Sari la conținut
Forum Roportal
OnacAdrianRo

instalare windows 98 SE

Postări Recomandate

si-a luat mama un laptop nu foarte performant (1.7GHZ, 512 DDRAM) - in comparatie cu ce se gaseste pe piata la ora actuala- si nu pot nicum sa instalez win98SE. ii trebuie neaparat win98 pt un program care nu e compatibil cu platforma NT. Eroare e ceva de genu "fatal exeption 0E has occurred at 0028:FF003C61". apare chiar in momentul cand "windows is now setting up your hardware and any Plug and Play devices you may have..." . Am incercat sa instalez windowsu de pe 3 cd-uri diferite si imi da aceeasi eroare :doh:(

se poate instala cumva win98se pe calcu asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in principiu da .... doar ca nu stiu daca iti va recunoste dispozitivele (placa video, sunet ...) pentru ca nu mai exista suport pentru win98SE de mult timp.

 

zici ca ai incercat sa instalezi programul pe platforma NT, dar pe XP ai incercat ?

instaland win98SE laptop-ul respectiv va avea folosinta destul de limitata. Ai putea incerca instalarea lui winXP, apoi instalarea lui win98SE sub o masina virtuala (VMware sau altele) si acolo sa instalezi programul de care ai nevoie.

 

totusi laptop-ul nu mi se pare depasit, un procesor la 1.7GHz si 512MB RAM merge destul de bine pentru "treburi casnice" (navigare pe internet, email...), eventual ai putea sa-i mai pui memorie RAM daca ti se pare ca merge prea incet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

win Xp e facut pe platforma NT.

In cartea programului scrie k nu se poate instala pe XP.trebuie neaparat win 98.

ms de raspuns...

o zi buna

 

Am incercat sa instalez si windows Me si tot in acelasi loc imi da eroare unde a dat si la win98... :doh:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×