Sari la conținut
Forum Roportal
XoXoXo

Crestinismul si (i)responsabilitatea...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In lumea crestina exista credinta ca "Dracul" te "impinge" sa faci lucruri gresite, proaste, antisociale, mai exact sa faci "rau". Totusi, nu vreau sa analizam binele si raul, doar responsabilitatea pentru ceea ce consideram de comun acord "rau".

Nu au oamenii destula responsabilitate incat sa se recunoasca vinovati ? De ce dau vina pe "dracu" ?

Mie personal mi se pare destul de copilaresc sa aratam cu degetul spre altceva.

Cred ca este o modalitate de a se disculpa, de a se simti "nevinovati".

Este chiar atat de greu ca noi, oamenii, sa recunoastem cand gresim?

 

In alta ordine de idei, nu stiu daca s-a discutat sau nu, dar ideea unui Dumnezeu care stie trecutul si viitorul presupune si ideea unui destin.

Toti crestinii pe care ii cunosc eu, cred in "destin". Problema e ca destinul presupune sa nu avem liber arbitru (nu putem alege ce vom face, alegerile ne sunt facute dinainte).

Stiu ca multi "preafericiti" si alte "minti luminate" cu galeti aurii pe cap, au incercat sa clarifice problema aceasta. Totusi, daca se stie de la inceput exact ce vom face, inseamna ca nu avem liber arbitru, ca nu avem de ales in a face rau sau bine, ca e predestinat. Practic, inseamna ca suntem marionete, pioni pentru hazul cuiva.

Cine vrea sa nege acest lucru, sa imi explice.

Un exemplu: daca in destin scrie ca voi trece prin evenimentele: 1, 2, 3, 4, 5, 6, exact in aceasta ordine, timpul stiindu-se exact, ce imi confera liberul arbitru si responsabilitatea pentru faptele mele, bune sau rele ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca destinul presupune sa nu avem liber arbitru (nu putem alege ce vom face, alegerile ne sunt facute dinainte).

 

Nici nu avem liber arbitru. Asta cu liberul arbitru o promovează popii, dar popii nu iau seama de ceea ce spune Dumnezeu.

 

EZECHIEL 36 : 26 "Voi pune Duhul Meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu avem liber arbitru. Asta cu liberul arbitru o promovează popii, dar popii nu iau seama de ceea ce spune Dumnezeu.

 

EZECHIEL 36 : 26 "Voi pune Duhul Meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu faci decat sa redemonstrezi acel studiu ! ! Cum a zis cineva - nu e nevoie de mai mult de un neuron ca sa transcrii citate din Cartulia Prafoasa ! !

Daca nu poti sa vii cu argumente plauzibile si relevante, e trist !

 

Am scris argumentul. Şi recunosc, eu nu sunt deştept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un exemplu: daca in destin scrie ca voi trece prin evenimentele: 1, 2, 3, 4, 5, 6, exact in aceasta ordine, timpul stiindu-se exact, ce imi confera liberul arbitru si responsabilitatea pentru faptele mele, bune sau rele ? :roll:

Este greu să-ți dai cu părerea in c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×