta ca-i normal ca politicienii sa se injure, sa se acuze reciproc fara dovezi, sa fie prezenti "pe teren, in mijlocul poporului", incepi sa crezi ca asta-i viata politica.

 

Un occidental din vest daca vine in Romania o sa se adapteze la coruptia de aici, un roman plecat in occident va deveni persoana onesta.

Nu e nevoie de generatii ca sa schimbi mentalitatea, e nevoie de un sistem functional care sa monitorizeze si sa sanctioneze derapajele prompt si drastic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nevoie de generatii ca sa schimbi mentalitatea, e nevoie de un sistem functional care sa monitorizeze si sa sanctioneze derapajele prompt si drastic.

 

Uite ca au trecut 19 ani aproape si suntem cu salarii de 300 euro in multinationale, sau cu situatia aberanta ca un muncitor turc la Bechtel in Romania sa fie platit dublu fata de un rom

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×