Sari la conținut
Forum Roportal
amonis

Crampe musculare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor,

Am o rugaminte: stie cineva tratamente pentru crampe musculare (carcei) in special la gamba si la talpa piciorului. Am incercat cu complex de minerale Ca+Mg+Zn, dar dupa ce termin un flacon crampele reapar :tease:

Nu stiu ce sa mai iau, poate mai are cineva problema aceasta si imi ofera niste sfaturi.

Multa sanatate,

Amonis

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua tuturor,

Am o rugaminte: stie cineva  tratamente pentru crampe musculare (carcei) in special la gamba si la talpa piciorului. Am incercat cu complex de minerale Ca+Mg+Zn, dar dupa ce termin un flacon crampele reapar :tease:

Nu stiu ce sa mai iau, poate mai are cineva problema aceasta si imi ofera niste sfaturi.

Multa sanatate,

Amonis

[snapbacca]61357[/snapbacca]

 

:) Buna,cel mai bun remediu este sa te odihnesti cit mai mult,cred ca stai mult in picioare,si cum spui ca ai luat si medicamente,poate sa nu ti se asimileze si nu ai facut nimic ,odihna cit mai mult.

Cu drag Mariana

:-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Buna,cel mai bun remediu este sa te odihnesti cit mai mult,cred ca stai mult in picioare,si cum spui ca ai luat si medicamente,poate sa nu ti se asimileze si nu ai facut nimic ,odihna cit mai mult.

Cu drag Mariana

:-

[snapbacca]61362[/snapbacca]

 

Draga Mariana,

Multumesc pentru sfaturi, dar sa ma odihnesc nu prea pot. :tease: Am o viata foarte activa, stresul sa-ar putea sa fie o cauza.

Sa auzim de bine,

Amonis :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Mariana,

Multumesc pentru sfaturi, dar sa ma odihnesc nu prea pot.  :- Am o viata foarte activa, stresul sa-ar putea sa fie o cauza.

Sa auzim de bine,

Amonis    :oca:

[snapbacca]61385[/snapbacca]

 

:) Buna,vezi asta este cauza,si eu aveam crampe de nu mai stiam ce sa fac ,ma sculam din somn si plingeam,cauza ?statul in picioare ,de cind fac tratament nu mai am probleme,ca mai mult stau.Imi pare rau ,dar cauta sa te odihnesti mai mult,odihna nu e sa stai in fund pe scaun ci culcat cu picioarele cit mai mult intinse.Iti doresc numai bine,Mariana

:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tratamente pentru crampe musculare (carcei) in special la gamba si la talpa piciorului.

 

Draga Simona,

Problema ta este dupa cum ai sesizat o lipsa de Ca si Mg. Daca iei pastile se rezolva dar nu pt mult timp. In felul acesta in scurt timp ai sa ai stomacul praf.

Iata ce iti recomand eu. In primul rand alege o incaltaminte comoda adecvata activitatilor tale. Ai grija ca talpa sa nu lunece in interiorul sandalei (se intampla la sandale cu toc inalt si subtire si cu o baretica sau doua foarte inguste in fatza) ca sa poti pasi ferm. Tocurile daca sunt inalte, neaparat sa aiba la capat un flec de cauciuc, altfel vei avea frecvente dureri de ceafa.

Daca incaltamintea este comoda si adecvata si cu toate acestea ai astfel de manifestari iti recomand un tratament naturist. Pune orz sau ovaz la incoltzit (in 2 zile incolteste) si ia cate 2 linguritze pe zi. In paralel daca te stii cu lipsa de calciu poti face si urmatoarea reteta: 4 coji de ou se spala si se curata de pielita, se ard pe ochiul de la aragaz si se pun in zeama a 2 lamai. Se amesteca timp de trei zile si apoi se pune miere de albine dupa gust. Se iau 2 linguri pe zi pana se termina.

Foarte mult te ajuta sa-ti faci un masaj (automasaj ) al gambei si talpii.

Iti doresc sanatate si succese !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Simona,

Problema ta este dupa cum ai sesizat o lipsa de Ca si Mg. Daca iei pastile se rezolva dar nu pt mult timp. In felul acesta in scurt timp ai sa ai stomacul praf.

