Sari la conținut
Forum Roportal
night flower

Personalitate dubla

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca schizofrenie e o boala psihica, cum afli cand o ai?

 

Legat de schizofrenie, in emisiunea The Most Evil de pe Discovery, se spune asa:

1. Schizofrenia e genetica

2. Este declansata de un eveniment traumatic, dar se poate declansa de la sine

3. Se caracterizeaza prin pierdere de masa cerebrala, 5% pe an, in 5 ani se pierde 25 din creier

4. Pierderea de masa cerebrala incepe de la lobii occipitali si se extinde la cei frontali. Cand ajunge la cei frontali, incep derilurile, falsele interpretari ale realitatii, fiind afectata functia cognitiva

5. Bolnavul nu poate face diferenta intre propria voce si o voce exterioara. Orice voce mentala interioara este perceputa ca fiind exterioara si chiar auzita (halucinatiile auditive)

6. Bolnavul in cadrul delirurilor considera ca nimic nu e intamplator, motiv pentru care face n conexiuni intre toate evenimentele pentru a-si justifica un scenariu care sa-l apere si sa-i asigure supravietuirea, chiar daca asta inseamna uciderea altor oameni

7. Prognostic nefavorabil, medicatia franeaza evolutia, fara medicatie boala evolueaza mult mai rapid

8. Majoritatea schizofrenicilor au tentinda de a deveni paranoici (delir de persecutie)

9. Delirul de persecutie poate deveni in rare cazuri ca un joc de tenis, orice i s-ar spune, bolnavul demonteaza orice argument si il intoarce in favoarea sa, adica a delirului, pentru a-si justifica actiunile aberante (devine ca un politician abil, sau ca un avocat abil)

10. In majoritatea cazurilor insa, datorita pierderilor de masa cerebrala, vorbirea devine nesigura, echilibrul devine nesigur, si capacitatea de a gandi rational dispare bolnavul devenind total dependent de ingrijire specializata

 

Buna dimineata

 

Azi am intrat pe blogul la cineva si am am citit o poveste de a lui. Credeti ca in creierul unui om pot exista doua persoane total diferite si nimeni sa nu isi dea seama ?

Cititi asta ca exemplu, credeti ca e gluma sau de fapt tipul e sincer? http://www.dupa2beri.co.uk/dubla_personalitate.htm

 

toti avem mai multe stari ale eului, ele sunt studiate in Analiza Tranzactionala

 

cand o stare a eului nu stie de alta iar starile eului se schimba rapid, poarta denunumirea de "eu mobil" si cam toti nevroticii si istericii au asa ceva (cei care neaga mereu orice responsabilitate pentru faptele lor)

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt rare cazurile dar exista

Cat despre schizofrenie, hmmmm, iti recomand filmul A beautiful mind....................E vechi dar impresionant

Ce faceti fetele? :cry:

Filmul A beautiful mind este biografia matematicianului laureat al Premiului Nobel in economie John Nash.

Scenariul contine destul de multa fictiune, referitor la boala cu care a fost diagnosticat: manifestare si modalitatea in care a fost tratat. In plus incepind cu 1980 a inceput recuperarea sa.

Filmul este o recomandare artistica excelenta, si doar atit.

Editat de Fentasy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filmul A beautiful mind este biografia matematicianului laureat al Premiului Nobel in economie John Nash.

Scenariul contine destul de multa fictiune, referitor la boala cu care a fost diagnosticat: manifestare si modalitatea in care a fost tratat. In plus incepind cu 1980 a inceput recuperarea sa.

Filmul este o recomandare artistica excelenta, si doar atit.

Da, draguta, DOAR atat. N-o sa crezi ca i-am recomandat filmul ca surogat al literaturii de specialitate, right? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jo ai citit nuvela Sybil de Shirley Ardell Mason ? Este excelenta.Scrisa de o psiholoaga dupa un case study al unei paciente cu 16 personalitati distincte.Recomand daca o gasesti tradusa.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Shirley_Ardell_Mason

chiar aseara am vazut pe Cinemax o ecranizare dupa aceasta poveste

subiectul este mult controversat si pasionant.

Editat de tinatina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jo ai citit nuvela Sybil de Shirley Ardell Mason ? Este excelenta.Scrisa de o psiholoaga dupa un case study al unei paciente cu 16 personalitati distincte.Recomand daca o gasesti tradusa.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Shirley_Ardell_Mason

Acum am vazut intrebarea.

Merci, sa stii ca o sa o caut la Cluj :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personalitatea dubla este provocata de o trauma psihica puternica in prima parte a copilariei - in general cele doua sau mai multe "personalitati colocatare" nu se cunosc intre ele. Este vorba de un mecanism de aparare, copilul incearca sa se disocieze de amintirea respectiva atribuind-o altcuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da e destul de plauzibila explicatia pe care mi-ai dat-o...totusi ma macina faptul ca prietenii mei...cei 2 care erau cu mine...in momentul respectiv..spun ca sunt aproape siguri ca eu am inca o persoana in mine...opusa total persoanei mele normale...si reale...chiar imi sugerau un psihiatru...oare m-ar ajuta cu ceva?oare acea identitate ascunsa din mine...mi-ar putea afecta viata reala?oare ar putrea inlocui treptat cu trecerea timpului....identitatea pe care o am acum..:P/

hey man, ne-am gasit.sunt la fel, ma simt la fel si uneori nu ma recunosc :o:

am de vreo 4 ani kestia cu 2 in 1, insa incerc sa stapanesc si sa profit de partea mea cea rea doar la nevoie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice persoana are o singura personalitate, dar are multe egouri care se manifesta prin intermediul personalitatii. Egourile sunt acele multe persoane care traiesc in noi si care au o natura intunecata. Daca va observati un pic veti vedea ca sunteti altcineva in functie de mediul in care va aflati, de persoanele cu care discutati si de activitatile pe care le faceti. Aceste egouri trebuie distruse pt a deveni stapani pe noi, lucru care este extem de greu , dar nu imposibil. La asta s-a referit Iisus cand a spus sa ne lepadam de sine (Eu)

 

"Atunci Iisus a zis ucenicilor sai: Daca voieste cineva sa vina dupa mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa ma urmeze". (Matei 16,24)

Editat de malitzia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×