Sari la conținut
Forum Roportal
delia delia

Serviciul ambulanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiati, mai nou, ca pe ambulante nu mai sunt asistenti si doctori ci <paramedici>?

E adevarat, functie de gravitatea pe care o stabileste operatorul dispeceratului.

Eu nu am stiut pana ieri.

Nu-mi vinea sa cred cat de nepregatit profesional era un asa zis "paramedic" si l-am intrebat daca e medic sau asistent - mi-a raspuns cu emfaza ca e paramedic!

Ups!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-a raspuns cu emfaza ca e paramedic!

Ups!

 

Baiatul a fost sincer ... el a raspuns de fapt: "par a medic" continuarea fiind, "dar nu sunt"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baiatul a fost sincer ... el a raspuns de fapt: "par a medic" continuarea fiind, "dar nu sunt"

:cry:

Ai dreptate!

:P

Insa e foarte trist ce se intampla... Ministerul a ajuns la un compromis care nu face bine nimanui pana la urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumos...si ei de fapt nici macar la rezidentiat nu scot posturi axate exact pe medicina de urgenta practicata in ambulante...ceva gen traumatologie chirurgie generala ar trebui sa fie....dar pentru a ajunge medic pe ambulanta un tanar medic e nevoit sa faca rezidentiat pe alte speccializari pt a putea macar sa se angajeze la ambulanta...si ei se mira ca nu exista medici la ambulanta si ca nu vine nimeni care sa fie capabil sa lucreze intr-un "mic spital pe roti"....si normal daca nu ofera nici macar atat...sa nu mai vorbim de salarii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spre rusinea mea nu stiu ce are un paramedic in minus fata de un medic... :cheer:

 

Are in minus studiile. Un paramedic este specializat strict pentru situatiile de urgenta. Exista niste cursuri de specializare, ce difera ca durata, in functie de tara, pot sa dureze 2 -6luni. Nu are cursuri extinse de medicina, ci doar un training de baza pentru urgente.

Un medic e cel care a absolvit o facultate de medicina si eventual o specializare intr-o ramura a medicinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiati, mai nou, ca pe ambulante nu mai sunt asistenti si doctori ci <paramedici>?

E adevarat, functie de gravitatea pe care o stabileste operatorul dispeceratului.

Eu nu am stiut pana ieri.

Nu-mi vinea sa cred cat de nepregatit profesional era un asa zis "paramedic" si l-am intrebat daca e medic sau asistent - mi-a raspuns cu emfaza ca e paramedic!

Ups!

poate nu ma vei crede, de multe ori la accidente e mai util un paramedic!

 

suna la 112.

incepi sa-mi placi :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×