Sari la conținut
Forum Roportal
adina_h

Probleme cu ochii, ajutor va rog!

Postări Recomandate

Am o mare problema... Am purtat acum 2 ani lentile de contact. Dupa 3 luni am facut conjunctivita si am renuntat pentru o perioada la ele. Acum un an am reinceput sa port, dar mult mai rar. Totul revenise la normal, se parea ca ochii mei tolerau destul de bine lentilele. Absolut nici o problema nu am avut pana aseara, cand, incercand sa le port din nou, a aparut o usturime ingrozitoare, air ochii au inceput sa se inroseasca. Era evident ca nu le tolerez, de aceea le-am scos urgent. Imediat roseata a disparut. Am mai incercat inca o data. Aceeasi usturime insuportabila. Ce sa fac? Care este problema? De ce nu pot purta lentile de contact acum? Mentinonez ca sunt noi, ingrijite si respect regulile de igiena.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tedi are pt tine , fructe MORCOVI VITAMINE . inlocuieste morcovul cu marul. unele pierderi de vedere pot fi corectate :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o mare problema... Am purtat acum 2 ani lentile de contact. Dupa 3 luni am facut conjunctivita si am renuntat pentru o perioada la ele. Acum un an am reinceput sa port, dar mult mai rar. Totul revenise la normal, se parea ca ochii mei tolerau destul de bine lentilele. Absolut nici o problema nu am avut pana aseara, cand, incercand sa le port din nou, a aparut o usturime ingrozitoare, air ochii au inceput sa se inroseasca. Era evident ca nu le tolerez, de aceea le-am scos urgent. Imediat roseata a disparut. Am mai incercat inca o data. Aceeasi usturime insuportabila. Ce sa fac? Care este problema? De ce nu pot purta lentile de contact acum? Mentinonez ca sunt noi, ingrijite si respect regulile de igiena.

 

Salut!

 

Raspunsul meu poate sa vina cam tarziu, dar sper totusi sa fiu de folos.

Eu port lentile de contact de 8 ani, am trecut prin toate problemele cu ele si am incercat diverse tipuri de lentile.

Important e ce fel de lentile porti, soft adica moi-cele care contin o acntitate mare de apa- sau rigide?

Eu recomand lentilele care au cel mai mare continut de apa posibil, pentru ca ajuta ochii sa se oxigeneze, prevenind astfel infectiile.

Unele dintre cele mai bune lentile de acest gen sunt AirOptix de la CibaVision.

Din casa nu ar treb sa iti lipseasca Sificetina, si lacrimi artificiale- Hyabak sau Lubristil. daca pe parcursul zilei te deranjeaza ochii pui cat de mult si de des simti nevoia lacrimi artificiale. Daca observi ca ochii s-au inrosit, te dor, simti ca si cum ai avea praf in ochi, e bine sa pui seara, dupa ce iti dai jos lentilele de contact, Sificetine- previne keratita si alte boli infectioasa ale ochilui. ATENTIE, dupa ce pui Sificetina, cel putin 6 ore nu iti pui lentilele de contact la ochi.

 

Usturimea si roseata ochiului mai pot aparea si dc lentila e zgariata, atunci nu mai ai ce face decat sa o arunci.

Si solutia dezinfectanta pentru lentile are un rol f important, trebuie sa fie una pe care ochiul tau o suporta cel mai bine, eu am in casa AOSEPT si SOLOCARE.

 

Numai bine si daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere,

Madalina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×