Sari la conținut
Forum Roportal
skygate

retea wireless in Bucuresti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doresc sa stiu daca se poate de la persoanele care au mai incercat asa ceva daca este posibil din punctul de vedere al echipamentelor existente pe piata la ora actuala construirea unei retele wireless cu acoperire in tot Bucurestiul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doresc sa stiu daca se poate de la persoanele care au mai incercat asa ceva daca este posibil din punctul de vedere al echipamentelor existente pe piata la ora actuala construirea unei retele wireless cu acoperire in tot Bucurestiul.

este...doar cu relee intermediare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este...doar cu relee intermediare

Nu stiu sigur daca este adevarat sau nu dar cineva mi-a spus ca un acces point poate fi folosit si ca releu sau repetor pentru retransmisie! Voi ce parere aveti? Este posibil asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa ne detaliezi ce anume intelegi prin "acoperire".

Daca te referi la reteaua stradala, atunci este posibil.

Daca te referi si la disponibilitatea in locuinte, atunci e mult mai problematic, avand in vedere ca un acces point nu "penetreza" mai mult de 4-5 pereti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi bine sa ne detaliezi ce anume intelegi prin "acoperire".

Daca te referi la reteaua stradala, atunci este posibil.

Daca te referi si la disponibilitatea in locuinte, atunci e mult mai problematic, avand in vedere ca un acces point nu "penetreza" mai mult de 4-5 pereti.

De asta sunt perfect constient insa pe pe mine m-ar fi interesat in mod special sa stiu daca un acces point poate avea rolul si de repetor sau releu. Numai in felul acesta cred ca s-ar putea realiza o acoperire cat de cat multumitoare

Editat de skygate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doresc sa stiu daca se poate de la persoanele care au mai incercat asa ceva daca este posibil din punctul de vedere al echipamentelor existente pe piata la ora actuala construirea unei retele wireless cu acoperire in tot Bucurestiul.

Sunt 2 raspunsuri la fel de valabile la intrebarea ta:

 

DA, se poate

si

NU, nu se poate.

 

Primul este un raspuns la posibilitatea realizarii unei retea wireless la nivel de oras. Al doilea tine de fezabilitate. O retea de genul asta e de o complexitate fantastica. Implica o logistica extraordinara si costuri de ordinul milioanelor de euro.

 

 

 

 

De asta sunt perfect constient insa pe pe mine m-ar fi interesat in mod special sa stiu daca un acces point poate avea rolul si de repetor sau releu. Numai in felul acesta cred ca s-ar putea realiza o acoperire cat de cat multumitoare

asta da, la un nivel mai micutz poti realiza ceva ce s-ar numi o extensie de retea.

arunca o privire aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_Distribution_System

 

Personal am folosit produsele de la Apple (Airport Express) cu un AE la mine in birou si cu al doilea AE lucrand in regim WDS in partea din fata a clinicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Routerele linksys wrt4gs poti sa le configurezi si ca access point si ca repetor. Dar norma wifi nu e gandita pentru o acoperire metropolitana.

 

Ca sa acoperi tot Bucurestiul sau toata tara ar trebui sa cumperi o licenta WiMax (norma 802.16) si echipamentele corespunzatoare.

 

 

Ai putea sa folosesti si echipamente BreezeNET .. este solutia folosita de rds acum vreo 10 ani (poate o mai folosesc si azi??)

 

In cele din urma solutii exista, dar depinde si de bugetul alocat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te referi si la disponibilitatea in locuinte, atunci e mult mai problematic, avand in vedere ca un acces point nu "penetreza" mai mult de 4-5 pereti.

Poate sa penetreze si mai multi pereti ca si in cazul semnalului gsm (unde antenele repetoare de pe blocuri ajung la zeci de W) insa este nevoie de semnal de emisie mult mai mare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu sigur daca este adevarat sau nu dar cineva mi-a spus ca un acces point poate fi folosit si ca releu sau repetor pentru retransmisie! Voi ce parere aveti? Este posibil asa ceva?

 

un acces point are mai multe functii, in care poti sa il sestezi. Client, AP, Repeater,WDS,,,,,si altele. se poate sa fie si "retransaltor"

 

Poate sa penetreze si mai multi pereti ca si in cazul semnalului gsm (unde antenele repetoare de pe blocuri ajung la zeci de W) insa este nevoie de semnal de emisie mult mai mare!!!

 

sunt foarte putine echipamentele care le poti folosi - imputandu-le putere de 2,3 wati.. - ceea ce e foarte costisitor. plus ca norma din romania de 802.11 b,g,n nu iti permite sa transmti cu putere mai mare de 100 mW....deci cu W cam incalci legislatia si. In concluzie Wi-fi are o raza restransa de acoperire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×