Sari la conținut
Forum Roportal
sweet_girl19

insarcinata..avort sau copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

aaa, io nu ma cert cu tine, ca fiecare si'a dat cu parerea si e firesc sa existe opinii divergente.

io primu' copil l'am nascut in ultimu' an de facultate si stiu cat de greu mi'a fost atunci, in conditiile in care aveam si ajutoare din partea familiei....a fost o perioada grea, dar frumoasa, insa acum daca as lua'o de al capat, as astepta sa termin scoala si apoi m'as gandi la un copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aaa, io nu ma cert cu tine, ca fiecare si'a dat cu parerea si e firesc sa existe opinii divergente.

io primu' copil l'am nascut in ultimu' an de facultate si stiu cat de greu mi'a fost atunci, in conditiile in care aveam si ajutoare din partea familiei....a fost o perioada grea, dar frumoasa, insa acum daca as lua'o de al capat, as astepta sa termin scoala si apoi m'as gandi la un copil.

 

Cam asa ar fi si pentru Sweet,daca ar pastra sarcina....si daca ar da la facultate in vara asta.

Ori,sunt persoane care fac facultati si la 40 de ani,si nimeni nu se mai intreaba de ce asa tarziu...pentru ea ar fi prea tarziu sa inceapa anul urmator o facultate?Zic si eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam asa ar fi si pentru Sweet,daca ar pastra sarcina....si daca ar da la facultate in vara asta.

Ori,sunt persoane care fac facultati si la 40 de ani,si nimeni nu se mai intreaba de ce asa tarziu...pentru ea ar fi prea tarziu sa inceapa anul urmator o facultate?Zic si eu...

 

Gandim la fel! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe de alta parte, ma gandesc la reactia celor din jur, in special a parintilor.nu sunt severi, imi cunosc prietenul, il accepta, insa nu stiu daca isi dau seama ca mi-am inceput viata sexuala.crec ca ar fi socati daca le-as spune..

in rest, nu cred ca studiile mi-ar fi afectate din cauza copilului..as scoate-o eu cumva la capat...

dar cum ramane cu parintii?stiu ca i-as dezamagi, sunt f mandri de mine...daca ar afla vestea, cred ca ar suferi enorm...

cum sa procedez?dati-mi niste sfaturi, pls..

sunt disperata:((

Din ce scrii eu inteleg ca doresti acest copil. Daca il doresti atunci pastreaza-l. Nu este deloc imposibil sa faci si facultate si sa ai si un copil mic acasa, dar asta numai si numai daca te vor sustine cu ajutor si finante parintii si prietenul. Altfel ar fi un chin, daca ai fi singura, fara nici un ajutor. Nu stiu de ce ar fi dezamagiti la vestea ca vor fi bunici, ce nu inteleg eu e de ce nu stiu parintii ca ti-ai inceput viata sexuala deja. In fond ai 19 ani, nu vad care ar fi problema, mai ales ca spui ca il cunosc pe prieten si il accepta. Daca esti absolut hotarata sa pastrezi bebelusul, atunci trebuie sa iei o atitudine ferma, iar cand vei comunica vestea parintilor tai sa nu o faci cu un ton vinovat si sovaielnic, cu capul in pamant si ca si cum ti-ai cere scuze. Pur si simplu le comunici o decizie de viata pe care ai luat-o. Daca spui ca prietenul tau sustine orice alegere ai face, atunci macar teoretic te bazezi pe el. Ar fi bine si parintii sa te sustina. Si ca sa te respecte pe tine si decizia pe care ai luat-o, trebuie sa fii ferma si sa prezinti totul ca pe ceva deja hotarat. Daca prind un moment de slabiciune la tine, vor incerca sa il speculeze si sa te convinga sa faci altceva decat ceea ce iti doresti.

Asta daca iti doresti cu adevarat copilul si nu vrei sa renunti la el.

Acuma, daca nu esti sigura ca te poti baza macar pe prietenul tau ca te va sustine si va fi alaturi de voi ca tata si eventual sot, hotarasti in functie de cat de tare doresti sa fii mamica. Iar aici trebuie sa iei in considerare ca vei fi o mama singura. In cazul asta se schimba prioritatile, si nu vei mai putea sa iti continui studiile, cel putin o perioada, sau daca alegi sa le continui, va fi extrem de dificil.

Oricum, parintii trebuie sa afle ca ti-ai inceput viata sexuala si ca esti insarcinata. Daca doresti sa il pastrezi, spune-le si parintilor. Daca vrei sa faci avort, acelasi sfat: spune-le si parintilor: poate vei avea o surpriza placuta din partea lor.

 

PS: metoda calendarului nu este sigura, da de foarte multe ori gres. Cel mai sigur prezervativul, sau anticonceptionalele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,

 

Eu as pastra copilul...am 21 de ani, la facultate, si daca mi s-ar intampla asa ceva, cu siguranta nu as face un avort!

 

Si gandeam asa si la 17 ani, si la 19 ani...Si din motive religioase, dar si din dragoste pentru ceva ce creste in mine!

 

Mai ales daca ai o familie, si prietenul tau te sustine(acum nu stiu cat, ca atunci cand o sa vada ce responsabilitati sunt....). Esti unul din cazurile ' fericite'.

 

Mai demult se faceau copii si direct dupa terminarea liceului, si mamele, cu sprijinul parintilor, faceau apoi si facultatea! Se poate, mai ales ca acum termini liceul!

