Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
slow&sperios

Catia V4, V5, UG

Rate this topic

Recommended Posts

nu am apucat sa vad pana acum cum lucreaza si capacitatile sale de calcul. Softul include module pentru simulare si analiza cinematica a componentelor ?! Ar fi interesante niste detalii despre acest produs si cam ce ii bate capul in domeniul il care il folosesti...

nu am apucat sa vad pana acum cum lucreaza si capacitatile sale de calcul. Softul include module pentru simulare si analiza cinematica a componentelor ?! Ar fi interesante niste detalii despre acest produs si cam ce ii bate capul in domeniul il care il folosesti...

V5 si UG au asa ceva, insa sunt produse separate, si costa in plus.Eu folosesc strict modulele pentru proiectare piese de plastic injectat.

In comparatie cu solidworks (FlowWorks) ai prestatii mai bune pe catia ?

Intreb pentru ca am o licenta pe solidworks iar de curand am inceput sa il invat, in special modulele de simulare si testare a pieselor. Folosesc si flowWorks pentru piese turnate tocmai pentru facilitarea procesului de productie extern.

La cat de stufos este solidworks ma intreb doar daca mai sunt si alte sisteme complete cu prestatii mai bune in ceea ce priveste timpii de proiectare, procesare, testare.

In comparatie cu solidworks (FlowWorks) ai prestatii mai bune pe catia ?

Intreb pentru ca am o licenta pe solidworks iar de curand am inceput sa il invat, in special modulele de simulare si testare a pieselor. Folosesc si flowWorks pentru piese turnate tocmai pentru facilitarea procesului de productie extern.

La cat de stufos este solidworks ma intreb doar daca mai sunt si alte sisteme complete cu prestatii mai bune in ceea ce priveste timpii de proiectare, procesare, testare.

Solidworks este dezvoltat de Dassault , deci este o varianta mai slaba a Catia.Nu am avut tangente cu SW, dar banuiesc ca modulul de suprafete este mult mai slab.Pentru simulare, insa , mai intai trebuie sa folosesti un program pentru "meshing" gen Nastran sau Patran, iar apoi sa faci simularea propriuzisa.Nu cunosc acuratetea modulelor de simulare ale Catia sau UG, insa noi folosim soft special numai pentru simulari statice sau dinamice, respectiv moldflow pentru simularea injectiei