Sari la conținut
Forum Roportal
slow&sperios

Catia V4, V5, UG

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu am apucat sa vad pana acum cum lucreaza si capacitatile sale de calcul. Softul include module pentru simulare si analiza cinematica a componentelor ?! Ar fi interesante niste detalii despre acest produs si cam ce ii bate capul in domeniul il care il folosesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am apucat sa vad pana acum cum lucreaza si capacitatile sale de calcul. Softul include module pentru simulare si analiza cinematica a componentelor ?! Ar fi interesante niste detalii despre acest produs si cam ce ii bate capul in domeniul il care il folosesti...

V5 si UG au asa ceva, insa sunt produse separate, si costa in plus.Eu folosesc strict modulele pentru proiectare piese de plastic injectat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In comparatie cu solidworks (FlowWorks) ai prestatii mai bune pe catia ?

 

Intreb pentru ca am o licenta pe solidworks iar de curand am inceput sa il invat, in special modulele de simulare si testare a pieselor. Folosesc si flowWorks pentru piese turnate tocmai pentru facilitarea procesului de productie extern.

La cat de stufos este solidworks ma intreb doar daca mai sunt si alte sisteme complete cu prestatii mai bune in ceea ce priveste timpii de proiectare, procesare, testare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In comparatie cu solidworks (FlowWorks) ai prestatii mai bune pe catia ?

 

Intreb pentru ca am o licenta pe solidworks iar de curand am inceput sa il invat, in special modulele de simulare si testare a pieselor. Folosesc si flowWorks pentru piese turnate tocmai pentru facilitarea procesului de productie extern.

La cat de stufos este solidworks ma intreb doar daca mai sunt si alte sisteme complete cu prestatii mai bune in ceea ce priveste timpii de proiectare, procesare, testare.

 

Solidworks este dezvoltat de Dassault , deci este o varianta mai slaba a Catia.Nu am avut tangente cu SW, dar banuiesc ca modulul de suprafete este mult mai slab.Pentru simulare, insa , mai intai trebuie sa folosesti un program pentru "meshing" gen Nastran sau Patran, iar apoi sa faci simularea propriuzisa.Nu cunosc acuratetea modulelor de simulare ale Catia sau UG, insa noi folosim soft special numai pentru simulari statice sau dinamice, respectiv moldflow pentru simularea injectiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×