Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Blestemul frumusetii...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am saturat!

 

Toata viata mea am fost privita ca un obiect, ca un "accesoriu" trendy, un gadget la moda pe care vrei sa il cumperi. Blestemul de a fi femeie frumoasa. Nimeni nu a vrut sa vada ce se ascunde in spatele chipului, toti au cautat doar partea simpla si superficiala a problemei: sex. Pe nimeni nu a interesat ca as putea fi inteligenta, ca as putea gandi, avea o personalitate si pareri. Nu! Doar invelisul exterior conteaza, as fi putut sa fiu proasta sa bubui, nu era nici o chestie...

 

La ce naiba ma mai agit sa fac o diferenta, sa fiu remarcata prin calitatile mele sufletesti daca tot nu conteaza? Frumusetea e un blestem, nu o binecuvantare, pentru ca nu e ceva ce putem alege. Ne nastem cu asta sau nu, nu depinde de noi si totusi ne influenteaza atat de mult vietile... Unii m-au considerat automat c**va, de la distanta, pentru ca nimeni nu s-ar gandi ca nu-mi "valorific" calitatile fizice din plin...altii m-au crezut infumurata, tot de la distanta...altii au considerat "din oficiu" ca am un prieten tot timpul langa mine...sau ca "nu sunt suficient de buni"... sau ca sunt greu de cucerit si pastrat...sau ca sunt excesiv de pretentioasa...

 

Nu-mi place sa fiu frumoasa. Ma rog, imi place, ca sa nu fiu ipocrita, dar nu sunt mandra de asta pentru ca nu e realizarea mea. Sunt mandra de caracterul meu, de tot ce am construit in toti acesti ani, de realizarile mele, de faptul ca m-a inzestrat Dumnezeu cu sensibilitate si bunatate pentru cei din jur si sunt capabila sa ii ajut pe altii cu placere. Dar toate astea nu sunt interesante pentru cei din jur, totul e satisfactia de moment, nu se mai gasesc oameni care sa aprecieze lucrurile in profunzime... Si daca se gasesc, sunt luati. Sau gay. Sau imorali. Sau ilegali. Sau ingrasa.

 

Scuze ca am deschis un topic despre ceea ce simt. Am vrut sa tip undeva, dupa ce mi s-a confirmat, inca o data, ca imi e mai bine singura. Nu e nici o ipocrizie ceea ce am scris. E un adevar testat. Toate viseaza sa fie frumoase daca nu sunt, dar nu asta e ceea ce conteaza in viata. Cand esti frumoasa, esti teribil de singura. Daca mai ai si tupeul extrem sa gandesti si sa nu "dai in gropi", e si mai rau. Femeile din jur te invidiaza (curata prostie, aspectul fizic nu inseamna ca esti si fericita si nu iti face viata mai usoara!) si iti faci greu prietene. Barbatii roiesc in jurul tau, dar nu vor cu adevarat sa te cunoasca. Intorc capul dupa tine pe strada si te simti bine pe moment. Dar ei se intorc la nevestele lor si tu tot singura acasa. Toti tipii mai putin stralucitori ca fizic au sigur calitati sufletesti frumoase, dar nu se uita la tine pentru ca au senzatia ca i-ai eclipsa, ca lumea ar spune "ce a vazut la asta?" (alta prostie...). Ei aleg femei alaturi de care sa se poata simti in largul lor, au senzatia ca tu i-ai critica sau ai pleca cum te-ai simti nemultumita de ceva. Iar tipii la fel de frumosi sunt prea ocupati sa profite de aspectul lor de macho pentru a realiza cat mai multe "capturi" feminine ca sa mai fie atenti in jur...

 

Femeile nu isi dau seama cat de speciale sunt oricum si isi fac probleme ca nu arata nu stiu cum, dar asta nu inseamna nimic. Daca ar arata asa cum isi doresc, ar atrage considerabil mai multi barbati, intr-adevar. Dar nu barbati de calitate. Si care mai e avantajul sa tii la distanta armate de neciopliti, inclusiv pe sotii altor femei care habar nu au ca barbatii lor se poarta ca niste lei in calduri in fata alteia. Si acea "alta" nu isi doreste jumatati de masura, ci exact opusul, ceea ce nu poate avea - o relatie profunda, totala, un om care sa vada cine este ea cu adevarat, nu doar exteriorul... E o realitate dureroasa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai bine sa fii si frumoasa si desteapta decat frumoasa si cretinuta sau urata si desteapta... ai mai multe sanse asa... si poti foarte usor sa iti gasesti un tip pe masura... stiu ca sunt greu de gasit, dar nu e imposibil. :rot: exista... stiu eu unul...

barbatii care depasesc limita pot fi pusi la respect, chiar daca unii nu au bunul simt de a lasa unei femei frumoase decenta de a fi 'cuminte' - dar nu trebuie sa-i spun eu asta unei femei care este frumoasa si desteapta.

si inca ceva: femeile destepte si care stiu sa fie si frumoase au facut istorie de cand e lumea!

Editat de Dally

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu stiu de am inteles mare lucru.

2. Bea o ciocolata calda! Ajuta!

3.Si daca se gasesc, sunt luati. Sau gay. Sau imorali. Sau ilegali. Sau ingrasa.

Si ce daca? Lupta! ....BTW...ultimul nu e barbat , e ciocolata !

