Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Mihail Sebastian

Postări Recomandate

Unul dintre cei mai mari scriitori ...romanele lui sunt absolut magnifice ...piesele de teatru admirabile ..de ce se vorbeste atat de putin despre el ???Jurnalul sau o carte de istorie ..De ce l-am uitat ...pe acest om ???pentru ca era evreu ???nu cred ...fiindca nu stim sa ne apreciem valorile ..da ...asta este cauza ....

 

Ma bucur si te felicit pt.acest topic!

Imi place foarte mult Mihail Sebastian.

Imi amintesc ca ma indragostisem de Paul, as fi vrut sa fiu Nora atunci cand am citit prima oara Accidentul. Mi-a placut mult si Orasul cu salc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca ati citit Jurnalul .....este incredibil sa vezi scriitori ca Eliade,Cioran,Noica cum erau cuprinsi de euforia nazismului si cum el outsider privea mocirla in care se balaceau cu totii...

 

nu. dar il voi cauta. m-ai facut curioasa. eu i-am citit doar romanele de dragoste si am fost cucerita de sensibilitatea si frumusetea cu care a descris sufletul, framantarile, sentimentele femeilor, in special.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am citit in adolescenta numai pentru ca stiam ca a fost prieten cu Cella Sergi ,dupa care eram innebunita :cry:

 

Chiar nu stiu de ce l-au uitat unii...nici nu cred ca se mai gaseste vreo carte de-a lui prin librarii.Numai prin anticariate.Din pacate...

 

N-am citit Jurnalul. Imi poate face cineva un rezumat ,pe scurt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre cei mai mari scriitori ...romanele lui sunt absolut magnifice ...piesele de teatru admirabile ..de ce se vorbeste atat de putin despre el ???Jurnalul sau o carte de istorie ..De ce l-am uitat ...pe acest om ???pentru ca era evreu ???nu cred ...fiindca nu stim sa ne apreciem valorile ..da ...asta este cauza ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am citit unul din romane ,,Accidentul " :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da paginile romanelor sale se aseamana cu un roman celebru Adela ..daca l-ai citit ...numai ca este diferenta de ani ..intre cei 2////

 

da, a lui Garabet Ibraileanu. dar parca Sebastian imi place mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ati citit Jurnalul .....este incredibil sa vezi scriitori ca Eliade,Cioran,Noica cum erau cuprinsi de euforia nazismului si cum el outsider privea mocirla in care se balaceau cu totii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu. dar il voi cauta. m-ai facut curioasa. eu i-am citit doar romanele de dragoste si am fost cucerita de sensibilitatea si frumusetea cu care a descris sufletul, framantarile, sentimentele femeilor, in special.

 

 

Da paginile romanelor sale se aseamana cu un roman celebru Adela ..daca l-ai citit ...numai ca este diferenta de ani ..intre cei 2////

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul dintre cei mai mari scriitori ...romanele lui sunt absolut magnifice ...piesele de teatru admirabile ..de ce se vorbeste atat de putin despre el ???Jurnalul sau o carte de istorie ..De ce l-am uitat ...pe acest om ???pentru ca era evreu ???nu cred ...fiindca nu stim sa ne apreciem valorile ..da ...asta este cauza ....

 

Intr-adevar se vorbeste destul de putin despre Mihail Sebastian ,dar pentru mine a ramas un scriitor de valoare cu o sensibilitatea rar intalnita.

Imi aduc aminte si acum ,cand eram adolescenta cum am citit pe nerasuflate "Orasul cu salcami" (cu acele indragostiri ale Adrianei si schimbari care au implicat trecerea Adrianei de la copilarie la adolescenata...si cu acel final neasteptat ) si mai tarziu ,"Accidentul" ,un frumos roman de dragoste.

Cred ca o sa recitesc "Accidentul" cand voi avea timp, ca sa vad ce parere am acum despre roman, la o cu totul alta varsta...

Editat de talida2006t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×