Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Schimbarea Imnului Romaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar trebui si niste versuri pentru Rapsoda aia, adecvate...

 

zicea cineva ca l-au cantat tricolorii la ultimul meci? :yes: Ca nota de amuzament, numai, ma indoiesc ca stie vreunul imnul pe de-a-ntregul, dar nici nu-s de condamnat... si ma rog, e buna faza cu dusmanii cei cruzi la meciuri, ii mai mobilizeaza :lol2:

 

Trebuie sa fie un cantec reprezentativ. Franta are Marseilleza, Italia are la fel un cantec insufletitor, il canto degli italiani sau, dupa primul vers, Fratelli d'Italia...

O melodie solemna ca imnul Angliei sau SUA nu cred ca ar prinde, pentru ca noi suntem latini si ... :) Trebuie ceva mai vivace..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imnul actual este un indemn la revolta, o chemare absolut necesara la iesirea din apatie, din pasivitate.

El arata foarte bine ca avem tendinta sa traim in sclavie si indeamna la lupta pentru libertate, "Viata-n libertate ori moarte".

 

Mamaliga romaneasca e atat de moale ca nici chemarile nu au efect.

 

Coreeni din Seul nu au nevoie de asemenea chemari si indemnuri, ei sunt pe strazi la orice nemultumire.

 

Nu conteaza ca-i lung si se refera la lupta cu semiluna, ca oricum se canta doar primele doua-trei strofe si acolo mesajul este la modul general.

 

Am impresia ca da ceva frisoane puterii.

Romanii nu obisnuiesc sa faca demonstratii, tac si cand nu mai suporta o fac lata, iar acum absenteismul la vot arata o crestere a nemultumirii, care poate exploda la o scanteie.

A fost bun sa cheme tineretul impotriva comunistilor, acum nu mai e bun, ar fi indicat un imn pasnic sa cantam la tricolor cum urla lupu la luna.

Poate e utilizat ca pretext pentru a justifica necesitatea schimbarii Constitutiei, si pe langa schimbarea imnului se mai strecoara si o bagatela de acordarea de puteri sporite Presedintelui.

 

Poate ambele si altele.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imnul actual este un indemn la revolta, o chemare absolut necesara la iesirea din apatie, din pasivitate.

El arata foarte bine ca avem tendinta sa traim in sclavie si indeamna la lupta pentru libertate, "Viata-n libertate ori moarte".

 

Mamaliga romaneasca e atat de moale ca nici chemarile nu au efect.

 

Coreeni din Seul nu au nevoie de asemenea chemari si indemnuri, ei sunt pe strazi la orice nemultumire.

 

Nu conteaza ca-i lung si se refera la lupta cu semiluna, ca oricum se canta doar primele doua-trei strofe si acolo mesajul este la modul general.

 

Am impresia ca da ceva frisoane puterii.

A fost bun sa cheme tineretul impotriva comunistilor, acum nu mai e bun, ar fi indicat un imn pasnic sa-l cantam la tricolor.

Sau e utilizat ca pretext pentru a justifica necesitatea schimbarii Constitutiei, si pe langa schimbarea imnului se mai strecoara si o bagatela de acordarea de puteri sporite Presedintelui.

 

Intrebare: Cum a fost imnul asta bun "sa cheme tineretul impotriva comunistilor'? :yes:

A fost adoptat prin decret prezidential de zambaret,deci,nu are cum sa-i dea frisoane :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele mai multe pareri, am observat ca sunt pro schimbare a acestuia deoarece puterea lui si incarcatura mesajului nu este una pozitiva...este ca un fel de mars funebru---"Desteapta-te romane din somnul cel de moarte........"

Mie unul chiar nu-mi place...

Mie imi place foarte mult imnul, are niste versuri extraordinare daca ar stii lumea sa-l asculte si sa-l simta cu adevarat. Pe mine ma emotioneaza si ma face sa fiu mandra ca sunt roman si imi da forta sa merg mai departe. Si se vede ca si pe fotbalistii nostri i-a insufletit si au cantat cu multa ardoare aceste verusuri la ultimul meci al nationalei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca melodicitate ar fi mai indicat "Treceti batalioane romane Carpatii", dar versurile nu mai sunt de actualitate.

Am putea adopta un imn cu romani treceti Prutul. :)

 

La Europa Libera aveau ca melodie de inceput Rapsodia Romana, si cred ca e una din cele mai potrivite melodii.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu-mi place la actualul imn din punct de vedere muzical:

1. Este scris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost cantat la evenimentele din decembrie si a devenit imn dupa adoptarea decretului.

Cand a fost adoptat zambaretul era in fruntea celor care se luptau cu puterea.

Acuma e cu cei de la putere, se schimba datele problemei.

corect

si in plus...

ce ar fi trebuit sa se cante in '90?

acest cantec --imnul tarii acum--era singura varianta care se potrivea..

"desteapta-te romane"---nu?

din somnul cel de moarte-( comunismul)..nu?

........

..'tui zambetul m**ii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era cel mai potrivit pentru momentul respectiv, dar si pentru starea actuala a romanilor.

Desteptate romane e de actualitate in fiecare zi, pana cand se vor destepta romanii, adica o perioada mai lunga decat cea prognozata de Brucan.

 

 

 

Adica never :)

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica never :yes:

gheorghe35 si kahila...

pai cum sa ne revenim daca si voi sunteti negativisti? :)

unu zice "niciodata" --celalalt spune--"nu se stie"

...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×