Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Romanii ... Xenofobia si Italia

Postări Recomandate

Aia "meseriasii" nu pleaca in Italia, pleaca in tari mai... civilizate. E una cu C, cum ii spune... Ca... Canada, parca. Si mai sunt. Anglia, Suedia & co.. Italia e colea, dupa colt, de aia ne repezim toti incoace.

 

e si chestia de limba, aia e, ca prea-dotatul poliglot si poligam rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culmea si noi suntem si destepti si puturosi, dar lipsiti de initiativa, dom'le, ca sa vezi. Bietul popor roman, atata inteligenta neexploatata.. Ne ducem sa ne exploateze altii, dom'le... Si unde mai pui ca suntem apreciati si la justa valoare, pfuuuu... ce injustitie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Castiga un rahat mama ... ce ai vrea sa faca la 55 de ani? sa se faca dansatoare la bara? cu meseria ei si la nivelul la care a lasat-o nu o angajaza nimeni nici un plan de cotet de gaini sa deseneze.

pana anul trecut nu puteau pleca pt ca tatal meu vitreg n-avea acte... acum nu vor sa plece ca in nord nu cunosc pe nimeni :D

eu incerc s-o aduc pe mama in Germania dar daca nu vrea sa invete limba... ca aici nu merge ca mutu' si germana nu e italiana :lol: .. iar la mine in casa, imi pare rau, cat de tare o iubesc... dar NU

 

Pana la urma cred ca se vor intoarce in romania, dupa 7 ani la fel cum au plecat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da bine. Engleza o vorbesc si pustii mei.

 

e, da, ca asea e rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Castiga un rahat mama ... ce ai vrea sa faca la 55 de ani? sa se faca dansatoare la bara? cu meseria ei si la nivelul la care a lasat-o nu o angajaza nimeni nici un plan de cotet de gaini sa deseneze.

pana anul trecut nu puteau pleca pt ca tatal meu vitreg n-avea acte... acum nu vor sa plece ca in nord nu cunosc pe nimeni :D

eu incerc s-o aduc pe mama in Germania dar daca nu vrea sa invete limba... ca aici nu merge ca mutu' si germana nu e italiana :lol: .. iar la mine in casa, imi pare rau, cat de tare o iubesc... dar NU

 

Pana la urma cred ca se vor intoarce in romania, dupa 7 ani la fel cum au plecat...

 

Trist...dar adevarat.Pentru marea majoritate...

Bine ca au unde se intoarce.

 

 

Daca au stiut,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca si natiune suntem in urma lor nu numai cu un secol...mai multe.

 

Eh, hai sa nu exageram totusi, in nici un caz nu au secole inaintea noastra. Asta daca nu te referi la secolele de existenta ale popoarelor in sine :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Culmea si noi suntem si destepti si puturosi, dar lipsiti de initiativa, dom'le, ca sa vezi. Bietul popor roman, atata inteligenta neexploatata.. Ne ducem sa ne exploateze altii, dom'le... Si unde mai pui ca suntem apreciati si la justa valoare, pfuuuu... ce injustitie...

 

Avem istorie si traditie din punctul asta de vedere...

 

 

Eh, hai sa nu exageram totusi, in nici un caz nu au secole inaintea noastra. Asta daca nu te referi la secolele de existenta ale popoarelor in sine :D

 

Nu exagerez deloc.Catolicismul a fost reformat de zeci de ori in ultimele 5 secole.Noi am ramas undeva prin evul mediu.Totul pleaca de la religie...

Prosti bata nu suntem dar valorile noastre au fost dintotdeauna adoptate de occidentali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×