Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Romanii ... Xenofobia si Italia

Postări Recomandate

Incercati sa ramaneti ontopic. Discutiile personale, acuzele, jignirile etc purtati-le in alta parte. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum am mai spus...sunt destepti prin traditie si au avut norocul sa fie catolici nu ortodocsi...

dar ce-are ortodocsia cu prefectura ????

rusii au trimis satelitii si au statie orbitala, si tot ortodocsi sunt ;)

ce, i-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naeema este o doamna dulce pe care o stimez dar pentru o persoana care se pretinde musulmanca sare calul cam des.

 

Ei na si tu acuma. De ce sar calul stimabile? Sar camila ca-i mai inalta.;) Am expus si eu 'ste opinii atita tot.

 

In ce priveste raportul Romania -Italia le suntem superiori din toate punctele de vedere.Ei sunt favorizati din cauza istoriei,turismului si economiei...dar la nivel intelectual si profesional nu se pot compara cu noi.Asa prosti cum suntem...sau ne cred altii.Un taran de la Pocreaca din deal este net superior in raport cu un bastinas al Romei.

 

O romanca harnica care face menaj in Italia face cat 1000 de italience...urate, proaste si curve.

Sigur ca nu pot generaliza dar procentele sunt in favoarea noastra.

 

Las' ca nici chiar asa. Cred ca in anumite aspecte fiecare se poate considera superior fara de altul.Asa si cu diferitele natiuni ale lumii,dar nu cred ca vreo natie aparte poate fi superioara alteia din absolut toate punctele de vedere.La fel si cu natuinea romana.Foartte probabil ca noi sa fim superiori italienilor in unele aspecte (care o fi alea....poate mi le spui tu) dar ce-i al lor e al lor.Hai sa fim obiectivi si cinstiti.

Daca ei sunt favorizati din cauza istoriei,turismului si a economiei,al cui e meritul? Istoria si-au facut-o ei (adica stramosii lor),economia la fel (mai mult sau mai putin) iar turismul au stiut sa-l dezvolte si exploateze. Alte merite italiene precum industria autoturismelor,de moda,arta,muzica,gastronomia....vorbesc si ele in favoarea "macaronarilor" si atesta la imaginea generala a acelei natiuni.

 

Nu e cinstit sa spui ca ei nu se pot compara cu romanii la nivel intelectual si profesional.De fapt de ce e nevoie de comparatie? Ca sa se simta romanul mai bine sau ca sa-l faca sa inceteze a-si mai plinge de mila? Este chiar asa de necesar a trage prin mocirla pe altii ca sa ne simtim noi mai bine despre noi insine?

 

PS: Daca nu ai gasit macar un singur lucru in care italienii ca popor sunt "superiori",ti-l spun eu: abilitatea de a forma comunitati unite si prospere pe oriunde se stabilesc.Frumos ar fi sa vedem lucrul asta si la romani,in loc de barfa,rea vointa,lipsa de unire si lipsa de ajutor reciproc.Pina si aia din India si Pakistan au comunitatile lor,bine dezvoltate si organizate,ba chiar si reprezentativi in consiliile locale, regionale si parlamentare.Italienii la fel,grecii,portughezii,chinezii. Noi nu! Daca-si deschide Gheorghe restaurant romanesc in strainatate,intr-o luna da faliment. In primul rind pentru ca ce ofera contra niste costuri umflate e de jale iar in al doilea rind pentru ca zice romanasu de aici plin de invidie " pai de ce sa ma duc eu sa cheltui banii la Gheorghe....sa-l imbogatesc pe el "? (caz real cu singurul restaurant romanesc din Toronto, care are aproape 14 milioane de locuitori inclusiv zona metro si zona urbana). S-a dus pe apa simbetii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e cinstit sa spui ca ei nu se pot compara cu romanii la nivel intelectual si profesional.De fapt de ce e nevoie de comparatie? Ca sa se simta romanul mai bine sau ca sa-l faca sa inceteze a-si mai plinge de mila? Este chiar asa de necesar a trage prin mocirla pe altii ca sa ne simtim noi mai bine despre noi insine?

 

lectia numarul 32, lasata mostenire de tatucul Stalin : daca nu-l poti depasi, fa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Las' ca nici chiar asa. Cred ca in anumite aspecte fiecare se poate considera superior fara de altul.Asa si cu diferitele natiuni ale lumii,dar nu cred ca vreo natie aparte poate fi superioara alteia din absolut toate punctele de vedere.La fel si cu natuinea romana.Foartte probabil ca noi sa fim superiori italienilor in unele aspecte (care o fi alea....poate mi le spui tu) dar ce-i al lor e al lor.Hai sa fim obiectivi si cinstiti.

Daca ei sunt favorizati din cauza istoriei,turismului si a economiei,al cui e meritul? Istoria si-au facut-o ei (adica stramosii lor),economia la fel (mai mult sau mai putin) iar turismul au stiut sa-l dezvolte si exploateze. Alte merite italiene precum industria autoturismelor,de moda,arta,muzica,gastronomia....vorbesc si ele in favoarea "macaronarilor" si atesta la imaginea generala a acelei natiuni.

 

Nu e cinstit sa spui ca ei nu se pot compara cu romanii la nivel intelectual si profesional.De fapt de ce e nevoie de comparatie? Ca sa se simta romanul mai bine sau ca sa-l faca sa inceteze a-si mai plinge de mila? Este chiar asa de necesar a trage prin mocirla pe altii ca sa ne simtim noi mai bine despre noi insine?

 

PS: Daca nu ai gasit macar un singur lucru in care italienii ca popor sunt "superiori",ti-l spun eu: abilitatea de a forma comunitati unite si prospere pe oriunde se stabilesc.Frumos ar fi sa vedem lucrul asta si la romani,in loc de barfa,rea vointa,lipsa de unire si lipsa de ajutor reciproc.Pina si aia din India si Pakistan au comunitatile lor,bine dezvoltate si organizate,ba chiar si reprezentativi in consiliile locale, regionale si parlamentare.Italienii la fel,grecii,portughezii,chinezii. Noi nu! Daca-si deschide Gheorghe restaurant romanesc in strainatate,intr-o luna da faliment. In primul rind pentru ca ce ofera contra niste costuri umflate e de jale iar in al doilea rind pentru ca zice romanasu de aici plin de invidie " pai de ce sa ma duc eu sa cheltui banii la Gheorghe....sa-l imbogatesc pe el "? (caz real cu singurul restaurant romanesc din Toronto, care are aproape 14 milioane de locuitori inclusiv zona metro si zona urbana). S-a dus pe apa simbetii.

 

 

Am ramas fara cuvinte.Sunt nevoit sa recunosc ca ai dreptate 100%... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, ai dreptate, dar de ce suntem asa?

Pentru ca noi privim indivizii izolati, iar actiunile comunitare sunt considerate ca actiuni de imagine, iar altii ii privesc pe indivizi integrati intr-o comunitate, si actiunile in interesul comunitatii sunt considerate actiuni care fac cinste persoanei.

Demnitatea joaca un rol mult mai important in occident decat in Romania unde totul e privit prin prisma, "ce castig si ce pierd pe termen scurt".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am fost la cumparaturi. Era in jur de ora 19. La intrarea in supermarket - unul din discounturi - Era PLIN de romani si tigani care stateau la o berica si la o samanta de floarea soarelui. Tiganii luau cina in oras.

Ce pretentii sa mai avem sa aiba altii o impresie buna despre noi?? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×