Iata ce iti recomand eu. In primul rand alege o incaltaminte comoda adecvata activitatilor tale. Ai grija ca talpa sa nu lunece in interiorul sandalei (se intampla la sandale cu toc inalt si subtire si cu o baretica sau doua foarte inguste in fatza) ca sa poti pasi ferm. Tocurile daca sunt inalte, neaparat sa aiba la capat un flec de cauciuc, altfel vei avea frecvente dureri de ceafa.

Daca incaltamintea este comoda si adecvata si cu toate acestea ai astfel de manifestari iti recomand un tratament naturist. Pune orz sau ovaz la incoltzit (in 2 zile incolteste) si ia cate 2 linguritze pe zi. In paralel daca te stii cu lipsa de calciu poti face si urmatoarea reteta: 4 coji de ou se spala si se curata de pielita, se ard pe ochiul de la aragaz si se pun in zeama a 2 lamai. Se amesteca timp de trei zile si apoi se pune miere de albine dupa gust. Se iau 2 linguri pe zi pana se termina.

Foarte mult te ajuta sa-ti faci un masaj (automasaj ) al gambei si talpii.

Iti doresc sanatate si succese !

 

Gabriel, multumesc pentru sfaturi. Sunt o persoana foarte activa, si intradevar port tocuri. Daca nu am tocuri ma doare coloana, asa ca daca fac bine intr-o parte stric in alta. Momentan am rezolvat problema cu dusuri "scotiene" si masaj. Complexul de Ca+Mg+Zn este nelipsit, mai ales ca am calcemia f.f. mica.

Sa auzim de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat ca am crampe musculare (in timpul noptii) cand mananc seara prajeli sau dulciuri... (nu port tocuri si nu am nevoie sa stau mult in picioare)

 

crampele musculare pot sa fie mesaje ale organismului referitor la ceva ce il deranjeaza, de aceea ar trebui gasita cauza si eliminata, nu sa eleminam doar efectul (asa cum se procedeaza actualmente in medicina)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am trezit azi dimineata la o durere masiva de abia-mi iesea si voce pe gat sa-mi exprim suferinta. Sotul s-a speriat ca nu m-a mai vazut in acest hal, nici dupa operatie n-am reclamat durere, dar de data asta eram depasita de situatie. De la unghia de la picioare si pana la aproape de genunchi muschii ma dureau dar si pe langa glezne din doua parti de parca mi le tragea cineva sa le smulga din loc. Talpa-mi era intepenita, parca eram intr-o camera de tortura, n-am patit asa ceva inca, doar cate o crampa la un picior am avut, acum si talpile ma dor si arcurile la talpi si tot corpul dupa aceea. M-am speriat, e mai rau ca durerea de Guta. Nici nu ma puteam misca ca ma durea si mai tare.

 

Am fost la doctor si n-are leac conditia din pacate si nici nu se stie din ce cauze se intampla. O captuseala in pantofi mi s-a recomandat sa am suport destul la arcul talpilor desi nu sint plat fuss si niste bai cu saruri. Nici asigurarea nu acopera nimic din aceste cheltuieli, parca altfel as zbura, mersul ar fi un lux sau un moft aparte.

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la unghia de la picioare si pana la aproape de genunchi muschii ma dureau dar si pe langa glezne din doua parti de parca mi le tragea cineva sa le smulga din loc. Talpa-mi era intepenita, parca eram intr-o camera de tortura,

Exista un unguent numit GHEARA DRACULUI :crazy: , care face minuni in astfel de probleme.

 

Compozitie:

Contine extract de radacini din planta gheara diavolului care creste in savana salbatica in Africa de Sud.

 

Indicatii:

Ajuta la imbunatatirea circulatiei sangelui.

Relaxeaza si regenereaza tonusul muscular.

 

Proprietati:

Actiune extraordinara de reducere a inflamatiilor provocate de:

-reumatism

-artrita

-spondiloza

-coxartroza

-gonartroza

-sciatica.

 

Administrare:

Se maseaza o cantitate potrivita de unguent pana se absoarbe, de 1-3 ori pe zi.

 

Sursa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×