Sari la conținut
Forum Roportal
grasueleonora

Donatie sau...?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun gasit,

 

vin si eu cu o situatie si cu o intrebare... apartamentul in care locuiesc cu fiul si sotul meu este pe numele socrilor mei si am dori sa il trecem cumva pe numele sotului. Ideea e ca el mai are un frate, necasatorit inca.

Prin donatie de la parinti la sotul meu si un act prin care cumnatul renunta definitiv la orice pretentii legate de imobil, se mai poate ataca vreodata donatia facuta? In momentul in care si cumnatul va avea copii, acestia ce drepturi ar putea avea?

Mentionez ca ne-am gandit la donatie ca fiind cea mai ieftina metoda de a primi acest apartament. Ce alte variante ar mai fi, convenabile din punct de vedere al costurilor?

 

Va multumesc si astept raspunsuri cat mai curand!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun gasit,

 

vin si eu cu o situatie si cu o intrebare... apartamentul in care locuiesc cu fiul si sotul meu este pe numele socrilor mei si am dori sa il trecem cumva pe numele sotului. Ideea e ca el mai are un frate, necasatorit inca.

Prin donatie de la parinti la sotul meu si un act prin care cumnatul renunta definitiv la orice pretentii legate de imobil, se mai poate ataca vreodata donatia facuta? In momentul in care si cumnatul va avea copii, acestia ce drepturi ar putea avea?

Mentionez ca ne-am gandit la donatie ca fiind cea mai ieftina metoda de a primi acest apartament. Ce alte variante ar mai fi, convenabile din punct de vedere al costurilor?

 

Va multumesc si astept raspunsuri cat mai curand!

Actul prin care cumnatul tau renunta nu are nicio valoare, fiindca acela este un drept ce nu se prescrie si nu poate renunta.

Iar copii cumnatului nu au si nici nu pot avea niciun drept .

Revocarea unui act de donatie o poate face numai donatorul sau copii acestuia.

Si variante ar fi vanzare -cumparare, iesiti tot cam la banii aceia, sau poate si mai ieftin.

Cert este ca este mai sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×