Sari la conținut
Forum Roportal
sweet_girl19

insarcinata..avort sau copil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai si daca ar fi dupa inima, l-ar pastra , dar ..viata iti arata ca nu se cam potrivesc socotelile .

 

Ok...atunci sa faca ce ii zice mintea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clar NU. Un avort nu este si nu va fi niciodata o solutie. In situatia ta (o relatie de 3 ani) nu cred ca ar fi o problema pastrarea copilului. Asta una. Doi,si de-ai fi fost lasata singura, tot trebuie pastrat copilul. Dumnezeu ti-a mai dat o sansa,stii cate femei si-ar dori sa aibe copii si nu pot? Un copil e o binecuvantare. Parintii trebuie sa stie adevarul, dar decizia este a ta. Nu avem dreptul sa luam viata unei fiinte care creste in noi. In plus,gandeste-te, daca n-o sa mai primesti inca o sansa? Vei putea trai o viata intreaga cu asta? La tinerete, ne credem stapanii universului si nu ne mai gandim decat la distractie.Totusi,imi pari o fata cu capul pe umeri,care se gandeste la viitor. Pastreaza copilul!!! E cel mai frumos lucru!

Parintii, daca nu vor intelege,vor accepta,mai devreme sau mai tarziu. Ei vor fi socati cateva ore,tu poate o viata!Gandeste-te bine!

 

Mult noroc in alegerea facuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este destul de aiurea... Faptul ca va iubiti este ok, dar vine timpul cand vrei sa-ti traiesti si tu viata si... Nu vreau sa te dezamagesc, dar acum ceva timp, am avut niste prieteni in situatia ta, el fiind un super baiat. Ea, dupa ce fetita a mai crescut, si-a dorit sa-si traiasca putin viata si s-a ales praful de tot. Acum nu spun ca asta s-ar intampla si in situatia ta, dar ai ai mare grija, gandeste-te bine la ce decizie vrei sa iei, stai de vorba cu el. Impreuna formati un cumplu si impreuna puteti lua o decizie. Vorbeste si cu parintii lui/ai tai si impreuna hotarati! Dar in primul rand, asculta-te pe tine, asculta-ti inima. Ce spune ea? Lasa juramantul fata de Dumnezeu, el iarta si a ietat oameni cu fapte mai grave... Asculta-te pe tine! Iti doresti acum o familie? Iti doresti o familie cu prietenul tau? Este el cel ales? Banii in situatia asta nu conteaza... si pun pariu ca nu este o problema la tine lucrul asta.

Iti doresc/dorim multa bafta si asteptam un semn de la tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara sa par rautacioasa... ti-as sugera sa spui asta , doar in cazul in care ai un copil , stii " chinul" celor ce-l cresc , sau daca ai facut avort.

 

Sa ne dam cu presupusul... toti suntem capabili .

Si crezi ca trauma ce te va urmari toata viata ca nu ai ce sa ii oferi copilului tau, ca nu ai nici tu nici el un viitor nu e mare ?

Sa faci copii e foarte usor, sa ii cresti e foarte greu. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pfuaiii si cu cata lejeritate "sfatuiti" fata sa faca avort :cheer:

 

De unde stii tu Rise_again cat de pregatiti sunt ei sa aiba ori ba un copil? :cheer: Numai eu cunosc cel putin 2 persoane de pe forum care au facut un copil devreme si acus sunt si realizate, stau si bine cu partea financiara., au si copiii mari ....

 

 

cum sa procedez?dati-mi niste sfaturi, pls..

sunt disperata:((

 

 

Procedeaza asa cum credeti voi mai bine, vorbeste atat cu parintii tai (mama ta in special) si cu prietenul tau. Ce varsta are el?

 

Indiferent de varsta pe care o vei avea nu te vei simti niciodata destul de multumita de cariera. Un copil nu este o greutate ci o adevarata bucurie, implinire.

 

Cantareste bine, o facultate o vei putea face oricand, important e sa ai sustinere din partea partenerului si familiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Indiferent de varsta pe care o vei avea nu te vei simti niciodata destul de multumita de cariera.

Un copil nu este o greutate ci o adevarata bucurie, implinire.

 

Cantareste bine, o facultate o vei putea face oricand, important e sa ai sustinere din partea partenerului si familiei.

Un copil este o responsabilitate, il aduci pe lume ca sa-i oferi dragoste si o viata demna.

Facultatea poti sa o faci oricand, dar cu alt efort si sacrificii pe care multi nu-s capabili sa le sustina si prefera sa renunte.

Importanta este comunicarea cu parintii, sfatul lor o sa fie mai bun decat al celor de pe forum.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prietenul tau spui ca te sustine...deci fa copilul si fii fericita :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
el mi-a spus ca imi respecta decizia..oricare ar fi..ma aflu intr-o mare dilema..si

Iti respecta decizia, da' ce mama ma-sii el nu are un cuvant de spus, nu e si copilul lui, l-ai facut singura? Fui ca merita o bataie buna.

E clar ai gresit acum cativa ani, ai gresit si acum caci metoda calendarului e cea mai nesigura metoda anticonceptionala, dar ai promis ca vei tine copilul daca ti se va mai oferi sansa. Multe femei nu mai au o a doua sansa, gandeste-te bine la asta. E un risc foarte mare ca daca primul copil il avortezi sa nu mai ramai niciodata insarcinata. Ai a doua sansa, nu o rata!

Cat despre parinti, asta este, faptul e implinit, trebuie vorbit si cu ei si pana la urma te vor ajuta. Si eu am fost gravida si mi-am terminat si facultatea, vointa sa ai si sa stii ce-ti doresti si vei reusi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un copil este o responsabilitate, il aduci pe lume ca sa-i oferi dragoste si o viata demna.

Facultatea poti sa o faci oricand, dar cu alt efort si sacrificii pe care multi nu-s capabili sa le sustina si prefera sa renunte.

Importanta este comunicarea cu parintii, sfatul lor o sa fie mai bun decat al celor de pe forum.

Firesc ca este o si o responsabilitate, de asta am si zis ca au nevoie de sustinerea tuturor.

 

 

Siii...eu mai cred ca pe lumea asta nimic nu e intamplator.

Poate o sa par rea...dar...sunt femei care isi doresc din tot sufletul un copil si nu reusesc si femei care ii pot avea si sfideaza mama natura.

 

 

 

 

E un risc foarte mare ca daca primul copil il avortezi sa nu mai ramai niciodata insarcinata.

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa pastrezi copilul. Poti sa faci si facultate si sa ai si copil si de toate. Daca ai un partener care te iubeste si te intelege si o sa fie alaturi, atunci totul e bine. Iar un copil, nu se creste chiar asa de greu asa cum se zice. Tot ce doreste e atentie si iubire si sunt convins ca i le vei da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×