Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astrologia Electiva,este acea ramura a astrologiei care se ocupa de alegerea unor momente cat mai favorabile pentru demararea unei anumite actiuni.

Poate fi data punerii temeliei unei constructii(similara cu conceptia),dar mai ales e data inaugurarii ei(similara cu nasterea).

Se poate alege un moment cat mai fast,pentru orice...casatorie,nastere(nasterea multor copii este provocata azi...),schimbare de domiciliu,sau de cariera...infiintarea unei firme,lansarea unui produs,sau publicarea unei decizii politice,sau infiintareaa unui partd politic.

Ultimul avion Boeing,a fost lansat pe piata,la ora in ziua si la ora exacta pe care o calculasem eu pentru un prieten,om de afaceri...guvernul Iraqian,a fost instalat intr-o alta data aleasa de mine,pentru lansarea unei afaceri(desi ,ulterior,ma razgandisem asupra ei...erau unele probleme,destul de mari).

Nu doar ca marile puteri politice,au astrologi care ajuta la programarea deciziilor politice,dar si marile concerne economice,au echipe de astrologi care au sarcina de a gasi asemenea momente...

Este ramura preferata(de mine) a astrologiei.

Daca aveti ceva important,de facut,merita sa consultati un astrolog.Exista o diferenta intre a face un lucru,sub cele mai bune auspicii,in asa fel incat totul sa para ca exista special pentru a contribuii la succesul intreprinderii dumneavoastra,si a face acelasi lucru,sub auspicii foarte proaste,care par sa invite dezastrul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza sa fie cat mai putine aspecte ,,rele''.E de preferat ca planetele sa se gaseasca in zodii cu care sunt in armonie(dar asta nu e posibil intotdeauna),pentru o activitate in care se are in vedere o dezvoltare viitoare,e preferabil ca luna sa fie in crestere(intre luna noua si luna plina)iar pentru a finaliza,a pune capat unei situatii,e preferabila pozitia lunii in descrestere(intre luna plina si luna noua).

O importanta speciala se acorda ascendentului si planetei sale stapanitoare(ambele pozitii sa nu fie atacate,ci puternice).

Ascendentul e preferabil sa fie situat intr-o zodie potrivita activitatii respective(pentru lansarea la apa a unei nave,se va evita alegerea unui ascendent intr-o zodie de pamant,spre exemplu...).

Casele legate de activitatea respectiva,si stapanii lor,sa fie binbe aspectate,eventual chiar accentuate.

Sa se evite ocuparea cu planete a casei 12(care numai probleme aduce).

 

Sigur,nu putem respecta intotdeauna toate regulile astea...planetele ,,grele'' se misca lent,si nu e posibil sa asteptam pana cand parasesc o pozitie naspa(in zodie,sau prin aspectare),asa ca e nevoie adesea sa facem compromisuri...

Uneori,pozitiile cele mai bune planetare,sunt insotite si de o luna in descrestere...exact atunci cand am avea nevoie de o luna in crestere...

Sau se intampla ca alegerea respectiva sa fie facuta intr-un anumit termen,limitat(trebuie sa gasim cea mai buna pozitie,in decurs de o saptamana...si aspectele sunt oricum destul de proaste...)

Uneori,ora optima,este foarte incomoda,si imposibila(cine isi celebreaza nunta la 3 AM?)

Asa ca e important sa facem si compromisuri...

 

Ca ,,amuzament",va povestesc ce s-a intamplat unui amic,care a insistat sa-si celebreze nunta tocmai in preajma lui 11 septembrie(acel 11 septembrie).S-a suparat atat de tare pe mine ,pentru ca i-am spus ca nu e un moment potrivit(aspectele erau oribile),incat nu am mai vorbit de atunci...dar,un alt prieten,mi-a spus ca e mai bine ca nu am fost la nunta...ca s-a lasat cu scandal!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac subiectele propuse de tine,Arcangelo... stiam, relativ, lucrurile spuse de tine despre astrologia electiva si sunt de acord ca iti e benefic sa te folosesti de ea in anumite momente INSA,intrand intr-un domeniu mai delicat, mereu am avut intrebarea daca este bine sau nu sa programam momentul conceperii sau mai ales,al nasterii unui copil pentru ca el sa se nasca intr-o anumita zodie sau mai precis,intr-o anumita zi,dat fiind faptul ca entitatea tinde sa se incarneze cu un anumit scop in functie de lucrurile pe care le are de facut,de invatat,in functie de misiunea lui... de ce sa programam noi ziua nasterii lui?e ca si cum i-am construi noi harta-si implicit viata-dupa cum ne place noua cautandu-i aspecte benefice(cand poate el are nevoie si de aspecte tensionate - de fapt,sigur are nevoie si de aspecte tensionate pentru evolutia lui) si nu in functie de necesitatile lui sau stadiul lui de evolutie spirituala... 8) Sau si planificarea de catre parinti a nasterii lui e un lucru planificat de entitatea respectiva dinainte sa se nasca(sau cu si fara planificarea parintilor a datei nasterii el tot atunci s-ar fi nascut?)?! :blink: (asa m-am intrebat mereu de ce ni se incalca dreptul de a ne alege religia singuri;e ca si cum mi-ar incalca dreptul la liberul arbitru...religia e ceva prea intim ca sa mi-o aleaga cineva... poate ortodoxismul nu se potriveste cu mine,dar n-aveam cum sa-mi dau seama la varsta de 1 an de treaba asta! si-atunci m-am gandit ca poate religia din care face parte fiecare e o chestie aleasa dinainte de catre spiritul respectiv-tocmai prin liber arbitru- in momentul in care alege sa se nasca intr-un popor care are aceasta religie) :cry: nu stiu,ma gandeam si eu...

