Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am niste chisturi pe ovare 2 nu sunt mare...luna asta nu mai venit si a intarziat deja aproape 2 saptmani si cand trebuia sa vina mi`au iesit niste cheaguri de culoare maro inchis ca si cum ar fi de sange si un lichid alb timp de 2 chiar 3 zile. ce mi se intampla? nu ma trimiteti la medic doar daca e foarte grav

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calmeaza-te, in primul rand! Si eu am avut un chist pe ovarul drept si timp de o luna mi-a venit ciclul intruna (ce-i drept, nu cu un flux foarte mare). Eu sunt de parere ca ar trebui sa mergi la un ginecolog, dar nu ca e grav, ci pur si simplu sa vezi exact ce este, sa iti dea un tratament. Iei anticonceptionale? Eu am luat cand am avut chistul si mi s-a absorbit...bine, al meu era pe baza de foliculina! Cine stie? Poate ai acelasi lucru ca mine, numai ca la tine se manifesta altfel, normal.

Deci, fa o vizita unui doctor...e cel mai bine! Pupici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce intelegi prin grav. Nu o sa mori, dar nici bine nu o sa iti fie daca nu faci un tratament. Si eu am avut chisturi, si am avut intarzieri si dereglari din cauza lor si am avut niste dureri menstruale atat de puternice incat o data chiar mi-am dorit sa mor ca sa se termine. Imi pare rau dar doctorul este singura solutie, si ar fi bine sa mergi si sa tratezi chisturile cat mai repede. De ce nu vrei sa mergi la medic, te temi de ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea rudelor de sex feminin din partea tatalui au avut ceva probleme cu chistul ovarian, urmand un tratament cu hormoni inca din timp pentru vindecare. Astazi, mama a stat de vorba cu o matusa din partea tatalui care i-a zis ca dupa ce verisoara mea a terminat tratamentul, a asimilat cateva kg, ceea ce i-a prins foarte bine avand in vedere faptul ca era foarte slaba. Si eu sunt slaba si din ceea ce am discutat cu mama prezint simptome de chist ovarian. De aceea, mama are de gand sa mergem la un control ginecologic pentru a confirma sau infirma banuielile noastre in legatura cu chistul. Eu nu mai sunt virgina de 7 luni si imi este teama sa nu afle mama. La acest control pentru chist ovarian se observa ca nu mjai sunt virgina? :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea rudelor de sex feminin din partea tatalui au avut ceva probleme cu chistul ovarian, urmand un tratament cu hormoni inca din timp pentru vindecare. Astazi, mama a stat de vorba cu o matusa din partea tatalui care i-a zis ca dupa ce verisoara mea a terminat tratamentul, a asimilat cateva kg, ceea ce i-a prins foarte bine avand in vedere faptul ca era foarte slaba. Si eu sunt slaba si din ceea ce am discutat cu mama prezint simptome de chist ovarian. De aceea, mama are de gand sa mergem la un control ginecologic pentru a confirma sau infirma banuielile noastre in legatura cu chistul. Eu nu mai sunt virgina de 7 luni si imi este teama sa nu afle mama. La acest control pentru chist ovarian se observa ca nu mjai sunt virgina? :|

 

 

 

ups... da se observa. dar nu trebuie neaparat sa te duci cu mama ta. poti sa te duci si singura. dar avand in vedere ca e vorba despre chist ovarian (am avut si eu destule pe ovarul stang!!) s-ar putea sa ai nevoie de o ecografie. ecografie normala si cea cu sonda. iti dai seama ca daca doctorul iti face ecografie cu sonda mama ta isi da seama ca nu mai esti fata mare. nu stiu ce sa spun.. nu te duce cu mama ta la ginecolog, du`te singura. poate asa ii demonstrezi si mamei tale ca esti destul de mare sa te duci singura la un control. sau fa ca mine.. amana sa te duci cu ea :) bafta multa!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ups... da se observa. dar nu trebuie neaparat sa te duci cu mama ta. poti sa te duci si singura. dar avand in vedere ca e vorba despre chist ovarian (am avut si eu destule pe ovarul stang!!) s-ar putea sa ai nevoie de o ecografie. ecografie normala si cea cu sonda. iti dai seama ca daca doctorul iti face ecografie cu sonda mama ta isi da seama ca nu mai esti fata mare. nu stiu ce sa spun.. nu te duce cu mama ta la ginecolog, du`te singura. poate asa ii demonstrezi si mamei tale ca esti destul de mare sa te duci singura la un control. sau fa ca mine.. amana sa te duci cu ea :angry: bafta multa!!

 

 

Off ... :angry: Am auzit ca daca nu ai mai intretinut relatii sexuale de ceva timp nu se mai vede la control ca nu mai esti virgina. Au trecut 3 luni de cand m-am despartit de prietenul meu si de totodata de cand nu am mai intretinut relatii sexuale. Este posibil sa nu se mai vada?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se vede, stai tu linistita. O idee ar fi sa te duci singura la control. Sau ai putea scapa daca ti se va face o ecografie abdominala normala, fara sa treci printr-un control ginecologic. Dar si pentru asta sunt slabe sanse.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ecografie abdominala normala

 

Asta voiam sa propun si eu. In prima faza, ca sa ti se confirme sau infirme, cred ca e de ajuns o ecografie abdominala.

Daca ai, o convingi pe mama ta sa mergi singura la ginecolog. Daca nu, ai scapat de griji. :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai bine te confesezi mamei

ea va intelege si te va ajuta

 

 

totusi.. mie mi se pare cam greu sa i se confeseze mamei sale avand in vedere varsta pe care o are. si nu se stie daca va intelege, sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×