Sari la conținut
Forum Roportal
XoXoXo

Persoanele cu IQ RIDICAT...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii considerati a fi mai inteligenti decat media sunt mai inclinati catre ateism, afirma rezultatele unui studiu recent. In ultimul secol s-a observat o scadere a credintei religioase, in acelasi timp in care a crescut nivelul inteligentei medii. Cele doua ar avea legatura directa una cu cealalta, cred cercetatorii.

 

Richard Lynn, care preda psihologie la Universitatea Ulster, sustine ca mult mai multi membri ai "elitei intelectuale" se considera atei, comparativ cu oamenii "de rand". Lynn a mai starnit controverse si in trecut, realizand studii prin care sa dovedeasca faptul ca inteligenta ar fi influentata de rasa sau sex.

 

Un studiu realizat printre membrii Societatii Regale a aratat ca doar 3,3% cred in Dumnezeu - asta, in conditiile in care 68,5% din populatia britanica se declara credincioasa. Un alt sondaj, realizat in anii '90, a aratat ca doar 7% dintre membrii Academiei Americane de Stiinte cred in Dumnezeu.

 

Profesorul Lynn spune ca majoritatea copiilor din clasele primare cred in Dumnezeu dar, pe masura ce cresc si devin mai inteligenti, multi incep sa aiba indoieli. "De ce persoanele care au invatat mai mult trebuie sa creada in Dumnezeu mai putin decat restul populatiei? Cred ca este pur si simplu vorba de IQ. Cei care au terminat un master sau un doctorat au un IQ mai mare decat ceilalti. Mai multe studii au demonstrat ca cei care au un IQ ridicat tind sa nu creada in Dumnezeu", a spus Lynn.

 

Pe masura ce oamenii au devenit tot mai inteligenti, credinta religioasa a scazut, in secolul 20, in 137 de tari dezvoltate. Pe de alta parte, profesorul Gordon Lynch, director al Centrului pentru studierea Religiei si a Societatii Contemporane, situat in Londra, spune ca nu ar trebui luati in calcul factorii sociali, economici sau istorici, arata The Telegraph.

 

"A alatura, in acest mod, credinta religioasa si inteligenta ar putea fi un lucru periculos, pentru ca arata religia ca fiind doar o credinta primitiva. Noi studiem insa multiplele aspecte ale religiei si culturii", a spus Lynch.

 

Dr Alistair McFadyen, conferentiar in Teologie Crestina la Universitatea Leeds, crede ca aceasta concluzie contine o "usoara tenta de imperialism cultural tipic Vestului, precum si un sentiment antireligios".

 

"Este foarte greu sa realizezi niste experimente concrete care sa explice relatia cauzala dintre IQ si credinta in Dumnezeu. Cu toate acestea, exista dovezi din alte domenii care arata ca nivelul ridicat al inteligentei este asociat cu o capacitate - sau poate chiar dorinta - de a pune la indoiala tot ce e in jur si de a rasturna ideile inradacinate in gandirea generala", a spus David Hardman, conferentiar la Universitatea Metropolitan din Londra.

 

Sursa: Oamenii destepti NU cred in Moshulica ! ! !

 

Cand am vazut stirea, nu am fost deloc surprins, mai ales din ce am vazut pana acum, pe forumuri sau in realitate, logica si IQul subunitar al crestinilor !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sursa: Oamenii destepti NU cred in Moshulica ! ! !

 

Cand am vazut stirea, nu am fost deloc surprins, mai ales din ce am vazut pana acum, pe forumuri sau in realitate, logica si IQul subunitar al crestinilor !!

 

 

In ceea ce ai vazut tu pana acum nu gasesc decat superficialitate.............. :D (apropo,sunt crestina,......)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"In ultimul secol s-a observat o scadere a credintei religioase, in acelasi timp in care a crescut nivelul inteligentei medii. Cele doua ar avea legatura directa una cu cealalta, cred cercetatorii."

 

Cred ca asta s-a schimbat prin mersul la scoala si accesul la informatie,nicidecum prin lepadarea de credinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"In ultimul secol s-a observat o scadere a credintei religioase, in acelasi timp in care a crescut nivelul inteligentei medii.

Nu că a crescut, ci mai degrabă inteligenţa a fost mai mult valorificată, pentru că oameni intelgenţi au fost tot timpul, şi vor mai fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ceea ce ai vazut tu pana acum nu gasesc decat superficialitate.............. :D (apropo,sunt crestina,......)

Si in ce au gasit cercetatorii gasesti superficialitate ? :)

 

"In ultimul secol s-a observat o scadere a credintei religioase, in acelasi timp in care a crescut nivelul inteligentei medii. Cele doua ar avea legatura directa una cu cealalta, cred cercetatorii."

 

Cred ca asta s-a schimbat prin mersul la scoala si accesul la informatie, nicidecum prin lepadarea de credinta.

 

Tu citesti doar ce-ti convine ?

Toata lumea are acces la informatie si scoala (cel putin in Occident), dar multi nu cred in teoria evolutiei, ci in cea creationista, ca cica Pamantul ar avea doar 6000 de ani plus alte prostii, deci teoria ta cade ! !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu citesti doar ce-ti convine ?

Toata lumea are acces la informatie si scoala (cel putin in Occident), dar multi nu cred in teoria evolutiei, ci in cea creationista, ca cica Pamantul ar avea doar 6000 de ani plus alte prostii, deci teoria ta cade ! !

 

As citi daca as avea ce!Dar nu sunt decat niste superficialitati dupa cum spunea joannahart...

Cred ca tu ai oarecare dificultati in a intelege termenii de "inteligenta" si "crestinism".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa dai dovada de inteligenta, cand crezi in ceva incert si nedemonstrabil ? Sau ca pe o arca, au incaput toate speciile de animale de pe planeta ? Sau ca femeia a luat nastere dintr-o costita de barbat ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm......a big stupid...... in primu rand oameni inteligentii au existat dintotdeauna, numai ca acu exista acces la informatie mai usor, in timp ce innainte erau manipulati, sa ne gandim in special in perioada evului mediu, ca daca nu faceai cum zicea biserica erai cosiderat vrajitor sau mai stiu eu ce bazaconie, acu fiecare are libertatea de a alege daca crede sau nu in D-zeu, pentru ca acu se descopera mult mai usor o persoana inteligenta, adica cu un iq mai mare nu inseamna ca ca nu se crede la fel in D-zeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×