Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In Italia sunt o multime de zone de vizitat toate foarte frumoase, asa cum sunt si in Ro. Eu una am vazut cateva si sper ca in concediu sa ajung din nou acolo sa mai vad cateva... e greu sa alegi ce sa vizitezi cand ai un timp scurt la indemana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Italia sunt o multime de zone de vizitat toate foarte frumoase, asa cum sunt si in Ro. Eu una am vazut cateva si sper ca in concediu sa ajung din nou acolo sa mai vad cateva... e greu sa alegi ce sa vizitezi cand ai un timp scurt la indemana!

 

Adevarat ce spui.Italia este de vazut de la un capat la altul,dar si la noi in Ro avem ce vedea,in realitate fiecare petec de pe glob este interesant de vazut !timp si baniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost in Italia am vizitat Roma, Vaticanul si la intoarcere ne-am oprit in Venezzia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roma este imensa ,fiecare coltisor este o opera de arta ,cum intorci capul decoperi ceva ,ca sa vezi Roma iti trebuie o viata.

Numai pentru Vatican iti trebuie saptamana .

O alta perla a Italiei pe care eu o iubesc in mod deosebit este Costiera sorentina si amalfitana.

Plecand din Napoli cu circumvesuviana poti ajunge la Sorento iar de la Sorento cu autobuzul sa faci intreaga costiera pana la Amalfi,dar nu asta este solutia ideala.

Cu masina .Trebuie sa recunosc ca am facut acest drum de cca 20 de ori dar de fiecare data mi se pare ca-l fac pentru prima oara.

Iesind de pe autostrada Napoli-Reggio Calabria la Castelmare de Stabia ai doua posibilitati , sa alegi costiera sorentina care apoi te duce la cea amalfitana ,sau sa alegi direct costiera amalfitana asta insemana sa nu vezi jumatate din drum,sa treci peste munte si sa iesi direct la Praia.

Eu aceasta varianta am facut-o doar primadata ,nu stiam de cealalta varianta si ma tot miram unde-i Sorento.

De la Castelmare trecand prin Vico Equenze o localitate eleganta si chic , la un momentdat ti se deschide un spectaculos peisaj:

Napoli si Vesuviul,Vico Equenze,Sorento,Positano,Amalfi iar ultima este insula Li Galli ,insula cuparata de lui Rudolf Nureyev ,dupa moartea lui a cumparat-o un american .

post-87259-1217626849_thumb.jpg

post-87259-1217628420_thumb.jpg

post-87259-1217628644_thumb.jpg

post-87259-1217628686_thumb.jpg

post-87259-1217628731_thumb.jpg

post-87259-1217628774_thumb.jpg

post-87259-1217628822_thumb.jpg

post-87259-1217628881_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la Sorento la Positano treci prin multe localitati tot atat de frumoase,interesante dar mai putin celebre(pe nedrept). Ca sa ajungi la Ravello ,unde se tine in fiecare an Festivalul de muzica clasica , trebuie sa treci prin Scala , inaltimi ametitoare ,sosea ingusta , sunt locuri unde nu trec doua masini , dar merita !Minunat si fascinant este fiordul de la Praia.In sfarsit ajungi la Positano , care este absolut uluiitor.

Apoi Grotta di smeraldo si insfarsit Amalfi.

la Positano este obligatoriu o cafea sau inghetata la "La Zagara " de unde poti admira toata spendoarea peisajlui .

La Amafl in piaza Domlui se tin concerte seara.

O calatorie de vis care se termina la Vietri sul mare ,patria ceramcii ,de acolo mai sunt 20 km pana la Salerno sau o iei direct prin Cava dei tirreni spre autostrada.

S-a mai implnit un vis !

 

 

Data viitoare, acum este tarziu , de la Vietri ne oprim la Pompei si daca avem timp urcam pe Vezuviu sau vizitam Ercolano sau mergem direct la Caserta sa vizitam absolut monumentala Reggia di Casserta.

 

TOSCANA

 

alta zona care merita atentie.

 

 

Concert in piazzeta din fata Domului din Amalfi

post-87259-1217629836_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la Sorrento la Positano treci prin multe localitati tot atat de frumoase,interesante dar mai putin celebre(pe nedrept). Ca sa ajungi la Ravello ,unde se tine in fiecare an Festivalul de muzica clasica , trebuie sa treci mai intai prin Scala , de unde ai o panorama extraordinara cu Ravello , inaltimi ametitoare ,sosea ingusta , sunt locuri unde nu trec doua masini , dar merita !Minunat si fascinant este fiordul de la Furore..In sfarsit ajungi la Positano , care este absolut uluitor.

Apoi Grotta di smeraldo si insfarsit Amalfi.

la Positano este obligatoriu o cafea sau inghetata la "La Zagara " de unde poti admira toata spendoarea peisajlui .

La Amafl in piaza Domului seara de seara se tin divese spectacole ,mai ales concerte .

O calatorie de vis care se termina la Vietri sul mare ,patria ceramciei ,de acolo mai sunt 20 km pana la Salerno de unde intri din nou pe autostrada , sau o iei direct prin Cava dei tirreni spre autostrada.

S-a mai implinit un vis !

 

 

Data viitoare, acum este tarziu , de la Vietri ne oprim la Pompei si daca avem timp urcam pe Vezuviu sau vizitam Ercolano... sau mergem direct la Caserta sa vizitam absolut monumentala Reggia di Casserta.

 

TOSCANA

 

alta zona care merita atentie.

 

 

Concert in piazzeta din fata Domului din Amalfi

 

Scuzati-ma am corectat ,din gresala ,vezi ora tarzie am scris fiodul de la Praia , este Fiodul de la Furore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×