Sari la conținut
Forum Roportal
iris23

Eu zic ca asta e chiar trist

Evaluează acest topic

Hoti de buzunare  

33 membri au votat

  1. 1. Ai avut pana acum probleme cu hotii de buzunare?

    • Da, mi-au furat lucruri
      5
    • Doar tentative de furt
      10
    • Am fost martorul unui astfel de furt
      4
    • Nu am intalnit pana acum hoti de buzunare
      17
  2. 2. Ce "ajuta" hotii de buzunare?

    • Neglijenta oamenilor, care isi lasa lucrurile in locuri accesibile
      14
    • Pasivitatea martorilor
      19
    • Lipsa de implicare a Politiei
      13
    • Lipsa unor pedepse mai dure
      19


Postări Recomandate

Am fost de doua ori aproape victima. "Aproape" deoarece reactia a fost sa ma apar si sa tin cu dintii de bunurile mele. Prima oara am fugit dupa o gasca de trei indivizi, dintre care unul imi subtilizase portofelul. Am alergat dupa respectivul intr-o piata aglomerata in miezul zilei, stiam ca o sa-l prind si ca voi muri de gatul lui, dar portofelul nu i-l las :cry:. Probabil determinarea mea l-a pus pe ganduri, caci mi-am recuperat portofelul fara incidente. Nici acum nu stiu ce-a fost in capul lui cand s-a oprit (ii suflam deja in ceafa).

 

A doua oara am fost atacata din spate, noaptea. Am prostul obicei de a asculta muzica in casti la un volum foarte mare, asa ca n-am banuit ce se petrece. Au venit din spate, erau doi, unul a sarit la geanta, celalalt mi-a acoperit gura. Ne-am luptat timp de cateva minute, m-au tarat pe jos in timp ce eu tineam cu amandoua mainile de geanta (aveam playerul acolo, nu concepeam sa-l las :cry:) si urlam cat ma tinea gura, ei se razboiau amandoi cu mine. Strada pustie, semi-intuneric, stiam ca nu sunt sanse sa primesc ajutor dar pur si simplu nu concepeam sa cedez. Intr-un final a trecut pe strada o masina si a oprit, iar indivizii au luat-o la goana. Interesant este ca primul meu impuls a fost (din nou :cry:) sa fug dupa ei si sa fac razboi.

 

In ambele cazuri, un ciudat amestec de furie si frica. Peste care ludicitatea de a alege sa nu-ti lasi demnitatea afectata, indiferent de pret. Caci acest lucru ti se fura, nu niste amarate de lucruri!

 

Inca ceva: si un agresor poate fi speriat. Practic este singura arma pe care o poti avea in fata lui.

Editat de Deirdre Orca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×