Sari la conținut
Forum Roportal
eduarddicu

Obtinere viza pentru SUA

Postări Recomandate

as dori sa stiu daca interviul pentru obtinerea vizei se sustine in romana sau in engleza???

 

cei care au luat viza : va rog sa mi spuneti cat de greu se obtine, cum a fost interviul, ce intrebari, cat a durat sau orice informatii care credeti ca ar fi necesare.

 

mentionez k am nevoie de viza pentru a pleca in sua timp de 3 luni cu programul work and travel.

 

multumesc!

"Aveti inca nelamuriri? In acest caz va sfatuim sa contactati asistentii consulari pentru probleme de vize la tel. (40 21) 200-3300, prin fax la (40 21) 200-3505 sau prin e-mail la visasbucharest@state.gov"

http://www.ambasada.ro/ambasada/2/116/sua.html

Suna la Ambasada!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

heeyy buna vroiam sa va intreb daca stie cineva ceva legat de viza..:P am 17 ani,fac 18 in decembrie,la pasaport am inteles ca nu am nevoie de procura de la parinti ..stie cineva daca am nevoie de procura cand ma programez la ambasada pentru viza sau cand ies din tara?(in s.u.a merg) thanks

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu daca interviul pentru obtinerea vizei se sustine in romana sau in engleza???

 

cei care au luat viza : va rog sa mi spuneti cat de greu se obtine, cum a fost interviul, ce intrebari, cat a durat sau orice informatii care credeti ca ar fi necesare.

 

mentionez k am nevoie de viza pentru a pleca in sua timp de 3 luni cu programul work and travel.

 

multumesc!

stiu de la prietenii mei care au fost prin w&t ca interviul dureaza pana in 3 min, evident e in engleza si ca viza o iei usor, acum nu stiu ce vor ei sa zica prin "usor", dar astept si eu sa vad ;))

 

 

later edit: si doar acum am observat ca postul e din 2010...

Editat de Puffball

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

 

Voi incepe prin a va explica ca in iarna lui 2005 am obtinut viza pentru SUA de 10 ani, eu si fostul sot. In ianuarie 2006 eram deja in SUA. Ajunsi pe teritoriul americii,acolo am primit o alta viza de sedere de 3 luni. Inainte de expirare, am facut o prelungire si am mai obtinut inca 3 luni.

In tot acest timp am incercat sa obtinem viza de student, dar ne-a fost refuzata de 2 ori.Pana la urma am stat ilegali.

In primavara lui 20008 ne-am intors din SUA dar in toamna aceluiasi an am incercat sa mai intram inca odata in SUA, tinand cont ca pe pasaport aparea ca era inca valabila viza de 10 ani. Bineinteles ca nu am mai putut intra, si am fost trimisi inapoi acasa, cu urmatorul zbor disponibil.

 

Sotul actual nu a cerut niciodata viza pentru SUA.

 

Intrebarile sunt:

 

Mai am vreo sansa ca sa obtin viza pentru SUA?

Daca da, cati ani trebuie sa astept ca sa pot depune din nou, pentru viza ? (cineva mi-a spus ca trebuie sa stau 5 ani)

Intre timp, m-am recasatorit, dar inca nu mi-am schimbat numele de familie (il am pe cel de la parinti), este necesar sa port numele actualului sot, s-au ma pot prezenta cu numele de fata?

 

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ajunsi pe teritoriul americii, acolo am primit o alta viza de sedere de 3 luni.

 

 

Partea asta e putin neclar. La granita, cand te-au controlat prima oara dupa ce te-ai dat jos din avion ti-au dat viza de sedere de 3 luni sau altundeva???

 

Daca nu ramaneai ilegal, nu aveai azi nimic de intrebat iar raspuns la asa o intrebare nimeni nu este in masura sa-ti dea. E decizia lor cum hotaresc ei la aprobari!!!