 

Da, o fi greu, si te vei maturiza poate mai devreme ca altii, dar trebuie sa iti asumi consecintele propriilor greseli! Nu fii egoista si de aceasta data...Poate nu o sa te distrezi cat se vor distra altii, poate nu vei iesii atat de mult in oras ca si colegii tai...iti va fi greu sa vezi cum altii te judeca probabil. Insa sunt convinsa ca peste ani, pe termen lung, nu iti va parea rau daca pastrezi copilul!

 

Curaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hello..am decis sa scriu p acest forum pt ca am nevoie intr-adevar de niste sfaturi..am 19 ani jumatate, peste 2 sapt am bacalaureatul..sunt o eleva eminenta, care doreste sa mearga la facultate..doar ca a intervenit ceva..astazi am facut 3 teste de sarcina..pozitive toate..

nu stiu ce sa fac..am un prieten de 3 ani..ne iubim, ne intelegem f bine..el mi-a spus ca imi respecta decizia..oricare ar fi..ma aflu intr-o mare dilema..si asa am fost supusa in ultima perioada unui stres enorm, din cauza bacalaureatului.problema e ca eu acum 2 ani am mai facut un avort..am suferit enorm, dar am reusit sa imi revin datorita prietenului, care mi-a fost permanent alaturi.

stiu ca am gresit, si atunci si, mai ales acum, avand in vedere ca am mai patit-o o data..dar m-am bazat pe metoda calendarului acum..se pare ca nu a fost prea eficienta..

ce ma sfatuiti sa fac?pe de o parte, as dori din tot sufletul sa pastrez copilul, mai ales ca am jurat lui Dumnezeu ca nu o sa mai fac niciodata un avort, doar sa imi ofere sansa de a mai face copii vreodata..mi-a oferit sansa, se pare, i8nsa mult prea devreme..

pe de alta parte, ma gandesc la reactia celor din jur, in special a parintilor.nu sunt severi, imi cunosc prietenul, il accepta, insa nu stiu daca isi dau seama ca mi-am inceput viata sexuala.crec ca ar fi socati daca le-as spune..

in rest, nu cred ca studiile mi-ar fi afectate din cauza copilului..as scoate-o eu cumva la capat...

dar cum ramane cu parintii?stiu ca i-as dezamagi, sunt f mandri de mine...daca ar afla vestea, cred ca ar suferi enorm...

cum sa procedez?dati-mi niste sfaturi, pls..

sunt disperata:((

 

 

Buna

 

Eu sunt de principiul ca nu e bine sa faci avort.Daca Dumnezeu ti-a mai dat o sansa profita de ea si eu cred ca acum te incerca din nou.

Anul trecut in vara am aflat de o persoana draga mie care a ramas insarcinata si mai avea 2 luni pana la majorat.Si ea era cea mai buna din clasa ei:) , chiar mergea la olimpiade si a fost la foarte multe concursuri.In vara era deja in luna a 4 cand s-a decis sa ii spuna parintilor.Ea nu a vrut sa avorteze si de aceea le-a spus parintilor dupa 4 luni pentru ca deja era mai greu sa avorteze.Amandoi au decis ca e mai bine sa tina copilul desi nu sunt casatoriti.Acum au o fetita foarte frumoasa si parintii se certa intre ei care sa o tina mai mult:P.

Daca spui ca parintii tai ar accepta lucrul acesta si tu esti decisa sa tii copilul...atunci asa sa fie.

Apropo ea acum da la facultate si isi continua studiile.

E foarte desteapta si cred ca va reusii in viata tot ce isi propune.

Eu niciodata nu te-as sfatuii sa avortezi si cred ca parintii tai stiu cu siguranta ca ti-ai inceput viata sexuala:)

Multa bafta in decizia ta si sa fii sanatoasa si incearca sa te rogi poate asa vei gasi un raspuns mai bun decat parerile noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti va fi greu sa vezi cum altii te judeca probabil.

 

De ce ar judeca-o?! Are 19 ani! E majora! Isi termina studiile obligatorii. E implicata intr-o relatie serioasa.

Ce sa mai zicem de mamicile de 10-12 ani, daca pe ea o judecam?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si, la urma urmei, conteaza ce zice lumea?!!

De ce ne uitam atata in gura lumii? ne dau aia de mancare? ne cresc ei copiii? Sa-si vada de viata lor toti aia care se uita peste gardul altora :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A dat strechea in olimpice si nici una nu a auzit de mijloace de contraceptie....

Sa fie clar, prietenul ei o va sustine pana la a afla ca e viitor cap de familie. Unde vor avea un cuvant de spus si parintii lui.

Sa nu ne imbatam cu apa rece....odata ce s-au ars la primul avort , trebuia sa fi suflat si in iaurt. Ei au decis , in cuplu, pentru ca asa se decide mijlocul de contraceptie , ca folosesc "calendarul". Care poate ca e si functionat de cateva ori.

Sa nu il aduca aci in discutie pe Dumnezeu, conform perceptelor religioase nu avea ce face sex. Nu se afla la troc ....daca mai pot face copii, jur ca nu mai fac avort.

Viata sexuala este responsabilitate......

Cand a vazut ultima data cat costa un bax de scutece ( si se folosesc astea destule), o cutie de lapte praf si toate astea......Totul ar fi platit de bunici....asta e nivelul lor de responsabilitate?

Degeaba e majora, depinde FINANCIAR de parinti.

 

 

Daca spui ca prietenul tau sustine orice alegere ai face, atunci macar teoretic te bazezi pe el.

Oricum, parintii trebuie sa afle ca ti-ai inceput viata sexuala si ca esti insarcinata.

 

Teoretic, nu si practic.

 

De acord trebuie spus parintilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×