Sari la conținut
Forum Roportal
maria9791

Punctie dupa AgHBS negativ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, sunt noua pe aici, am facut urmatoarele analize:

AgHbs - negativ

AgHbe -negativ

Anticorpi Hbe - pozitiv

Anticorpi Hbc total - pozitiv

Anticorpi Hbc Img - negativ

Anticorpi HCV - negativ

plus transaminazele marite aproape de doua ori valoarea normala cu tgp>got

mentionez ca antigenii i-am repetat de 2 ori la interval de 2 luni si tot negativi au iesit

Primul medic la care am fost mi-a spus ca ma vindec dupa o hepatita B....si nu m-a mai trimis nicaieri....

Al doilea medic la care merg eu de obicei pentru ecograf la ficat m-a trimis la un medic de interne pentru analize mai detaliate si eventuala punctie?! Eu stiam ca punctie se face numai daca imi iese virusul in organism....ce sa fac in caz ca asta mi se propune, sa fiu de acord sau sa refuz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut hepatita B, care s-a vindecat. Nu ai hepatita C. E neclar de ce transaminazele sint inca mari, ceea ce trebuie investigat mai departe daca tot nu scad.

Punctia se face pentru a vedea cit de mare e fibroza, nu cred ca e cazul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Punctia hepatica se face si in cazuri in care nu intervin virusurile hepatice,dar ficatul are o problema(transaminaze marite,hepatomegalie...etc),iar cauza nu poate fi stabilita prin alte mijloace.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Nu am stiut ca am hepatita la timpul respectiv, am aflat anul acesta in urma unor analize. In tot acest timp am luat anticonceptionale (peste hepatita), le-am intrerupt acum 3 luni la sfatul medicului. Se poate ca aceste pastile sa-mi fi tinut ridicate transaminazele? Si daca da, dupa cat timp de la intreruperea lor, transaminazele scad la valori normale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×