Sari la conținut
Forum Roportal
Marinius

Ganduri pentru Alinare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt ganduri pictate pe hartie cu cerneala in romana dar si in engleza (scrise acum cateva luni - nu sunt in ordine cronologica si imi cer scuze pentru anumite greseli gramaticale sau lipsa unor litere -- daca exista)

 

* Each day we exhume ourselves to see if we are saints.

 

* Un ocean de sticlă pe timp de furtună am escaladat, nu mă laud, pentru că am ochi, pentru ca sunt om.

 

*

Noi inimi de azi

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incep eu . Prima rasfrangere a gandului sugereaza ideea egoismului prin care mereu ne verificam bunatatea fata de ceilalti cu scopul de a ne creste ego ul personal . Incet incet lupta pe care o ducem zilnic ne face umani . Unii doresc sa evoluezi prin maretie . Insa pretul acesteia e mult mai mare decat literele o pot descrie vreodata. Autorul acestor randuri vrea sa sublinieze totodata durerea fata de existenta umana si atentioneaza ca orice fapt are un revers . Asa cum poti evolua poti si involua. Totodata orice nesansa are scopul de a te trece prin forta de a te maturiza. Duce lipsa iubirii plapande ce inalta spiritul. Cautarea lui nu se rezuma doar la atat. Pretinde ca oamenii sa gandeasca acest lucru dand valoare propriei lor trairi. Subliniaza si partea intunecata a noastra . Mereu va fi ying si yang. Acorda prezumptia iertarii . Blameaza lasitatea si durerea cauzata de propriile noastre fapte. adevarata cale spre implinire e sa ti dedici viata sa acorzi maini celor care nu au , aripi celor care nu stiu sa zboare. Ii pare rau ca oamenii au uitat totul . Un tot nemarginit ce duce spre intelepciune.

 

,, A fi nenascut si a fi nemuribund nu anticipase niciodata. Timpul ii era lene sa mai bata clopotele zodiilor." perfectiunea si imperfectiunea in bucati de ceara ale timpului..

 

Face apel la constiinta si lucrul cu aceasta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa incep eu . Prima rasfrangere a gandului sugereaza ideea egoismului prin care mereu ne verificam bunatatea fata de ceilalti cu scopul de a ne creste ego ul personal . Incet incet lupta pe care o ducem zilnic ne face umani . Unii doresc sa evoluezi prin maretie . Insa pretul acesteia e mult mai mare decat literele o pot descrie vreodata. Autorul acestor randuri vrea sa sublinieze totodata durerea fata de existenta umana si atentioneaza ca orice fapt are un revers . Asa cum poti evolua poti si involua. Totodata orice nesansa are scopul de a te trece prin forta de a te maturiza. Duce lipsa iubirii plapande ce inalta spiritul. Cautarea lui nu se rezuma doar la atat. Pretinde ca oamenii sa gandeasca acest lucru dand valoare propriei lor trairi. Subliniaza si partea intunecata a noastra . Mereu va fi ying si yang. Acorda prezumptia iertarii . Blameaza lasitatea si durerea cauzata de propriile noastre fapte. adevarata cale spre implinire e sa ti dedici viata sa acorzi maini celor care nu au , aripi celor care nu stiu sa zboare. Ii pare rau ca oamenii au uitat totul . Un tot nemarginit ce duce spre intelepciune.

 

,, A fi nenascut si a fi nemuribund nu anticipase niciodata. Timpul ii era lene sa mai bata clopotele zodiilor." perfectiunea si imperfectiunea in bucati de ceara ale timpului..

 

Face apel la constiinta si lucrul cu aceasta

 

 

Ai inteles! desigur este simplu pentru o persoana care isi face timp macar sa citeasca ce am scris... Iti multumesc ca ai inteles ce am dorit sa spun, am mai multe texte, si prin casa. Totodata lucrez la o epistola filosofica. Pe un ton mai serios, analitic (de aceasta data). Am sa postez pe forum cand am sa o termin. Scrisoarea am sa o trimit Manastirii Brancoveanu, cunosc pe un calugar din aceea manastire si totodata o sa o citeasca (sper, la rugamintea Arhim. Natanael) si Parintele Teofil.

 

(este destul de tarziu -- da, chiar daca este 22.46... nu spun prin ce am trecut astazi)

 

- am sa comentez mai mult maine sau cand adaug si epistola.

 

-----

*Each day we exhume ourselves to see if we are saints.*

 

"ideea egoismului prin care mereu ne verificam bunatatea fata de ceilalti cu scopul de a ne creste ego ul personal ."

 

Cu siguranta, insa are dublu inteles care poate fi observat numai din atemporalitate. Prima da, ideea egoismului pentru cresterea ego-ului personal (sau al grupului din care facem parte). Insa din acest punct de vedere atemporal reprezinta: self-awarness (1) si self-knowledge (2). Atemporal? Da. Acest proces de cunoastere (cognitiv, nu meditativ) este realizat numai in atemporalitate. In temporalitate poate lua nastere egoismul. Trebuie sa separi eul de cunoastere, sa devii obiectiv.

 

 

note:

 

din punctul meu de vedere:

 

contemplarea este un proces pur cognitiv

meditatia este o stare a sufletului/psihicului

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da eu te astept sa mai postezi . si am sa mi spun parerea . si am putea scrie o carte impreuna daca doresti . demult ma gandeam sa scriu o carte in gen conversatii

Editat de rise_again

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da eu te astept sa mai postezi . si am sa mi spun parerea . si am putea scrie o carte impreuna daca doresti . demult ma gandeam sa scriu o carte in gen conversatii

 

 

aaa inteleg tu preiei tot din punct de vedere religio cognitiv . eu comentez doar psihologic si mora atat

 

Da. Insa, cum spuneam si inca spun: dubiul dovedeste inteligenta unei persoane. Glumesc. Dar se poate, nu cred cu toata fiinta mea intr-o fiinta suprema: Dumnezeu. Poate din cauza informatiilor citite si gandurilor cugetate. Pentru mine religia este o stare (prin meditatie), cum spuneam. Insa ea nu poate fi dovedita stiintific. Odata ce ma incadrez in religie atunci apare sentimentul de sfintenie, iubire absoluta pentru oameni, pentru natura/animal kingdom cat si pentru Absolut (Dumnezeu)(macar in cazul meu). Dar cand incep procesul pur cognitiv fie el A Aprioric sau Prioric (sau sa spunem: Blaga, cugetare luciferica sau paradisiaca, desigur simbolic) atunci apare dubiul... aproape o depresie.

Deci, nu preiau totul din punct de vedere religio-cognitiv (sau... teologico-cognitiv, mai bine zis). Pot prelua si din punct stiintific (psihologie) sau din punct de vedere moral (filosofic).

Cum spunea parintele Cleopa: si dracul poate este mare teolog insa el nu poate fi religios, credincios. (pentru mine aceasta fraza este simbolica, pentru parintele Cleopa a fost o realitate)

 

1.TEOL

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×