Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Denigrarea contracandidatului in timpul campaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un subiect care mie unul mi-a dat ceva de gandit in ultima vreme. Atunci cand un candidat la primarie isi blameaza, acuza, critica si denigreaza adversarii (de obicei pe cel mai puternic dintre acestia) acest lucru ii va aduce voturi in plus sau in minus? Vreau sa ne referim strict la situatia in care criticile si acuzele sunt sustinute in fapt si in drept, deci nu se pune problema calomniei. Mai interesant este ca tactica electorala a atacului la adversar in unele situatii/localitati a functionat, in timp ce in altele a fost un esec total. Cu toate ca este imorala, atunci cand este bine intemeiata, tactica denigrarii adversarului o consider folositoare pt constientizarea polulatiei de riscurile la care s-ar expune, ceea ce mi se pare super ok. Voi cum o considerati? Hai, astept dezbateri! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa a fost dintodeauna. E un fel de lege nescrisa a campaniilor electorale de mult timp. Majoritatea aleg sa promoveze ce face altul rau ( sau sa inventeze, exagereze, etc ) pentru ca nu au ce promova in materie de propria persoana. Plus de asta, se merge pe ideea " de a speria" electoratul. Uite ce a facut sau ce face ala, nu e bine..votati-ma pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi are amploare mai mare decat in alte tari, e la fel ca si coruptia, toate tarile au coruptie, dar in ce proportie.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa a fost dintodeauna. E un fel de lege nescrisa a campaniilor electorale de mult timp. Majoritatea aleg sa promoveze ce face altul rau ( sau sa inventeze, exagereze, etc ) pentru ca nu au ce promova in materie de propria persoana. Plus de asta, se merge pe ideea " de a speria" electoratul. Uite ce a facut sau ce face ala, nu e bine..votati-ma pe mine.

Eu am un subiect preferat pe tema asta.

Cauza acestui tip de campanie cu atacuri murdare la adversar este amplificata de faptul ca votam persoane.

Daca nu am cunoaste persoana si votul ar fi acordat partidului, dezbaterea ar fi obligata sa se concentreze pe oferta de masuri.

Anul trecut am avut un subiect cu votul uninominal in sectiunea asta, in care am adus mai multe argumente impotriva sistemului electoral uninominal, unul din argumente era amplificarea nurdariilor din campanie si avantajarea celor fara scrupule.

Sistemul uninominal majoritar si efectele nefaste

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intampla numai la noi.. e una dintre cele mai vechi strategii folosite in campania electorala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Denigrarea contracandidatului in timpul campaniei, O solutie sau nu?"

 

aceasta strategie

minunata l-a ridicat pe Oprescu

in scaunul de primar gen.

 

daca nu-i puneau atatea piedici

ba ca nu are suficiente semnaturi

ba ca semnaturile sunt false

ba ca are legatura cu mineriada

ba de familia lui ca nu stiu ce a mai facut

etc

 

toate astea l-au ajutat

pe oprescu sa ajunga

primar

 

ma bucur nespus

pentru ca pd-l-ul a

primit o scatoalca

de la bucuresteni

 

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca s-au terminat alegerile.

Acum e liniste.

Fiecare isi roade ciolanul in liniste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Denigrarea contracandidatului in timpul campaniei, O solutie sau nu?"

 

aceasta strategie

minunata l-a ridicat pe Oprescu

in scaunul de primar gen.

 

daca nu-i puneau atatea piedici

ba ca nu are suficiente semnaturi

ba ca semnaturile sunt false

ba ca are legatura cu mineriada

ba de familia lui ca nu stiu ce a mai facut

etc

 

toate astea l-au ajutat

pe oprescu sa ajunga

primar

 

ma bucur nespus

pentru ca pd-l-ul a

primit o scatoalca

de la bucuresteni

 

:blink:

Asa s-a intamplat si cu Radu Mazare acum o luna. Opozitia l-a acuzat ferm si raspicat ca:

 

- saboteaza investitorii seriosi sa intre in Constanta;

- taie copaci in favoarea constructiilor alandala;

- umileste batranii tinandu-i ore in sir afara la cozi interminabile pt un pachet amarat;

- are interes in mentinerea cainilor vagabonzi si a cersetorilor pe strazile orasului;

- etc, etc

 

Toate acuzatiile care i s-au adus au fost probate si rasprobate, in aceasta campanie am fost implicat si eu si d-aia stiu ce vorbesc. Staffurile de campanie stiau foarte bine ce inseamna infractiunea de calomnie, asa ca nimeni n-avea chef sa fie tarat prin tribunale tocmai in perioada campaniei. Nu stiu cum au fost denigrarile in alte localitati, dar aici NIMENI NU A INVENTAT NIMIC! Am prezentat realitatea si cu toate astea... populatia a avut reactie rebela la tratament.

 

Asa s-a intamplat si cu Traian Basescu in apr-mai 2007. Chiar daca atunci a fost vb de un referendum. Dar a fost vorba tot de acea maniera agresiva, inistenta si care eclipsa proiectele si variantele. Acuzatiile care i s-au adus atunci de catre parlamentari s-au dovedit in cea mai mare parte reale, dar.. in timp si nu la momentul respectiv. La momentul respectiv a fost asa de mult pus la zid ca incalca Constitutia incat a reusit sa se victimizeze, iar totul sa se transforme in ochii poporului intr-un desen animat cu Tom si Jerry, in care, bineinteles, Basescu era soricelul destept, smecher, cautat si cu dusmani. :(

 

Tragand linie la tot ce s-a intamplat, cred ca cel mai mult IMAGINEA CONTEAZA. Degeaba ai dreptate daca nu reusesti sa ti-o promovezi in fata majoritatii. Asa cum e ea, inculta, proasta, slab informata si cu mentalitati depasite.. asta e poporul. Altminteri, cel atacat se victimizeaza si fara sa miste un deget. Mai ales daca reuseste sa nu raspunda acuzatiilor in aceeasi maniera agresiva, lumea e cu el! Chiar daca nu e deloc ceea ce pare, lumea e cu el! Totul devine un joc de-a soarecele si pisica in care pisica poate ca are dreptate, dar soricelul e mai simpatic, asa ca "ce naiba aveti cu el, va e ciuda ca n-ajungeti si voi la cascaval?" pare sa ne zica. Atenta la imagine si predispusa la factorul emotional e si lumea din occident, dar romanii sunt ceva si mai si. Pana sa avem un electorat echilibrat asa cum este cel din nordul Europei va trebui sa stim sa-i cucerim pe romanii nostri.

 

Vorba unui instructor auto: "asta e Dacia 1310, pe ea faci scoala. E mai frumos sa conduci BMW, dar pana atunci invata s-o stapanesti p-asta." :o:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×