Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Splendide fotografiile tale , imi place Piazza del Campo , nu o ai in toata splendoarea ? asa cei care nu o cunosc e greu sa-si imagineze de ce Siena a devenit patrimoniu UNESCO , sau Torre del Mangia ???? Siena este unul din orasele medievale foarte bine pastrate intacte de sute de ani.

Felicitari!

 

napoli si coasta amalfi sunt frumoase,

vreau si eu sa ajung acolo anul asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costiera sorentina si amalfitana trebuie neaparat vazute . Am mai scris eu pe undeva ca cel mai frumos oras din lume este Positano .

Costiera trebuie sa o vezi de la Sorento pana Vietri sul mare , daca parcurgi tot traseul poti sa spui ca ai vazut t-o , vizite obligatorii :Sorento ,Positano , Grotta de smarald , Amalfi , Ravello , Scala , Furore , Vietri sul mare.

O sa-ti placa !

Daca ai timp de la Sorento in 20 de minute esti la Capri , pe care cu ajutorul unui taxi care sa-ti stea toata ziua la dispozitie poti vedea ce este mai important de la Capri pana la Anacapri , chiar si grotta azzura ( mare dezamagire pentru mine ) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Costiera sorentina si amalfitana trebuie neaparat vazute . Am mai scris eu pe undeva ca cel mai frumos oras din lume este Positano .

Costiera trebuie sa o vezi de la Sorento pana Vietri sul mare , daca parcurgi tot traseul poti sa spui ca ai vazut t-o , vizite obligatorii :Sorento ,Positano , Grotta de smarald , Amalfi , Ravello , Scala , Furore , Vietri sul mare.

O sa-ti placa !

Daca ai timp de la Sorento in 20 de minute esti la Capri , pe care cu ajutorul unui taxi care sa-ti stea toata ziua la dispozitie poti vedea ce este mai important de la Capri pana la Anacapri , chiar si grotta azzura ( mare dezamagire pentru mine ) .

o sa am timp cred, vreau sa stau 5 zile acolo.

ms de raspuns

 

Daca ai timp de la Sorento in 20 de minute esti la Capri , pe care cu ajutorul unui taxi care sa-ti stea toata ziua la dispozitie

 

glumesti ?!? o sa merg cu calul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o sa am timp cred, vreau sa stau 5 zile acolo.

ms de raspuns

 

 

 

glumesti ?!? o sa merg cu calul

 

 

Nu glumesc.

Cu calul este mai scump ;)

 

Dar poti sa iei din port minibusul care te duce pana la AnaCapri , chiar de unde te lasa iei telescaunl care te duce pe Monte Solaro (12 minute un drum ) costa 8 euro dus intors( 1 ora dus-intors plus cafeaua sus asociata cu o panorama extraordinara ), dupa ce cobori din aceasi piazza o iei spre Villa San Michele (celebra datorita autorului cartii "Cartea de la San Michele " Dr.Axel Munthe , proprietarul vilei , acum proprietatea statului suedez ) ,contra 5 euro o poti vizita ,merita , asta poate dura 1 ora , de acolo daca ai timp faci o mica excursie pe via Krup , senzationala ...

 

daca nu ai timp te intorci in piaza centrala de unde iei un minibus care pe duce la Capri . , u nde din celebra piazetta te duci sa vezi manastirea (daca ai timp 30-45 minute ) , daca nu o iei spre gradinile lui Augustus , de unde vezi Marina Grande , faraglioni ,etc. Nu se poate sa pleci din piazzeta enrala fara un buon gelato caprese sau una granitta di limone .

in piazetta iei funicularul care te duce in port.

 

grotta azzura iti ia mult timp daca vrei sa o vizitezi din port cu barca ,cca 3 ore ,costa intre 15-25 euro ,depinde de...multe.

Daca te duci cu taxiul de la Anacapri te costa 5 euro de persoana (taxiul are 4-6 locuri ) intratrea cu barca 5 euro. Ca timp 30 minute , in grota stai 5 minute .

post-87259-1233785118_thumb.jpg

post-87259-1233785194_thumb.jpg

post-87259-1233786018_thumb.jpg

post-87259-1233786068_thumb.jpg

post-87259-1233787037_thumb.jpg

post-87259-1233787146_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Roma este imensa ,fiecare coltisor este o opera de arta ,cum intorci capul decoperi ceva ,ca sa vezi Roma iti trebuie o viata.

Numai pentru Vatican iti trebuie saptamana .

 

Iti dau dreptate.

