Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

"Luminita de la capatul tunelului"

Postări Recomandate

Se vorbea in anii '90 despre "luminita de la capatul tunelului", pe care nimeni nu a reusit sa o aprinda.

Mai nou nici nu se mai vorbeste despre ea, speranta-luminita se stinge si nimeni nu incearca sa o mentina vie.

 

Sa vedem cum privim "luminita de la capatul tunelului".

Ce solutii vedeti pentru a aprinde luminita?

Ce masuri credeti ca ar fi absolut necesare?

 

Nu din cele care se incadreaza la evolutia naturala, "timpul sau UE le rezolva, sau ne obliga", sau speranta in schimbarea de generatie sau de mentalitate.

Generatia si mentalitatea viitorilor politicienilor este formata de politicienii actuali. Corlateanu, Boureanu, Turcanu, Ponta si a lui sotie, Olteanu sau Maior fiul, nu sunt viitoare sperante, ei sunt progenituri sau ucenici crescuti dupa chipul si asemanarea mentorilor.

Rotirea de persoane in acelasi sistem nu face decat sa schimbe o gasca cu alta, sistemul ii va corupe si pe cei nou intrati.

 

Sugestii !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu cred ca nu mai este speranta pentru Romania pentru ca nimic nu se schimba din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei fara speranta nu are sens sa mai comenteze, pentru ca ei nu au solutii, si lamentarile nu ajuta la nimic.

Asta-i un topic pentru optimisi.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei fara speranta nu are sens sa mai comenteze, pentru ca ei nu au solutii, si lamentarile nu ajuta la nimic.

Asta-i un topic pentru optimisi.

 

Mă gheorghe, vine iarăşi vremea c

Editat de Kebab toxic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa fiu optimist.

Dar nu prea pot.

Doar daca nu vreau sa vad realitatea.

Si,din pacate,realitatea e asa cum e.

 

 

"Luminita" e "stinsa" iar "tunelul" "inchis".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haide sa luam un exemplu din Romania, legat de schimbarile climatice, respectiv defrisarile.

 

Se stie ce suptafata impadurita exista, si cati MC creste padurea intr-un an.

Daca prin lege se limiteaza cantitatea exploatata la cantitatea care creste anual, si obliga pe cei care taie paduri sa replanteze o suprafata de 5-10 ori mai mare, sau cel putin o suprafata echivalenta, se poate rezolva conservarea padurilor si chiar extinderea lor, cu efecte asupra poluarii, a incalzirii si a precipitatilor.

 

Trebuie o initiativa legislativa, si un mecanism de urmarire si sanctionare a incalcarii legii.

 

Pentru majoritatea problemelor exista solutii, doar problemele ce nu tin de capacitatea statului sunt fara solutii la nivelul tarii. Si pentru epuizarea rezervelor de petrol o sa fie solutii, dar mult mai costisitoare.

 

Eu am deschis subiectul pentru probeleme nationale nu pentru cele mondiale, deci ne limitam la ele.

 

Sa discutam despre o reforma a sistemului politic si functionalitatea institutilor statului: justitie, politie, servicii secrete, finante etc.. , nu despre masuri economice concrete.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Reforma"?

Tunelul e inchis.

Sincer nu cred ca o sa se schimbe ceva vreodata in aceasta tara si nu o spun din rautate,suparare,pesimism sau din dorinta de a-i intristape altii.

Pur sisimpluasta e realitatea.

Am colindat tara in lung si lat si sincer nu vad de unde ar putea veni schimbarea.

Sincer realitatea care o vad imi spune ca in aceasta tara nu e loc de schimbare pentru ca nu se vrea.

De sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Treaba cu incalzirea globala e o manipulare, uite acilea scrie

 

http://www.descopera.ro/natura/929541-terra-in-agonie

 

Tornadele care le vezi tu in USA, si alte fenomene misterioase au alte cauze, posibil sa fie provocate de extraterestri

 

 

Sa discutam despre o reforma a sistemului politic si functionalitatea institutilor statului: justitie, politie, servicii secrete, finante etc.. , nu despre masuri economice concrete.

 

Pai la ce sa mai discutam si noi, nu se discuta destul la toate televiziunile? Ce, ma plateste cineva cu 3 mii de euro pe luna sa-mi dau cu parerea vis-a-vis de mogulii care castiga milioane de euro pe luna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Reforma"?

Tunelul e inchis.

Sincer nu cred ca o sa se schimbe ceva vreodata in aceasta tara si nu o spun din rautate,suparare,pesimism sau din dorinta de a-i intristape altii.

Pur sisimpluasta e realitatea.

Am colindat tara in lung si lat si sincer nu vad de unde ar putea veni schimbarea.

Sincer realitatea care o vad imi spune ca in aceasta tara nu e loc de schimbare pentru ca nu se vrea.

De sus.

Nici integrarea in UE nu au vrut-o cei de sus, dar pentru ca 80% din cetateni voiau, nimeni nu a indraznit sa se opuna radical si pe fata. Au intarziat reformele cat au putut, dar in final au facut cate ceva ca sa nu piarda putere.

Daca populatia are asteptari concrete privind anumite reforme politicienii de dragul puterii le vor face sau cei care se opun vor pierde puterea in favoarea celor care promit sa faca.

 

Puterea electoratului sta in presiunea exercitata pe clasa politica.

Daca nu ar fi forte politice in opozitie electoratul ar fi ignorat.

Actualele forte politice cu radacini in fostul aparatul de partid PCR, si in securitate si-au facut mai multe partide ca sa permita simularea democratiei, sa dea electoratulu iiluzia ca are putere si elimina de la putere pe cei compromisi, cand de fapt se elimina prin rotatie cei "uzati" politic.

 

Daca in electorat se "insamanteaza" idei, partidele vor fi obligate sa tina seama de ele, altfe vor apare partide de buzunar, care vor creste hranind electortul cu promisiuni pe ideile cu priza.

 

 

Pai la ce sa mai discutam si noi, nu se discuta destul la toate televiziunile? Ce, ma plateste cineva cu 3 mii de euro pe luna sa-mi dau cu parerea vis-a-vis de mogulii care castiga milioane de euro pe luna?

La televiziuni se discuta persoane si metode de lupta politica intre partide, nu se discuta cauzele fenomenelor si masuri in avantajul populatiei.

 

Mostenirea nefasta a lui Brucan

Silviu Brucan, care se gasea la antipodul discursului moralizant al intelectualitatii critice, nu propunea de fapt niciodata valori democratice, nu vorbea despre libertate, demnitate, justitie si cu atit mai putin despre adevar, el comenta totul din perspectiva eficacitatii puterii. De aici fascinatia pe care o exercita asupra politicienilor si asupra ziaristilor specializati in politica.

 

Banuit mereu ca ar sti mai mult decit spune, era urmarit cu atentie de politicienii slabi de inger si de ziaristii lipsiti de repere.

Din mantaua lui Brucan se trage aproape tot ce se cheama astazi "analiza politica" si tot de acolo a iesit cohorta de "analisti". Ii poti recunoaste usor dupa faptul ca nu au nici o preocupare pentru buna asezare a vietii publice, dupa faptul ca nu se intreaba niciodata daca un lucru este bun sau este rau, preferind sa descrie mecanismele de exercitare a puterii si sa le masoare eficacitatea. De multe ori, asa-numitii "analisti" par ca nu intentioneaza sa se adreseze cetatenilor, ci ca dau sfaturi partidelor de cum ar fi mai nimerit sa se mentina sau sa acceada la putere si, in definitiv, de cum sa profite, o data in plus, de ingenuitatea unui "stupid people".

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×