Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Google Earth

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://cah.google.com/download/earth/index.html

 

Saptamana trecuta la-am testat si va pot spune ca puteti pierde cateva zile jucandu-va cu el.

 

Google Earth le permite utilizatorilor sa caute o locatie pentru a obtine o imagine din satelit, care poate fi apoi marita pentru obtinerea imaginilor 3D ale cladirilor si zonelor din anumite orase americane (iImaginile pot fi inclinate sau rotite). Va puteti plimba fara pasaport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

timp de vreo cateva sapt mam jucat si eu cu el da e frumos sa vezi parisul live cand vrea muschiul tau pacat ca dintre orasele din romania doar aradul si timisoara (parca) se pot vizualiza in rest programul e foarte bun :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
timp de vreo cateva sapt mam jucat si eu cu el da e frumos sa vezi parisul live cand vrea muschiul tau pacat ca dintre orasele din romania doar aradul si timisoara (parca) se pot vizualiza in rest programul e foarte bun :oca:

[snapbacca]61535[/snapbacca]

 

Acum am gasit pe net

http://blog.searchenginewatch.com/blog/050523-125208

Se pare ca si de-la Bill lucreaza la un program asemanator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://cah.google.com/download/earth/index.html

 

Saptamana trecuta la-am testat si va pot spune ca puteti pierde cateva zile jucandu-va cu el.

 

Google Earth le permite utilizatorilor sa caute o locatie pentru a obtine o imagine din satelit, care poate fi apoi marita pentru obtinerea imaginilor 3D ale cladirilor si zonelor din anumite orase americane (iImaginile pot fi inclinate sau rotite). Va puteti plimba fara pasaport.

[snapbacca]61534[/snapbacca]

am fost si eu la un pas sa fac download, dar ma grabeam si mergea incet net-ul asa ca am renuntat. Dar voi inceca din nou...Sunt curios...sa vad cum functioneaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesant...dar daca era on line era TARE!

Asa ai niste imagini "facute".

Ar trebui luat programul si introdus prin scoli,poate asa vor sti si elevii din tara asta ceva geografie... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfc da man ar fi tare.. online :De si eu tot la asta ma gandeam.. ca asa poze facute merge ceva.. dar sti nu toate cand dai zoom iti face claritate.. doar alea cu maro.. poti sa vezi blocurile de aprape pacat.. cred ca daca ar da astia online sa vezi si omu cum se misca si masinile.. cred ca ar inebuni lumea sa se conecteze... ce vb alti cred... ca ar plati bogatasi abonament uriase pentru asta.. cred ca de aia nici nu se da online :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate sa scoata versiune online din 2 motive foarte bine intemeiate:

 

1. Jumatate planeta o vezi intunecata, jumatate nu.

2. COnditiile meteo

 

Asa ca, ei practic au obtinut poze din fiecare colt al lumii cand a fost vremea frumoasa, fara nori sau alte fenomene meteorologice astfel incat sa putem si noi vedea ceva.

Si eu unul pot spune ca a meritat efortul...

Insa, daca lucrau si mai bine astfel incat sa poti da "zoom" si pe orase mai mici (fac referire la Targu-Mures, Baia-Mare, Alba-Iulia, etc.) parca era mult mai misto.

Si nu vorbesc doar de orase mici. Incercati cu Viena de exemplu.

M-am chinuit minute bune cu sora mea sa dam de Castelul de la Schonbrun (care e in apropierea Vienei); nici vorba de asa ceva...calitatea imaginilor e aceeasi ca si in cazul Clujului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super. Ce bine ca progreseaza tehnologia. Il incerc indata. Cand am vazut o imagine din satelit a locului unde stau eu, nu mi-a venit sa cred ca din satelit se pot face asemenea poze. Si ganditi-va ca blocul meu avea pe poza cam 4 cm. Dar cum au ajuns cu Zoom-ulca pana la 4 cm nu pot ajunge sa vada si o furnica din fata scarii mele??? NORMAL. Ce chestie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×