4. Dap, nu se intelege decat ca ai lipici la barbatii casatoriti din firma de arhitectura si sotiile , logodnicele, secretarele , bla-bla-bla....te barfesc si te cred c...a.

Si la ultima intalnire iar ai dat peste un nemernic. Si ala frumos si care pare inteligent....nu te baga in seama.

Mai pot abera.....vrei?

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum te imbraci si cum(daca) te machezi? E o intrebare cat se poate de serioasa.

Nu cred ca are importanta Jet Black.... daca este frumoasa fata, nu cred ca are nevoie de machiaje sau tratamente speciale de infrumusetare cum fac in general femeile din ziua de azi.

 

Am cunoscut pe cineva care s-a plans de aceasi chestie... Sincer, nu stiu cum a scos-o la capat pana la urma pentru ca am sarit de cealalta baricada, din prieten in ... nici eu nu stiu ce, dar sigur am ajuns si eu ca ceilati cred.

 

Multa bafta, si intradevar poate fi un blestem daca te afli intr-o societate de asa natura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Nu stiu de am inteles mare lucru.

2. Bea o ciocolata calda! Ajuta!

3.Si daca se gasesc, sunt luati. Sau gay. Sau imorali. Sau ilegali. Sau ingrasa.

Si ce daca? Lupta! ....BTW...ultimul nu e barbat , e ciocolata !

4. Dap, nu se intelege decat ca ai lipici la barbatii casatoriti din firma de arhitectura si sotiile , logodnicele, secretarele , bla-bla-bla....te barfesc si te cred c...a.

Si la ultima intalnire iar ai dat peste un nemernic. Si ala frumos si care pare inteligent....nu te baga in seama.

Mai pot abera.....vrei?

 

1. Daca nu intelegi, ce rost are ce urmeaza?

2. Poate pe tine te ajuta...

3. Sincer, chiar crezi ce spui? Cat de mult poate lupta o femeie, pana isi ia si eticheta de "disperata"? :rot:

4. Nu vad cum, am scris de mai multe categorii de barbati, nu doar despre cei casatoriti. Nu lucrez in firma de arhitectura. Si nu am cunoscut doar barbati casatoriti, cred ca am ilustrat suficient de multe tipologii...nu citi selectiv.

Nu, ultimul nemernic nu e neaparat frumos si inteligent si ma baga in seama...mai mult decat mi-as dori. Dar din anumite motive... :beee:

 

Cum te imbraci si cum(daca) te machezi? E o intrebare cat se poate de serioasa.

 

Decent. Elegant. La servici ma imbrac "business", deci fara bluze cu vedere la buric si pantaloni stramti. In timpul liber, ceva mai lejer, dar nimic extravagant. Nu exagerez nici cu machiajul, nici cu imbracamintea. Nu arat ca o vampa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Nu stiu de am inteles mare lucru.

2. Bea o ciocolata calda! Ajuta!

3.Si daca se gasesc, sunt luati. Sau gay. Sau imorali. Sau ilegali. Sau ingrasa.

Si ce daca? Lupta! ....BTW...ultimul nu e barbat , e ciocolata !

4. Dap, nu se intelege decat ca ai lipici la barbatii casatoriti din firma de arhitectura si sotiile , logodnicele, secretarele , bla-bla-bla....te barfesc si te cred c...a.

Si la ultima intalnire iar ai dat peste un nemernic. Si ala frumos si care pare inteligent....nu te baga in seama.

Mai pot abera.....vrei?

 

1. Daca nu intelegi, ce rost are ce urmeaza?

2. Poate pe tine te ajuta...

3. Sincer, chiar crezi ce spui? Cat de mult poate lupta o femeie, pana isi ia si eticheta de "disperata"? :rot:

4. Nu vad cum, am scris de mai multe categorii de barbati, nu doar despre cei casatoriti. Nu lucrez in firma de arhitectura. Si nu am cunoscut doar barbati casatoriti, cred ca am ilustrat suficient de multe tipologii...nu citi selectiv.

Nu, ultimul nemernic nu e neaparat frumos si inteligent si ma baga in seama...mai mult decat mi-as dori. Dar din anumite motive... :beee:

 

Cum te imbraci si cum(daca) te machezi? E o intrebare cat se poate de serioasa.

 

Decent. Elegant. La servici ma imbrac "business", deci fara bluze cu vedere la buric si pantaloni stramti. In timpul liber, ceva mai lejer, dar nimic extravagant. Nu exagerez nici cu machiajul, nici cu imbracamintea. Nu arat ca o vampa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Malkia, incearca sa te faci urata..in sensul sa nu te inbraci dupa ultimele tendinte, sa nu te machiezi (presupun ca nici nu faci asta) prindeti parul de asa natura incat sa pari mai aiurea.. ai prins ideea

 

asta ar trebui sa tina lumea la distanta..si sa-i gasesti pe cei mai putin dotati fizic ci psihic.

 

Totusi e curioasa nemultumirea ta: din ce categorie de oameni faci parte? pentru ca eu cunosc fete frumoase care au viata decenta alaturi de prieteni mai putin frumosi. cred ca si felul in care vorbesti atrage sau alunga anumite categorii de oameni (nu ma refer la ideea de a vorbi urat ci la faptul de a purta o discutie decenta, prea apropriata, cu subintelesuri etc)

 

 

ps. nu citisem ultimul post si de aceea imi permisesem sa fiu mai generala in critica..sorry :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×