Sari la conținut
Forum Roportal
RHS

Cod iframe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, am si eu o problema cu iframe-ul de la site. Am inceput sa lucrez la un site care are index.htm si in index se deschid restul paginilor cu ajutorul iframe-ului. Dar problema care este...continutul paginilor ce apar in iframe la unuele este mult iar la altele putin si in alte pagini apar scripturi php.

Asi dori un "truc" al iframului care sa se adapteze dupa continutul paginii ce apare in iframe.

Nu doresc scrool al iframe-ului.

 

Acesta este html-ul paginii index.htm

 

<td colspan="2" align="center" valign="top"><table width="98%" height="237" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" style="border: 1px solid #999999">

     <tr>
       <td height="12" align="left" valign="top" background="images/03.gif" class="style5" >Continut</td>
     </tr>
     <tr>
       <td height="223" valign="top"><p><br><center><iframe name="iframe" frameborder="0" width="100%" height="100%" src="home.html"></iframe></center></p></td>
     </tr>
     <tr>
       <td height="12"  align="left" valign="top" background="images/03.gif"></td>
     </tr>
   </table><br><table width="98%" height="105" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" style="border: 1px solid #999999">

PS: am incercat deja width="100%" height="100%" dar imi apare scrool-ul iframe-ului.

Editat de RHS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, am si eu o problema cu iframe-ul de la site. Am inceput sa lucrez la un site care are index.htm si in index se deschid restul paginilor cu ajutorul iframe-ului. Dar problema care este...continutul paginilor ce apar in iframe la unuele este mult iar la altele putin si in alte pagini apar scripturi php.

Asi dori un "truc" al iframului care sa se adapteze dupa continutul paginii ce apare in iframe.

Nu doresc scrool al iframe-ului.

 

Acesta este html-ul paginii index.htm

 

<td colspan="2" align="center" valign="top"><table width="98%" height="237" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" style="border: 1px solid #999999">

     <tr>
       <td height="12" align="left" valign="top" background="images/03.gif" class="style5" >Continut</td>
     </tr>
     <tr>
       <td height="223" valign="top"><p><br><center><iframe name="iframe" frameborder="0" width="100%" height="100%" src="home.html"></iframe></center></p></td>
     </tr>
     <tr>
       <td height="12"  align="left" valign="top" background="images/03.gif"></td>
     </tr>
   </table><br><table width="98%" height="105" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" style="border: 1px solid #999999">

PS: am incercat deja width="100%" height="100%" dar imi apare scrool-ul iframe-ului.

 

<iframe name="main" width="100%" height="100%" scrolling="no">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici asa nu merge :P

 

Sa fie din cauza la table?

<td height="223" valign="top"><p><br><center><iframe name....bla bla bla

Editat de RHS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici asa nu merge :)

 

Sa fie din cauza la table?

<td height="223" valign="top"><p><br><center><iframe name....bla bla bla

 

daca continutul iframe-ului e mai mare decat ai tu in <td> ul respectiv unde apare iframe-ul, normal ca iti va pune si scrollbar.

anyway, de ce folosesti iframe-uri? sunt chestii foarte naspa si nu te ajuta cu nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca continutul iframe-ului e mai mare decat ai tu in <td> ul respectiv unde apare iframe-ul, normal ca iti va pune si scrollbar.

anyway, de ce folosesti iframe-uri? sunt chestii foarte naspa si nu te ajuta cu nimic.

Da, e mai mare...

Il folosesc pentru ca am de adaugat niste scripturi php si merge din pagina in pagina...si decat sa creez 1000 de pagini cu poze si cu altele mai bine fac cateva iframe-uri, plus de asta incarca si mai repede. In pagina din iframe e doat text, poze, etc. si nu mai incarca toata pagina.

Ms mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×