Sari la conținut
Forum Roportal
raduku4all

laser

Postări Recomandate

salut! tocmai am desfacut o combina(citeste CD uri simple nu DVD) si am dat peste laser! acum vreau sal folosesc dar nu stiu cati amperi si volti suporta:) cel minim pe care il suporta un laser macar! si daca stiti ce rezistoti ar trebui folositi ar fi si mai bine!daca ma puteti ajuta vasi ramane dator! si inca ceva, laserul are 3 pini cum ar veni in forma de V! stiu ca cel din mijloc nu foloseste la nimic, dar celelalte doua nu stiu care e cea pozitiva si cea negativa! un link macar daca se poate!am cautat pe goole dar nimic interesant!

 

astept raspuns!\

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut! tocmai am desfacut o combina(citeste CD uri simple nu DVD) si am dat peste laser! acum vreau sal folosesc dar nu stiu cati amperi si volti suporta:) cel minim pe care il suporta un laser macar! si daca stiti ce rezistoti ar trebui folositi ar fi si mai bine!daca ma puteti ajuta vasi ramane dator! si inca ceva, laserul are 3 pini cum ar veni in forma de V! stiu ca cel din mijloc nu foloseste la nimic, dar celelalte doua nu stiu care e cea pozitiva si cea negativa! un link macar daca se poate!am cautat pe goole dar nimic interesant!

 

astept raspuns!\

si cum anume vrei sa-l folosesti?

vrei cumva sa-ti faci o sabie Jedi?...

eu unul, nu am inteles ce anume vrei sa faci!!! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu! nu vreau sa tai si sa sparg baloane! vreau sa il fac doar un laser puternic dar inofensiv! lentila cred ca am! trebuie sa rezolv doar cu partea electronica! pot sa pun o poza daca e nevoie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu! nu vreau sa tai si sa sparg baloane! vreau sa il fac doar un laser puternic dar inofensiv! lentila cred ca am! trebuie sa rezolv doar cu partea electronica! pot sa pun o poza daca e nevoie...

nu este reconadat sa te joci cu asa ceva

.....iar pentru ceva mai sofisticat...

uite cateva explicatii culese de pe un alt forum:

Se poate construi un laser de mică putere de către un amator ; pe această temă există o serie de trei articole

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am conectat corespunzator firele(+,-) si ce sa vezi,abia daca se vede ceva...acolo rosu,doar daca te uiti direct in laser! in combina lumina mai tare(era un fel de butonas acolo unde pui CD ul si combina credea ca ai pus Cd ul asa ca lumina) cam de 100 ori mai tare!acuma care e problema?am pus 2 baterii de 1,5V, mai intai una dar nu vedea nimic! sa pun mai multe? daca se arde, problema e daca nu sa ars deja de lumineaza asa incet...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am conectat corespunzator firele(+,-) si ce sa vezi,abia daca se vede ceva...acolo rosu,doar daca te uiti direct in laser! in combina lumina mai tare(era un fel de butonas acolo unde pui CD ul si combina credea ca ai pus Cd ul asa ca lumina) cam de 100 ori mai tare!acuma care e problema?am pus 2 baterii de 1,5V, mai intai una dar nu vedea nimic! sa pun mai multe? daca se arde, problema e daca nu sa ars deja de lumineaza asa incet...

un astfel de laser este alimentat cu tensiune intre 0 si 5 V...

dar nu te astepta sa faci cine stie ce cu el..

poate doar sa aprinzi un bat de chibrit,,,nimic mai mult..

................

pe placa respectivului montaj se afla niste "mici" componente..

ar trebui sa incalzesti cu un pistol de lipit una din componente ---astfel ea se arde si prin asta creste puterea laserului..

dar nu stiu sa-ti spun care este acea piesa.. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un astfel de laser este alimentat cu tensiune intre 0 si 5 V...

dar nu te astepta sa faci cine stie ce cu el..

poate doar sa aprinzi un bat de chibrit,,,nimic mai mult..

................

pe placa respectivului montaj se afla niste "mici" componente..

ar trebui sa incalzesti cu un pistol de lipit una din componente ---astfel ea se arde si prin asta creste puterea laserului..

dar nu stiu sa-ti spun care este acea piesa.. :P

:doh:

 

sti brelocurile alea cu laser de 5 lei ?! Intai inavata principiul de functionare al unui astfel de 'aparat', apoi poti face unul mare de tot.. cu materialele expuse mai sus de newtask...

 

:lol2: :) :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×