Sari la conținut
Forum Roportal
Liviu_Rebreanu

Pasionati de electronica?

Postări Recomandate

se poate utiliza orice generator de ton, ii pui un intrerupator.

 

uite aici o schema, daca nu ma insel este chiar montajul care se gasea de vanzare prin magazine pe vremea raposatului:

 

http://www.instructables.com/id/SCD3FIKF82EXLN1/

 

singurul impediment ar fi tranzistorii cu germaniu, poti folosi pereche AC180K si AC181K (litera K este importanta si inseamna ca are factor de amplificare mare, de fapt tranzistorul respectiv vine cu un miniradiator pe el). Schema are avantajul ca functioneaza la tensiuni reduse.

 

scrie ca functioneaza si cu tranzistoare pe siliciu.

 

 

uite aici alta schema: http://www.techlib.com/electronics/audiooscillators.htm

 

 

bine ar fi sa inteleaga si cum functioneaza schemele (desi in cazul unui oscilator nu e chiar usor).

Editat de soarce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu are nimeni o schema pentru "generator morse"?

 

Ti-as propune sa faci un sistem de radiogoniometrie. Din pacate nu mai am schemele dar imi amintesc ca faceam electronica si telecomunicatii la "Casa pionierului" si participam la concursuri de radiogoniometrie (vanatoare de vulpi ziceam noi) cu aparate construite de noi. Erau destul de simplu de construit si folosirea foarte amuzanta. Oricum mult mai amuzant decat concursurile de morse..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare tuturor.

Sunt şi eu un băieţel de 14 ani pasionat de electronică, am cateva componente electronice(tranzistori, diode, rezistori, codensatoare etc.) am şi un piostol de lipit.

Aş vrea sa fac şi eu sa fac diferite experimente electrice, să construiesc aparate electroncie simluţe...

Aveţi să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liviu_Rebreanu imi poti psune si mie cum ati facut radio-u ala????

Liviu_Rebreanu n-a mai fost pe forum de aproape 3 ani. Am văzut că la profil are trecute mai multe conturi, printre care şi cel de Yahoo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca sa dat batut in privinta electronicii! Nu prea poti invata electronica cu pistolul de lipit! Devine plictisitor in timp!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Devine plictisitor in timp!

 

Asta doar daca se foloseste numai pistolul :) Electronica necesita si invatarea teoriei.

 

Pe mine nu m-a plictisit niciodata, tot timpul am vrut sa stiu mai mult, sa fac mai mult si sa experimentez lucruri noi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un breadboard e util... testezi si economisesti piese! Nu prea te plictisesti cu el!

Cu pistolul de lipit e mai greu... mai ales cand ce a rezultat nu functioneaza si incerci sa recuperezi din piese in conditiile in care ai nevoie de o alta placa pentru cablaje!

Editat de laursan3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×