Sari la conținut
Forum Roportal
candela

Controversa Holocaustului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vlad Jecan

 

A pune intrebari este o crima? Daca ai dubii, nu intrebarile sunt singura cale de a le lamuri?

 

 

 

NICI UN ALT CAPITOL din istoria omenirii nu este atat de controversat precum Holocaustul. Exista pentru fiecare epoca sau eveniment din istorie teorii diferite, iar sustinatorii lor incearca sa aduca dovezi cat mai multe pentru dezvelirea adevarului istoric.

 

Dintre toti, se desprinde grupul celor care pune sub semnul intrebarii Holocaustul. Acesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Istoricul Adolf Armbruster spunea ca fiecare ar trebui sa isi faca o parere proprie asupra istoriei. Dar, intr-o lume
Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Negarea unui lucru nu poate consta in "inlaturarea" unei parti din el!!!

Ca nu au fost sase ci cinci milioane nu neaga holocaustul!!

Nu stiu cine a scris articolul (sau la-a tradus...) dar termenii folositi se bat cap in cap!

Exterminarea evreilor (genocidul) se mai numeste si holocaust deoarece multe dintre victime au fost arse (holocaust e doar un termen comparativ in realitate). Intelesul holocaustului este limitat strict la exterminarea evreilor. Nu putem vorbi de holocaust referindu-ne la ce sa-a intamplat cu africanii sau amerindienii...aici putem vorbi de genocid!!

Se face o cofuzie de termeni...

Si nu putem afirma ca lagarele de concentrare in care au fost deportati, fortati sa munceasca si ucisi evrei nu erau sub control german...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ne amintim trecutul, suntem condamnati sa-la repetam .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ne amintim trecutul, suntem condamnati sa-la repetam .

[snapbacca]63821[/snapbacca]

De acord. Dar sa ni-la amintim asa cum a fost nu denaturat!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si despre prezent putem avea perceptii total diferite!

Tu chiar crezi ca perceptia asupra trecutului poate fi altfel decat un fragment de adevar imbracat in diferite nuante?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar si despre prezent putem avea perceptii total diferite!

Tu chiar crezi ca perceptia asupra trecutului poate fi altfel decat un fragment de adevar imbracat in diferite nuante?!

[snapbacca]64111[/snapbacca]

Cred ca pe mine m-ai intrebat, nu?

Eu cred ca istoria trebuie privita dintr-un unghi neutru, astfel nuantele diferite vor fi cat de cat atenuate! Si da, perceptia asupra trecutului poate fi si altfel decat un adevar imbracat in diferite nuante!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca istoria trebuie privita dintr-un unghi neutru,

[snapbacca]64151[/snapbacca]

 

un idealism!

 

practic, este demonstrat ca este imposibil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca in ceea ce priveste holocaustul sunt nenumarate "elemente" neutre, cei ce incearca sa ascunda sa-au sa denatureze holocaustul o fac in zadar .

Editat de ELPROD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×