Sari la conținut
Forum Roportal
candela

Germania gazduieste cea mai mare uzina solara

Postări Recomandate

Mihai Surducan [alte articole din rubrica Tehnologii alternative]

 

SunPower si SOLON au deschis cea mai mare uzina electrica solara din lume

 

SunPower Corporation si Solon AG, cel mai mare producator german de module fotovoltaice, au inaugurat in luna iunie prima parte a celei mai mari uzine electrice solare de pe glob. Solarparca Gut Erlasse, situata in landul Bavaria langa Arnstein, este o uzina electrica ce poate aproviziona cu o putere de 12 megawatti cateva mii de consumatori in fiecare an.

 

O colaborare fructuoasa

 

Celulele fotovoltaice SunPower sunt montate in sistemul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

realmente interesanta stire: cea mai MARE centrala solara de pe Terra, poata alimenta doar cel mai mic cartier al Brailei. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
realmente interesanta stire: cea mai MARE centrala solara de pe Terra, poata alimenta doar cel mai mic cartier al Brailei. :ok:

Pemtru inceput e bine si atat!

NU trebuie sa uitam ca rezervele de combustibili fosili sunt pe duca... :spiteful:

Mai devreme sau mai tarziu ,ajungem sa folosim alte surse de energie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pemtru inceput e bine si atat!

NU trebuie sa uitam ca rezervele de combustibili fosili sunt pe duca... :spiteful:

Mai devreme sau mai tarziu ,ajungem sa folosim alte surse de energie.

 

Nu . . . inceputul "solutiei" centralelor bazate pe surse alternative se afla plasat acum multe zeci de ani, iar azi, sau mai bine si azi, vedem ca ele au ramas doar iluzii.

Solutia poate fi energie nucleara din centralele bazate pe fisiune.

Solutia poate fi investitii masive in cercetarea fuziunii, cercetari tratate in gluma de guvernele tarilor dezvoltate. Nici daca azi s-ar investi masiv in astfel de proiecte, jumatatea de secol abia inceput nu ne va oferi energie din centrale comerciale bazate pe fuziune. Tari sau blocuri mari, ca SUA si UE, sau ca Japonia, prefera sa investeasca intr-un unic proiect comun, dupa amanari de multi ani.

As vrea sa mai pot adauga listei inca o alta sursa de energie cu sanse de a putea raspunde problemei energetice a omenirii, insa ea nu exista.

Cu moristile sau cearsafurile solare, poti eventual electrifica Dobroiesti-ul si astfel entuziasma publicul cititor al presei populare, insa nu poti misca o economie moodiala cu astfel de "solutii".

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o intrebare energia electrica produsa de aceste "fotocentrale" se poate stoca in acumulatoare, adica energia electrica care provine de la energia solara, eu am auzit pe undeva ca nu s epoate stoca, sa ma lumineze cineva va rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am o intrebare energia electrica produsa de aceste "fotocentrale" se poate stoca in acumulatoare, adica energia electrica care provine de la energia solara, eu am auzit pe undeva ca nu s epoate stoca, sa ma lumineze cineva va rog

Orice energie electrica se poate stoca in acumulatoare, cu pierderile de rigoare, desigur.

 

Problema epuizarii combustibililor fosili e falsa, la utilizarea carbunelui pe scara larga s-a renuntat inainte de a-l termina, cu petrolul se va intampla la fel. Progresul tehnologic e destul de rapid, iar utilizarea combustibililor fosili destul de murdara, pentru ca epuizarea lor sa nu devina o problema concreta vreodata.

 

Daca ecologistii (mai ales in Germania) ar fi mai putin incurajati sa se vaite in public din pricina drobului de sare reprezentat de centralele nucleare bazate pe fisiune, problema energetica ar straluci prin absenta. Dar cum Schroeder avea mare nevoie de ecologisti ca sa poata guverna Germania, punctul de vedere ecologist e luat astazi mult mai in serios decat merita. Schroeder "si-a vazut sacii in caruta", a guvernat 7 ani Germania si a incurajat punctul de vedere ecologist, ceea ce i-a permis sa lase "mostenire" celebrul gazoduct care va face Germania depedenta de Rusia.

 

Energia solara si cea eoliana sunt mult prea variabile, asa ca nu se poate conta pe ele pentru acoperirea nevoilor reale, solutia serioasa care se intrevede la orizont pare sa fie fuziunea nucleara, dar nu mai devreme de 20-30 de ani.

 

Solutia poate fi energie nucleara din centralele bazate pe fisiune.

Solutia poate fi investitii masive in cercetarea fuziunii, cercetari tratate in gluma de guvernele tarilor dezvoltate. Nici daca azi s-ar investi masiv in astfel de proiecte, jumatatea de secol abia inceput nu ne va oferi energie din centrale comerciale bazate pe fuziune. Tari sau blocuri mari, ca SUA si UE, sau ca Japonia, prefera sa investeasca intr-un unic proiect comun, dupa amanari de multi ani.

Subscriu. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×