Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Mihail Sebastian

Postări Recomandate

Cred ca o sa recitesc "Accidentul" cand voi avea timp, ca sa vad ce parere am acum despre roman, la o cu totul alta varsta...

 

Sebastian este atat de profund incat poate sa miste si copacii ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place. am citit acum multi ani "orasul salcamilor" si "accidentul", insa imi aduc si acum aminte de ele intr-un mod f placut. au o sensibilitate aparte. cred ca mi-ai facut pofta sa le recitesc.

 

cred ca am vazut romanul lui -"femei" editat de humanitas in colectia "cartea de pe noptiera". deci, speram ca nu a fost uitat de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur si te felicit pt.acest topic!

Imi place foarte mult Mihail Sebastian.

Imi amintesc ca ma indragostisem de Paul, as fi vrut sa fiu Nora atunci cand am citit prima oara Accidentul. Mi-a placut mult si Orasul cu salc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar se vorbeste destul de putin despre Mihail Sebastian ,dar pentru mine a ramas un scriitor de valoare cu o sensibilitatea rar intalnita.

Imi aduc aminte si acum ,cand eram adolescenta cum am citit pe nerasuflate "Orasul cu salcami" (cu acele indragostiri ale Adrianei si schimbari care au implicat trecerea Adrianei de la copilarie la adolescenata...si cu acel final neasteptat ) si mai tarziu ,"Accidentul" ,un frumos roman de dragoste.

Cred ca o sa recitesc "Accidentul" cand voi avea timp, ca sa vad ce parere am acum despre roman, la o cu totul alta varsta...

 

obisnuiesc si eu, e o experienta interesanta. aceeasi lectura dar cu alti ochi, cu un "bagaj" sporit de cunostinte, trairi, amintiri..

 

ps: inca n'am citit Jurnalul, da' mi'am dat tema de casa. voi cauta la anticariat sau biblioteca

 

Sebastian este atat de profund incat poate sa miste si copacii ...

 

frumos, in special din partea unui barbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×