Am fost de sarbatori ( vara inca nu am vizitat Roma, dar am toate motivele si sansele sa o fac in curand!) si din pacate , de Craciun a cam plouat! Dar asta nu impiedica ochiul, inima si de ce nu, gustul...sa simta Roma ca pe ceva unic si aproape ireal.

 

Pe langa arhicunoscutele atractii : muzee, piete, fantani, palate, catedrale, magazine, vestigii arhitectonice, Roma e foarte vie, totul freamata indiferent de ora: muzica, lumini "a giono"toata noaptea, lumea e binedispusa si par ingaduitori, pusi pe distractie si amabili, n-am vazut lume incruntata... ca la noi.

 

Mie mi-au placut si restaurantele, cu toate ca nu sunt o mancacioasa si nu prea ma intereseaza mancarea, aici mi-a placut totul: servirea, atmosfera, muzica, ambianta, designul, tot tot! Si vinul. Si aceste lucruri consider eu ca definesc o tara, un popor, o natiune, nu-i asa?

 

Inclusiv cea mai populara mancare din lume. ;)

post-133995-1233836314_thumb.jpg

post-133995-1233836340_thumb.jpg

post-133995-1233836360_thumb.jpg

post-133995-1233836405_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tosca, imi vor fi de ajutor astea in august. insa pana acolo mai am problema.

in aprilie merg la bergamo, si stau 4 zile. m-as plimba pe la como-lugano. da-mi un sfat pe unde sa ma cazez in zona lacurilor.

ms mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tosca, imi vor fi de ajutor astea in august. insa pana acolo mai am problema.

in aprilie merg la bergamo, si stau 4 zile. m-as plimba pe la como-lugano. da-mi un sfat pe unde sa ma cazez in zona lacurilor.

ms mult

 

Cel mai convenabil este sa te cazezi intr-o localitate mica (Torno de exemplu la capatul de nord al lacului ), acum ,in extrasezon poti chiar si la Cernobbio , ma gandesc ca preturile sunt accesibile si ca poti gasi locuri de cazare fara probleme , vara este arhiplin si destul de scumpa cazarea .

O plimbare pe lac este obligatorie . Vaporasul atinge toate localitatile , deci poti sa le vizitezi, cu siguranta va fi o zi de vis !

post-87259-1233923325_thumb.jpg

post-87259-1233923407_thumb.jpg

post-87259-1233923445_thumb.jpg

post-87259-1233923483_thumb.jpg

post-87259-1233923543_thumb.jpg

post-87259-1233923579_thumb.jpg

post-87259-1233923616_thumb.jpg

post-87259-1233923717_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel mai convenabil este sa te cazezi intr-o localitate mica (Torno de exemplu la capatul de nord al lacului ), acum ,in extrasezon poti chiar si la Cernobbio , ma gandesc ca preturile sunt accesibile si ca poti gasi locuri de cazare fara probleme , vara este arhiplin si destul de scumpa cazarea .

O plimbare pe lac este obligatorie . Vaporasul atinge toate localitatile , deci poti sa le vizitezi, cu siguranta va fi o zi de vis !

de aceasta locatie ce parere ai ? o sa inchiriez masina cred, ca vreau sa dau o fuga in elvetia, nu am ajuns pana acum.

http://www.oasideicelti.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Milano, cu preturi cu tot! :cry:

 

Pentru cei ce merg la Milano pentru turism pur, atractiile sunt destule, de la celebra Scala din Milano, pana la Domul orasului. Dar sa vedem pe rand detalii despre fiecare.

Domul este principalul simbol al orasului. Construit la 1300 in stil gotico-lombard, Domul din Milano adaposteste nu mai putin de 3500 de statui imprastiate pe o suprafata de 12000 metri patrati. Intrarea este libera. (wiki)

Santa Maria delle Grazie este o biserica ridicata in a doua jumatate a secolului cincisprezece, faimoasa datorita celebrei picturi

post-133995-1233927697_thumb.jpg

post-133995-1233927795_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Milano, cu preturi cu tot! :cry:

 

Pentru cei ce merg la Milano pentru turism pur, atractiile sunt destule, de la celebra Scala din Milano, pana la Domul orasului. Dar sa vedem pe rand detalii despre fiecare.

Domul este principalul simbol al orasului. Construit la 1300 in stil gotico-lombard, Domul din Milano adaposteste nu mai putin de 3500 de statui imprastiate pe o suprafata de 12000 metri patrati. Intrarea este libera. (wiki)

Santa Maria delle Grazie este o biserica ridicata in a doua jumatate a secolului cincisprezece, faimoasa datorita celebrei picturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×