Sari la conținut
Forum Roportal
iris23

Eu zic ca asta e chiar trist

Evaluează acest topic

Hoti de buzunare  

33 membri au votat

  1. 1. Ai avut pana acum probleme cu hotii de buzunare?

    • Da, mi-au furat lucruri
      5
    • Doar tentative de furt
      10
    • Am fost martorul unui astfel de furt
      4
    • Nu am intalnit pana acum hoti de buzunare
      17
  2. 2. Ce "ajuta" hotii de buzunare?

    • Neglijenta oamenilor, care isi lasa lucrurile in locuri accesibile
      14
    • Pasivitatea martorilor
      19
    • Lipsa de implicare a Politiei
      13
    • Lipsa unor pedepse mai dure
      19


Postări Recomandate

Din categoria "cum e vazuta Romania peste hotare", ghidurile turistice din afara (mai precis, ghidul de călătorii Lonely Planet din 2008, editor care publica "doar" vreo 500 de titluri in limbi de circulatie internationala, si ghidul de calatorii Le Routard 2006-2007, publicat de Hachette, a cincea mare editura din lume) avertizeaza turistii straini asupra hotilor de buzunare de la noi din tara.

Sunt sfatuiti sa isi tina geanta in fata, si nu la spate, astfel fiind asigurati ca nu vor fi identificati ca turisti, deoarece si romanii aplica acelasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca in alte tari nu se fura ? :)

..sau crezi ca la Paris ,Roma, sau New York nu te fura nimeni..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi ca in alte tari nu se fura ? :)

..sau crezi ca la Paris ,Roma, sau New York nu te fura nimeni..

 

Ba te fura si la Paris si la Roma...mai ales romanii :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 2 ani, mie mi-au furat telefonul mobil, pe cand 'calatoream' cu autobuzul. Mamei i s-a furat portofelul cu bani in timp ce cumpara ceva de la un chiosc; apoi, o intamplare mai 'fericita' - niste tigani i-au luat portofelul la un supermarket, dar... portofelul ala continea niste taloane de concurs, legitimatia de biblioteca si o icoana :) , ca banii ii avea intr-un buzunar, in siguranta...

Un strain de care stiu eu a ramas fara portofelul cu bani, ca-l tinea in buzunarul din spate al pantalonilor, desi fusese avertizat...

O alta persoana a ramas fara mobil, il tinea in buzunar, iar hotii i l-au luat si i-au pus in loc o batista, si a observat asta cand a vrut sa-si foloseasca mobilul... hotii, dusi au fost...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In alta tara nu mi s-a intamplat ......apropo, va recomand sa cititi cartea Grand Bazar Romania a lui Mike Ormsby , aveti aici o "cronica"daca va intereseaza http://www.rri.ro/art.shtml?lang=2&sec=237&art=12790

 

Mie personal, mi-a placut lectura. Are umor si contine niste adevaruri..........dureroase. Da, oi fi "mandra ca sunt romanca" dar ..........se putea si mai bine.

La mare acum 2 ani mi s-a furat mobilul.........Anul trecut, intr-o dimineata inca intunecoasa printre blocuri, un tip a sarit din boscheti sa imi ia geanta de pe umar........L-am pocnit.....a disparut rapid . Dar ma gandesc ca o fetita de 12 ani cu cercei de aur in urechi si telefon agatat la gat nu ar fi fost la fel de "agresiva"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi ca in alte tari nu se fura ? :huh:

..sau crezi ca la Paris ,Roma, sau New York nu te fura nimeni..

 

Te-or fura, dar parca hotii nu sunt asa de "faimosi" ca in Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vara asta niste vecini au fost atacati in timp ce mergeau sa se plimbe in parc. Cineva a lovit-o pe ea in cap, lui i-au spus scoate banii... nu aveau bani, ca doar mergeau in parc... erau niste vecini in varsta...

 

In zona din jurul blocului vin copiii de tigani si le fura din mana la batrane geanta, portofelul... unei doamne i-au smuls lantul de aur de la gat... astfel de cazuri sunt periculoase, pot sa te si sugrume...

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

surorii mele in urma cu doi ani i-au furat telefonul de 10 milioane....erau doi tigani negri negri unul inalt si unul mic...ne-am dus la politie,insa inca nu i-au gasit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au furat in autobuz portofelul cu buletin abonamentul de autobuz si bani. Cu toate ca aveam buletinu si putea sa-mi returneze macar potrofelul cu buletin, n-am mai gasit nimic :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×