Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Evreii si genetica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce nu ii lasa Moise sa se imperecheze cu alte neamuri? De ce in general au trebuit sa se imperecheze intre ei? Nu stiau ca se degenereaza specia asa sau cautau sa conserve ceva din fondul lor genetic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu ii lasa Moise sa se imperecheze cu alte neamuri? De ce in general au trebuit sa se imperecheze intre ei? Nu stiau ca se degenereaza specia asa sau cautau sa conserve ceva din fondul lor genetic?

 

Ba, au voie, dar automat sotul/sotia trebuie sa treaca la religia lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu ii lasa Moise sa se imperecheze cu alte neamuri? De ce in general au trebuit sa se imperecheze intre ei? Nu stiau ca se degenereaza specia asa sau cautau sa conserve ceva din fondul lor genetic?

Nu erau lasati sa se casatoreasca cu femei din alte neamuri pentru ca acestea ii puteau atrage spre religiile lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu erau lasati sa se casatoreasca cu femei din alte neamuri pentru ca acestea ii puteau atrage spre religiile lor.

 

Nu numai ca nu ii lasau, dar ii si omorau... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce era un rasist? :stars: Nu,cred ca era vorba de faptul ca preotii nu vroiau sa piarda din credinciosi........ceea ce e un pic cam ciudat,gandindu-te ca niste oameni care vazusera atatea dovezi ca D-zeul lor e real si atotputernic ar fi putut fi asa usor pacaliti/convinsi sa treaca la alta religie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ce era un rasist? :stars: Nu,cred ca era vorba de faptul ca preotii nu vroiau sa piarda din credinciosi........ceea ce e un pic cam ciudat,gandindu-te ca niste oameni care vazusera atatea dovezi ca D-zeul lor e real si atotputernic ar fi putut fi asa usor pacaliti/convinsi sa treaca la alta religie.

 

Nush, nu m-ati convins de nimic, tot la ideea cu linia genetica am ramas....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ce era un rasist? :stars: Nu,cred ca era vorba de faptul ca preotii nu vroiau sa piarda din credinciosi........ceea ce e un pic cam ciudat,gandindu-te ca niste oameni care vazusera atatea dovezi ca D-zeul lor e real si atotputernic ar fi putut fi asa usor pacaliti/convinsi sa treaca la alta religie.

 

Citeste istoria lor sa vezi cit de multi se inchinau la alti zei, ai populatiilor pe care le-au cucerit: Baal, Asthera, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai,dupa Biblie,in VT Dumnezeu era f activ in vietile oamenilor........si VT este plin de razboaie implinite prin voia Dumnezeului lor,profetii,robie si eliberare din robie,anuntate in prealabil de Iehova.......si,cu toate astea dupa o saptamana evreii iar se duceau sa se inchine "idolilor"........cam ciudat,avand in vedere ca oamenii erau f credinciosi in acele vremuri,si nu cred ca ar fi vrut sa supere un zeu despre care aveau o dovada clara ca se "implica" in viata lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evreii sunt poporul martor (la asta se refera sintagma "popor ales"). Asa cum chimistii pastreaza intr-o eprubeta o proba martor, tot asa si Creatorul care este Tatal inginerilor si chimistilor a dorit, cel putin pe perioada VT sa fie pastrata proba martor necontaminata. La urma urmei, putea sa ridice urmasi demni lui Avraam si din bolovani daca ar fi dorit (si chiar a făcut-o sub ochii noştri cum voi arăta mai jos).

 

Cat priveste genetica, aici se observa un lucru atipic la poporul evreu. De regula greselile de educatie ale parintilor conduc la generatii din ce in ce mai decazute, pana la dezintegrarea unei ţări, imperiu şi p

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×