Sari la conținut
Forum Roportal
Seby07

Pentru viza in Canada

Postări Recomandate

Salutare,

 

As dori daca se poate sa ma ajute si pe mn cineva si sa imi raspunda la o intrebare. :lol:

Deci am o cunostinta foarte apropiata in Toronto Canada ,e cetatean canadian venit si el din romania.Conduce o firma acolo,vrea sa ma angajeze si pe mn acolo sa imi faca chemare,imi asigura mancare si cazare si doreste sa imi faca acte .Problema sta in felu urmator,nu stiu nici eu nici amicul meu cum sa procedam sa ajung si eu acolo, el are cetatenia de 10 ani si nu mai stie cum lea facut el deci colegu imi asigura absolut tot numa sa merg, ce ar trebui sa fac unde sa ma duc nu vreau sa merg direct la ambasada sa ma interesez de aceea am intrat pe forum.

Daca ma poate si pe mn ajuta cineva sa imi spuna de ce acte as avea nevoie iun cazul meu si daca stiti cumva pe cineva care se afla intr-un caz similar cu al meu daca a obtinut viza sau nu.

In speranta ca ma veti ajuta va multumesc 8)

Editat de Seby07

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca ce te angajeaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca ce te angajeaza?

 

 

Deci el are o firma de design interior,si ca muncitor deci gresie faianta rigips carton,modelare si toate alea

 

Deci el are o firma de design interior,si ca muncitor deci gresie faianta rigips carton,modelare si toate alea

Editat de Seby07

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu cunostinta sa se intereseze acolo la politie care este procedura in cazul in care o firma doreste sa angajeze o persoana din afara.

 

Daca procedura este prea complicata sa te aduca direct din afara si te poate ajuta mai usor daca esti la fata locului si are totul aranjat la politie sa-ti faca imediat acte, probabil cea mai rapida alegere ar fi o excursie la o agentie de turism...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine si daca ma duc cu agentia de turism nu ma obliga sa vin inapoi in tara????

Foarte probabil, de asta am specificat "daca are aranjat la politie".

 

In mod normal in orice stat exista o procedura pentru a angaja un strain, dar aceasta procedura trebuie initiata de cel care angajeaza. Daca tara respectiva nu permite usor angajarea strainilor, ramane varianta te duci acolo cu excursie si muncesti la negru, incercand intre timp sa-ti faci acte. Dar asta doar in caz extrem, daca nu se poate altfel. In mod normal cel care angajeaza se duce la politie si initiaza procedura. De obicei dureaza cateva luni (depinde de tara) dupa care primesti chemare de la firma respectiva, te duci la consulat pt viza, etc.

 

V-ar putea face chiar o chemare ca persoana fizica.

 

In orice caz, ca sa fie totul legal si linistit el trebuie sa faca treburile si sa va trimita chemarea.

 

Pentru informatii exacte cauta pe net regulile de emigrare in Canada, trebuie sa le gasesti pe undeva pe un site oficial al politiei, biroul emigrari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar din cate stiu trebuie sa datii casa pamanturi si chestii de genul acesta ceea ce eu deocamdata eu nu detin :lol: ,chemarea el mio trimite fara nici un dubiu,dar daca mai ai idei cum as putea sa ajung pe baza acestei chemari pls sa mi le zici de exemplu nu e deajuns ca sa mentioneze in chemare ca imi asigura absolut tot mancare cazare si toate alea pt ca eu sa nu trebuiasca sa fac altceva decat sa marg dupa viza?? sau marog ce ar trebuii sa mai fac??

Editat de Seby07

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar din cate stiu trebuie sa datii casa pamanturi si chestii de genul acesta ceea ce eu deocamdata eu nu detin :lol:

Eu din cate stiu, daca vrea cineva sa aduca o persoana intr-o tara, poate garanta pentru persoana respectiva. Nu stiu exact pentru Canada. Ori astepti sa te lamureasca vreun cunoscator din Canada, ori mai bine cauti singur informatii ca orice tara le are expuse pe net clar (ceea ce as face eu in locul tau).

 

Nu vad totusi legatura cu detinutul casei.... Poate pentru excursie, dar se schimba treaba cand te duci cu chemare de munca, altfel nu-i vad logica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu am vaut la actele necesare pt obtinerea vizei ca cica ai nevoie de acte doveditoare ca te vei intoarce in tara adica detineri de proprietati sau pamanturi chestii de genul asta si am auzit ca daca nu ai asa ceva atuncea nu ti nse da viza la ambasada de aceea ziceam eu ca daca primesc chemarea de la cetatean canadian ca ma intretine plateste tot si imi ofera si un loc de munca atunci nu sta treaba altfel adica sa primesc viza mai usor????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vizele astea sunt pe categorii. Repet, nu stiu exact Canada, dar o viza turistica nu-i totuna cu viza de lucru.

 

Cand te duci cu viza de lucru ce garantii sa le dai? Ca doar te duci acolo sa ramai. N-ar trebui pe nimeni sa intereseze ce avuturi ai tu in ro, ca doar te duci sa lucrezi acolo, nu sa te intorci (aici depinde si de cererea si viza de lucru determinat/indeterminat).

 

Probabil te-ai uitat la obtinerea vizei turistice. Cauta pentru viza de lucru ce-ti trebuie...

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×