Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Triburile de credinciosi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Numai prostii vorbesti.NU EXISTA ATEI.E un termen fara sens.

:doh: venind din partea ta, asta suna a compliment. ti-ai cam luat nasul la purtare, sfintisorule... bineinteles ca exista atei, oameni care nu cred in existenta unui Big Brother pus pe rele si cu joarda deasupra capului omenirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry: venind din partea ta, asta suna a compliment. ti-ai cam luat nasul la purtare, sfintisorule... bineinteles ca exista atei, oameni care nu cred in existenta unui Big Brother pus pe rele si cu joarda deasupra capului omenirii.

 

Sfintisor sa-i spui lu' Nexus si lu sfantu Vasili.Eu sunt THE HOLLY ONE si asa trebuie sa mi te adresezi.

Nu exista atei.Omul se naste cu beleaua asta si moare cu ea.In ce dumnezeu crede fiecare sau cum il percepe, e alta istorie. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry: venind din partea ta, asta suna a compliment. ti-ai cam luat nasul la purtare, sfintisorule... bineinteles ca exista atei, oameni care nu cred in existenta unui Big Brother pus pe rele si cu joarda deasupra capului omenirii.

Ti s-o fi parand paradoxal, dar totusi ateii nu exista. Sau daca exista, este doar o situatie temporara pana realizeaza natura divina a universului. Ateii care nu realizeaza asta, o fac datorita marginalizarii impusa de un anumit sistem dogmatic (selectiile stiintifice, presupunerile luate drept adevaruri, etc). Deci prin definitie nu sunt atei.

 

"Big Brother" e doar un joke, nu? He he... Vezi tu la timpuri grele ce o sa te rogi din tot sufletul sa fi deschis ochii la timp, tu si restul "adormitilor"... Dar asta ii trebuie omenirii, unde nu-i cap, vai de picioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti s-o fi parand paradoxal, dar totusi ateii nu exista. Sau daca exista, este doar o situatie temporara pana realizeaza natura divina a universului. Ateii care nu realizeaza asta, o fac datorita marginalizarii impusa de un anumit sistem dogmatic (selectiile stiintifice, presupunerile luate drept adevaruri, etc). Deci prin definitie nu sunt atei.

 

Pariem ca exista? Tu insuti esti ateu! Nu crezi in toate divinitatile, esti ateu in privinta lor. Crezi intr-un singur zeu dar asta nu te face mai putin ateu in privinta lui Zamolxis, de pilda. Ca sa te citez, daca nu crezi in Zamolxis, esti prin definitie ateu.

 

 

"Big Brother" e doar un joke, nu? He he... Vezi tu la timpuri grele ce o sa te rogi din tot sufletul sa fi deschis ochii la timp, tu si restul "adormitilor"... Dar asta ii trebuie omenirii, unde nu-i cap, vai de picioare.

 

Astea-s argumente din viitor, ilogice. Dar ne-am obisnuit. :yahoo: Restul: amenintari, sugestii negative, otrava strecurata cu picurisul. Dar, deh, si cu acestea ne-am obisnuit. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sfintisor sa-i spui lu' Nexus si lu sfantu Vasili.Eu sunt THE HOLLY ONE si asa trebuie sa mi te adresezi.

ma-nclin cu cel mai al dracu' respect! :yahoo: scuza-ma...baieti! :haha:

 

Nu exista atei.Omul se naste cu beleaua asta si moare cu ea.In ce dumnezeu crede fiecare sau cum il percepe, e alta istorie. 8)

ba exista atei. ca tu esti convins ca nu exista...e alta poveste. o poveste asemanatoare cu existenta lui Dumnezeu. unii cred, altii nu... :o:

 

 

 

 

Ti s-o fi parand paradoxal, dar totusi ateii nu exista.

pippo, paradoxal sau nu, din moment ce dam definitii pe alt topic referitor la diferenta dintre atei si agnostici, mi se pare ca totusi ateii exista.

 

 

Sau daca exista, este doar o situatie temporara pana realizeaza natura divina a universului.

pai si viata tot temporara este... :o:

 

 

Ateii care nu realizeaza asta, o fac datorita marginalizarii impusa de un anumit sistem dogmatic (selectiile stiintifice, presupunerile luate drept adevaruri, etc). Deci prin definitie nu sunt atei.

ca o fac datorita lui X sau lui Y, definitia lor e clara - nu cred in existenta divinitatii. punct.

 

 

revenind la insiruirea ta, avem un "ateii nu exista", fara justificare. apoi avem un "daca exista" cu conditionare in timp, ceea ce justifica mai mult afirmatia existentei decat negarea. temporar sau nu, conditia de ateu se manifesta. si conditia de credincios poate fi pusa sub aceeasi argumentatie si va avea acelasi rezultat. pe urma avem un "ateii care fac si dreg", deci o referire clara la un segment de populatie cu o anumita filozofie. nu ma intereseaza cum au ajuns sa fie atei, ma intereseaza finalitatea - sunt atei.

 

pana la urma la care ramanem? exista sau nu? :D

 

 

"Big Brother" e doar un joke, nu? He he... Vezi tu la timpuri grele ce o sa te rogi din tot sufletul sa fi deschis ochii la timp, tu si restul "adormitilor"... Dar asta ii trebuie omenirii, unde nu-i cap, vai de picioare.

mestere, atata timp cat eu nu ma gandesc sa te caracterizez pe mataluta in vreun fel aparte, ti-as ramane profund indatorata daca te-ai abtine si tu de la presupuneri in ceea ce priveste umila mea persoana. altfel o sa dau la picioare pana o sa te doara capul... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde dai si unde crapa.

Facem din tantar armasar.

 

Finalitatea aia fortata pe care ai "inteles-o" este lipsita de logica. Tu nu vrei sa intelegi.

 

1) ateul este lipsit de orice religie.

2) omul de stiinta nu este ateu deoarece religia lui este stiinta (plina de doctrine) in care crede orbeste.

3) un adevarat ateu lipsit de doctrina, nu poate ramane mult timp ateu, deoarece fara doctrine percepe(in scurt timp) existenta divinitatii.

 

4) ateu poate fi cineva temporar (dar pentru scurt timp, deoarece in lipsa doctrinelor, divinitatea este evidenta), dar finalitatea este intotdeauna de 2 feluri: ori indoctrinat, ori credincios, dar in nici un caz ateu.

 

Deci baga mataluta la caput: Ateii nu exista!

 

Ceea ce nu am explicat este: Cum un ateu adevarat reuseste sa perceapa divinitatea? Dar asta este partea cea grea de inteles, si pentru a o intelege trebuie sa fii ateu...

 

Trebuie sa desenez ce am explicat in cele 4 puncte? O fac si pe asta, doar sa-ti dai silinta de a intelege, sau de a-mi arata logic erorile, nu concluzii "stiintifice" nefondate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4) ateu poate fi cineva temporar (dar pentru scurt timp, deoarece in lipsa doctrinelor, divinitatea este evidenta), dar finalitatea este intotdeauna de 2 feluri: ori indoctrinat, ori credincios, dar in nici un caz ateu.

 

Deci baga mataluta la caput: Ateii nu exista!

 

Ceea ce nu am explicat este: Cum un ateu adevarat reuseste sa perceapa divinitatea? Dar asta este partea cea grea de inteles, si pentru a o intelege trebuie sa fii ateu...

 

O, deci putem sa ne inchinam si la zid, nu ?! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×