Editat de ArteMiss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astrologia Electiva,este acea ramura a astrologiei care se ocupa de alegerea unor momente cat mai favorabile pentru demararea unei anumite actiuni.

Poate fi data punerii temeliei unei constructii(similara cu conceptia),dar mai ales e data inaugurarii ei(similara cu nasterea).

Se poate alege un moment cat mai fast,pentru orice...casatorie,nastere(nasterea multor copii este provocata azi...),schimbare de domiciliu,sau de cariera...infiintarea unei firme,lansarea unui produs,sau publicarea unei decizii politice,sau infiintareaa unui partd politic.

Ultimul avion Boeing,a fost lansat pe piata,la ora in ziua si la ora exacta pe care o calculasem eu pentru un prieten,om de afaceri...guvernul Iraqian,a fost instalat intr-o alta data aleasa de mine,pentru lansarea unei afaceri(desi ,ulterior,ma razgandisem asupra ei...erau unele probleme,destul de mari).

Nu doar ca marile puteri politice,au astrologi care ajuta la programarea deciziilor politice,dar si marile concerne economice,au echipe de astrologi care au sarcina de a gasi asemenea momente...

Este ramura preferata(de mine) a astrologiei.

Daca aveti ceva important,de facut,merita sa consultati un astrolog.Exista o diferenta intre a face un lucru,sub cele mai bune auspicii,in asa fel incat totul sa para ca exista special pentru a contribuii la succesul intreprinderii dumneavoastra,si a face acelasi lucru,sub auspicii foarte proaste,care par sa invite dezastrul...

 

Pe mine ma intereseza daca pot sti care este data cand imi iese autorizatia de constructie de la primarie ca sa pun temelia casei pe terenul meu propietate personala.

Se poate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce vrei tu,este o predictie...adica altceva decat ,,astrologia electiva'',care e subiectul topicului.

Si,da,sunt si astrologi foarte ,,dotati'' care pot sa spuna cu exactitate,cand se va intampla un eveniment(desi,o asemenea exactitate,tine mai curand de paranormal,decat de cunostinte astrologice...).

Spre exemplu,am cunoscut o astroloaga( :yahoo: ),care a prezis cu exactitate ora la care un prieten a fost angajat...(culmea e ca la ora respectiva,nu fusese macar la un interviu...a fost angajat prin ,,pile'', in absenta,dar la acea ora,in acea zi!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si numerologia trateaza acest aspect.

Uite, de exemplu, eu consider ca anul acesta este f bune pentru mine, am reusit sa ma implic in mai multe proiecte.

Am citit de curand o carte a Carmenei Harra si ea trateaza pe larg cum sa ne alegem anii propice. Habar n-aveam ca anul acesta pentru mine este purtator de cifra 1, sa fie doar coincidenta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astrologia Electiva,este acea ramura a astrologiei care se ocupa de alegerea unor momente cat mai favorabile pentru demararea unei anumite actiuni.

Poate fi data punerii temeliei unei constructii(similara cu conceptia),dar mai ales e data inaugurarii ei(similara cu nasterea).

Se poate alege un moment cat mai fast,pentru orice...casatorie,nastere(nasterea multor copii este provocata azi...),schimbare de domiciliu,sau de cariera...infiintarea unei firme,lansarea unui produs,sau publicarea unei decizii politice,sau infiintareaa unui partd politic.

Ultimul avion Boeing,a fost lansat pe piata,la ora in ziua si la ora exacta pe care o calculasem eu pentru un prieten,om de afaceri...guvernul Iraqian,a fost instalat intr-o alta data aleasa de mine,pentru lansarea unei afaceri(desi ,ulterior,ma razgandisem asupra ei...erau unele probleme,destul de mari).

Nu doar ca marile puteri politice,au astrologi care ajuta la programarea deciziilor politice,dar si marile concerne economice,au echipe de astrologi care au sarcina de a gasi asemenea momente...

Este ramura preferata(de mine) a astrologiei.

Daca aveti ceva important,de facut,merita sa consultati un astrolog.Exista o diferenta intre a face un lucru,sub cele mai bune auspicii,in asa fel incat totul sa para ca exista special pentru a contribuii la succesul intreprinderii dumneavoastra,si a face acelasi lucru,sub auspicii foarte proaste,care par sa invite dezastrul...

Uau!......oare cum? Sunt si mai curios.... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant... probabil ca si util, dar cati avem posibiltatea sa gasim un astrolog bun pe care sa-l consultam? Cred ca am fi mai castigati daca am invata sa ni-l facem singuri. Exista pe undeva un astfel de site?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×