Odata ai fost prelucrat de americani, nu conteaza in ce-ti schimbi numele sau chiar sexul, ei tot asa te considera ca in prima zi. Ar fi o posibilitate ca nici el nu primeasca viza din cauza ta, insa nu nega ca ti-a fost refuzata intrare in USA.

 

Este numai o parere sau una din posibilitati ce am scris mai sus. Scrie o scrisoare sa vezi ce raspuns primesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori sa stiu daca interviul pentru obtinerea vizei se sustine in romana sau in engleza???

 

cei care au luat viza : va rog sa mi spuneti cat de greu se obtine, cum a fost interviul, ce intrebari, cat a durat sau orice informatii care credeti ca ar fi necesare.

 

mentionez k am nevoie de viza pentru a pleca in sua timp de 3 luni cu programul work and travel.

 

multumesc!

A, nu, nu e. S-a schimbat de curand. fiindca sunten in nato, se schimba limba interviului in fiecare saptamana in functie de tara care conduce nato in saptamana aia. Saptamana asta este in germana. Urmatoarea in finlandeza. :crazy:

Dar am inteles ca de acum din 15 ianuarie 2011, o sa se schimbe iar. Sa vedem ce va mai fi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se schimba limba interviului in fiecare saptamana in functie de tara care conduce nato in saptamana aia.

 

Imi amintesc cand tu ai fost la interview se vorbea limba hottentot in acea saptamana.

:stars:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea asta e putin neclar. La granita, cand te-au controlat prima oara dupa ce te-ai dat jos din avion ti-au dat viza de sedere de 3 luni sau altundeva???

 

Daca nu ramaneai ilegal, nu aveai azi nimic de intrebat iar raspuns la asa o intrebare nimeni nu este in masura sa-ti dea. E decizia lor cum hotaresc ei la aprobari!!!

Odata ai fost prelucrat de americani, nu conteaza in ce-ti schimbi numele sau chiar sexul, ei tot asa te considera ca in prima zi. Ar fi o posibilitate ca nici el nu primeasca viza din cauza ta, insa nu nega ca ti-a fost refuzata intrare in USA.

 

Este numai o parere sau una din posibilitati ce am scris mai sus. Scrie o scrisoare sa vezi ce raspuns primesti.

 

 

Da, asa este.La granita, cand ne-au controlat, prima data, ne-au dat o viza de sedere de 3 luni.

 

Iti multumesc pentru raspuns.

 

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea asta e putin neclar. La granita, cand te-au controlat prima oara dupa ce te-ai dat jos din avion ti-au dat viza de sedere de 3 luni sau altundeva???

 

Daca nu ramaneai ilegal, nu aveai azi nimic de intrebat iar raspuns la asa o intrebare nimeni nu este in masura sa-ti dea. E decizia lor cum hotaresc ei la aprobari!!!

Odata ai fost prelucrat de americani, nu conteaza in ce-ti schimbi numele sau chiar sexul, ei tot asa te considera ca in prima zi. Ar fi o posibilitate ca nici el nu primeasca viza din cauza ta, insa nu nega ca ti-a fost refuzata intrare in USA.

 

Este numai o parere sau una din posibilitati ce am scris mai sus. Scrie o scrisoare sa vezi ce raspuns primesti.

 

Ce legatura are actualul sot cu neacordarea vizei fiindca ea nu a respectat dreptul de sedere acordat ? Niciuna!

E posibil ca la o noua solicitare, actualul sot sa primeasca si ea nu. Dar el nu este conditionat de ea.

 

Cat despre numele tau, daca la casatorie s-a specificat ca fiecare isi pastreaza numele pe care il doreste este ok, desi nu vad sa nu fi facut asta cand te-ai casatorit legal cu el.

Imi amintesc cand tu ai fost la interview se vorbea limba hottentot in acea saptamana.

:stars:

Exact, exact! :crazy: Ce memorie ai dom'le. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×