Sari la conținut
Forum Roportal
Liviu_Rebreanu

Pasionati de electronica?

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Sunt şi eu un băieţel de 14 ani pasionat de electronică, am cateva componente electronice(tranzistori, diode, rezistori, codensatoare etc.) am şi un piostol de lipit.

Aş vrea sa fac şi eu sa fac diferite experimente electrice, să construiesc aparate electroncie simluţe...

Aveţi să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca-l pe asta de aici:

http://au.youtube.com/watch?v=T63GCpIzI4I

 

gasesti detalii aici:

http://www.energeticforum.com/renewable-en...p-must-see.html

 

Cu indicatiile astea cica ai putea face un ventilator de computer sa mearga singur (free energy) daca am inteles bine.

Ia vezi, merge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseau inainte niste kit-uri cu montaje electronice (sirene, catel electronic care facea ca o rata, comanda luminoasa, semnalizare pentru biciclete...).

Ai mai putea incerca generatoar morse, "pian electronic", zar electronic, pistol cu lumina, emitator-receptor, comanda prin radio.... Sau ai putea trece la scheme mai complicate de aparate radio.

 

 

Incearca-l pe asta de aici:

gasesti detalii aici:

Cu indicatiile astea cica ai putea face un ventilator de computer sa mearga singur (free energy) daca am inteles bine.

Ia vezi, merge?

 

Lasa soparlele astea cu free energy. De ce nu le incerci tu ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa soparlele astea cu free energy. De ce nu le incerci tu ? :blink:

Le incerc draga soarce, cand am timp, nu degeaba i-am sugerat baiatului. Intre timp, succes tie la "pistolase cu lumina", astept pe youtube rezultatele :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Le incerc draga soarce, cand am timp, nu degeaba i-am sugerat baiatului. Intre timp, succes tie la "pistolase cu lumina", astept pe youtube rezultatele :cry:

 

cel putin pistoalele luminoase functioneaza, pe cand soparlele tale cu free energy mai greu :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel putin pistoalele luminoase functioneaza, pe cand soparlele tale cu free energy mai greu :cry:

Chiar sunt curios daca functioneaza chestia pe care i-am sugerat-o baiatului si m-a tentat s-o experimentez, dar am lasat-o din lipsa de timp. Ar fi o jucarie frumoasa. Daca o incerc eu si merge... ce pierzi? Coada? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pippo si Soarece nu va mai certati.Sa nu uitam care este teme acestui topic.

Pippo am vrut sa incerc ideia propusa de tine dar cand am scos elicea motorasului de la ventilatorul de la calculatoar am avut o problema. Chestia ce era sub elice arata altfel fata de ce era in video-ul propus de tine.Oricum iti multumesc pentru interes si ca totusi mi-ai dat o ideie.

 

Soarece nu ai cumva o schema pentru "generator morse"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×